پیروزی مخالفان دولت اسپانیا در انتخابات محلی  

بارسلون و شهرهای بزرگ اسپانیا زیر پرچم چپ! 

جنبش مخالفان دولت اسپانیا به رهبری حزب چپگرای پودموس پیروز بزرگ انتخابات شورای شهر و شهرداری های اسپانیا شده است. در این انتخابات، حزب پودموس که به خاطر مبارزه علیه ریاضت اقتصادی شهرت یافت، به همراه دیگر احزاب مخالف دولت توانسته است در بیشتر شهرهای اسپانیا از جمله بارسلونا بر حزب مردم پیشی بگیرد.

به گزارش یورونیوز، پیروزی جناح مخالفان – که با نام ایندیگنادوس یا خشمگینان شناخته می شوند- در این شهر یک امتیاز بزرگ برای معترضان به برنامه های ریاضت اقتصادی دولت ماریانو راخوی، نخست وزیر این کشور محسوب می شود.

پابلو ایگلسیاس، بنیانگذار و رهبر حزب پودموس پس از این پیروزی گفت: «امشب یک شب جادویی در اسپانیاست. روزهای بعد روزهای آغازین تغییرات است. بعد از انتخابات اروپا من گفته بودم که تغییرات در اسپانیا ممکن است و این مساله حالا به واقعیت تبدیل شده است. من فکر می کنم این بهار تغییرات برای ما پیروزی در انتخابات نوامبر را علیه حزب مردم به ارمغان خواهد آورد.»

مانوئلا کارمنا، قاضی بازنشسته‍ی ۷۱ ساله نیز یکی دیگر از چهره های حاضر در جناح مخالف دولت است که برای کسب مقام شهرداری مادرید در این انتخابات شرکت کرده بود. این جناح توانسته ۲۰ کرسی از شورای شهر مادرید را از آن خود کند. در مقابل، حزب محافظه کار مردم نیز با یک کرسی بیشتر، ۲۱ جایگاه شورای شهر پایتخت را به دست آورده است. به نوشته‍ی مطبوعات اسپانیا، مانوئلا کارمنا در صورت ائتلاف با دیگر احزاب نظیر سوسیالیست یا پودموس، از شانس زیادی برای انتخاب شدن به عنوان شهردار مادرید برخوردار است.

آدا کولائو، چهره‍ی دیگر جنبش ضد دولتی خشمگین ها در بارسلون در صدر لیست قرار گرفته و نامزد حزب محافظه کار پشت سر وی قرار دارد. مطبوعات اسپانیا وی را شهردار مسلم بارسلونا معرفی می کنند. با اینحال، وی برای رسیدن به مقام شهرداری این شهر باید با دیگر احزاب مخالف دولت ائتلاف کند.

وی پس از اعلام نتایج اولیه گفت: «امشب اتفاق مهمی افتاد. پیروزی ما مثل پیروزی داوود علیه جالوت است. این نامزدی اجازه داد که در عرض چند ما، بارسلون و شهرداری این شهر به دست مردم بیافتد.»
آدا کولائو به دلیل به راه اندازی کارزار حمایت از کسانی که خانه هایشان را در بحران اقتصادی از دست داده اند، مشهور شد. از آغاز بحران اقتصادی در اسپانیا، صدها هزار نفر به علت عدم توانایی در بازپرداخت اقساط وام مسکن، مجبور به واگذاری خانه هایشان به بانک ها شده و بی خانمان شده اند.

خبرنگار یورونیوز در مادرید می گوید: «انتخابات در شهر بارسلونا بسیار فشرده بود. نامزد جنبش اعتراضی علیه دولت تا به اینجا پیروز این انتخابات است. با اینحال، هفت حزب سیاسی مختلف، شورای جدید این شهر را تشکیل خواهند داد.»

474681818
لیست ارائه شده توسط آدا کولائو توانسته ۱۱ کرسی از شورای شهر بارسلون را از آن خود کند. در حالیکه حزب مردم یعنی حزب حاکم تنها به ۱۰ کرسی دست یافته است. حزب سوسیالیست پنج کرسی را از آن خود کرده و چنانچه این حزب با آدا کولائو ائتلاف کنند، اکثریت شورای شهر را در اختیار خواهند داشت و به این ترتیب آدا کولائو شهردار بارسلون خواهد شد.

مادرید- ایرنا: انتخابات محلی اسپانیا برای دولت های ایالتی و شهرداری ها که روز یکشنبه برگزار شد، حاکی از سقوط حزب حاکم مردمی و فراهم شدن زمینه سیاسی برای قدرت یابی احزاب چپگرا است.
به گزارش ایرنا ، مردم اسپانیا در انتخابات روز یکشنبه ، صحنه سیاسی کشور را تغییر داده و بر خلاف آرزوها و انتظارات حزب مردمی به آنها پشت کردند.

حزب حاکم در انتحابات ایالتی ، استانی و شهری حمایت و قدرت بسیاری را از دست داده و شهرداری های بسیاری از شهرهای کشور به احزاب چپ رسید.

در عین حال حزب مردمی در مادرید ارای بیشتری را به خود اختصاص داده اند اما میزان رای این حزب در حدی نیست که دولت را تشکیل دهد و به همین دلیل نیاز به ائتلاف دارد و در این راه ممکن است مهمترین شهر اسپانیا را از دست دهد زیرا تعداد رای احزاب چپگرا برای تشکیل دولت ائتلاف بیشتر از رای حزب مردمی است .

حزب مردمی از ۲۴ سال قبل قدرت در ایالت مادرید و شهر مادرید را در دست دارد و از دست دادن این شهر بزرگترین شکست برای این حزب خواهد بود .

همان طوری که نظرسنجی ها پیش بینی می کردند، صفحه ی شطرنج سیاسی اسپانیا تغییر یافت ، به طوری که ائتلاف دو حزب چپگرای سوسیالیست و پودموس که حزبی نوظهور با ریشه جنبش اجتماعی است ، می تواند باعث شود که حزب مردمی شهرداری های بیشتری را در مراکز استان ها از دست دهد.

این در حالی است که مردم در شهر بارسلونا، شهرداری را به دست حزب چپگرای ‘کومو’ که فقط چند ماهی است بنیانگذاری شده و یک حزب جنبش اجتماعی است، سپردند و پیش بینی می شود حزب حاکم در شهر والنسیا که همیشه شهرداری آن رابرعهده داشت، قدرت را از دست بدهد.

در این مورد، حزب مردمی همچنین در آستانه از دست دادن شهر مهم دیگری نظیر سوییا مرکز ایالت آندالوسیا است.

سقوط حزب مردمی از سوی دیگر باعث خواهد شد که برای انتخابات سراسری که در ماه نوامبر (آذر ) سال جاری برگزار خواهد شد، رای بسیاری را از دست دهد.

مردم اسپانیا در این انتخابات از یک تغییر اساسی برای تعیین سرنوشت کشور دفاع کردند زیرا چندین سال ریاضت اقتصادی، افزایش مالیات ها و کاهش درآمد ها که همراه با فساد مالی سیاستمداران احزاب مردمی و سوسیالیست بود، رای دهنگان را وادار به انتخاب احزاب چپگرا و نوظهور کرد.

٣۵ میلیون و ۱۰۴ هزار و ۹٨۶ نفر واجد شرایط رای برای شرکت در انتخابات ایالتی و شهرداری ها هستند.

حزب مردمی اکنون باید تصمیم بگیرد آیا شرایط احزاب دیگر برای ائتلاف را قبول می کند یا این که اجازه خواهد داد که احزاب چپگرا بین هم ائتلاف کنند و قدرت را از چنگ این حزب در آورند.
همانطوری که به انتظار می رفت، این انتخابات غیر قابل پیش بینی ترین انتخاباتی بودند که مردم اسپانیا در آن شرکت کردند تا که به ٣۰ سال سلطه دو حزب مردمی و سوسیالیست پایان دهند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)