این بحث در مورد «عزت ابراهیم الدوری» رئیس حزب بعث و معاون صدام حسین است که می‌گویند ۱۷ آوریل ۲۰۱۵ در حوالی اربیل(در کردستان عراق) کشته شده‌است. عزت ابراهیم در تمام این سالها مانند «ویتو کورلئونه» Vito Corleone شخصیت داستانی فیلم پدرخوانده برای جلوگیری از به پایان رسیدن خود به پشت صحنه رفت و از نظرها غایب شد.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
همیشه یک چشم‌تان باید به طرف مجوس‌ها باشد
عزت ابراهیم مرا بی‌اختیار بیاد داماد صدام، «حسین کامل حسن المجید» مسئول گارد ویژه حکومت بعثی می‌اندازد که به همراه برادرش که او نیز داماد صدام بود و رغد و رعنا(دختران صدام) و… ۱۷ مرداد ۱۳۷۴ به اردن گریختند.
حسین کامل حسن المجید که از طرف آمریکایی‌ها «صندوق اسرار صدام» لقب گرفت، با ورود به اردن در یک مصاحبه اعلام داشت که خواستار سرنگونی رژیم صدام‌حسین است.
چندی نگذشت که آن دو را با وعده و وعید به عراق کشاندند و جمعه ۱۳۷۴/۱۲/۴ در یک میهمانی گلوله‌باران کردند.
البته کمی پیشتر از قول «رغد» و «رعنا» دختران صدام اطلاعیه دادند که ما همسران سابق را طلاق داده‌ایم و آنان بر ما حرام هستند.
روز واقعه تلویزیون بغداد اعلام کرد: «حسین کامل حسن و برادرش صدام کامل حسن توسط عشیره آل‌ عبدالغفور، آ‌ل‌ بومجید و آل‌ بوسلطان، کشته شدند»
برگردیم به آنچه در آغاز گفتم.

حسین کامل حسن المجید بعد از داستان کویت، در یک سخنرانی برای افسران ارتش عراق (که روزنامه قادسیه درج کرد) با صراحت گفت: همیشه یک چشم‌تان باید به طرف مجوس‌ها و عجم‌های نابکار یعنی ایران باشد. فراموش نکنید که هر حکومتی با هر اسم و هر ادعایی که بعد از آخوندها هم روی کار بیآید موضوع عوض نمی‌شود. آنان دشمنان ما بوده و خواهند بود.
وی همین را در جلسه‌ای عمومی که در یک اقدام بیسابقه بخشی از آن در تلویزیون بغداد پحش شد و عزت ابراهیم هم در آن شرکت داشت تکرار کرد و یادم هست وی (عزت ابراهیم) سرش را به‌ علامت رضا تکان می‌داد. جالب اینجاست که عزت ابراهیم پیشتر شماری از هواپیماهای عراق را به طرف ایرانی سپرده بود و حرف حسین کامل حسن المجید عجیب می‌نمود.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پیامهای ایدئولوژیک مرد سبیل قرمز
عزت ابراهیم که به مرد سبیل قرمز مشهور بود و صدام نمی‌دانم چرا وی را «بُت» خطاب می‌کرد، از نسل خاندان عباسی بود. در پیام تسلیتی که به مناسبت اعدام صدام صادر کرد و فایل صوتی آن با صدای خودش پخش شد، از خود با عنوان «المعتز بالله» که لقب یکی از خلفای عباسی است یاد کرد.

وی در مقاله‌ای که در سال ۱۹۸۵ میلادی در روزنامه «الثوره» به چاپ رساند، خطاب به صدام نوشت: «اگر محمد(ص) خاتم الانبیاء نبود قطعاً می‌گفتیم که تو خاتم الانبیاء هستی.»

در سالهای اختفا چندین «پیام ایدئولوژیک»(پیامهای ویدیویی) از عزت ابراهیم منتشر شد که در یوتیوب موجود است و تماماً با آیات قرآن آغاز می‌شود و لابلای پیام هم بارها به دین مبین و مقولاتی این چنین اشاره می‌کند.
پیام ۱۱ نوامبر ۲۰۱۱ با آیه
یا أیها الذین آمنوا أصبروا وصابروا ورابطوا واتقوا الله لعلکم تفلحون
پیام سال ۲۰۰۹ با
بَلْ نَقْذِفُ بِالْحَقِّ عَلَى الْبَاطِلِ فَیدْمَغُهُ فَإِذَا هُوَ زَاهِق
پیام‌ ۲۳ جولای ۲۰۱۳ با آیه
أن الله یحب الذین یقاتلون فی سبیله صفاً کأنهم بنیان مرصوص
و پیام‌های دیگر با آیه
والْمُوفُونَ بِعَهْدِهِمْ إِذَا عَاهَدُواْ وَالصَّابِرِینَ فِی الْبَأْسَاء والضَّرَّاء وَحِینَ الْبَأْسِ أُولَـئِکَ الَّذِینَ صَدَقُوا وَأُولَـئِکَ هُمُ الْمُتَّقُونَ
آغاز شده‌است.

تعابیر زیر را هم بارها در پیامش تکرار می‌کرد:
یا أبطال المقاومه المسلحه
یا فرسان المقاومه فی عراق العروبه
أیها المناضلون العرب
یا جماهیر أمتنا الثائره المجاهده
یا أبناءَ شعبنا العراقی الصابر المجاهد
یا أبناءَ أمّتنا العربیه والإسلامیه
أیها المجاهدون المؤمنون الصابرون المرابطون
یا شرفاءَ وأحرارَ العالم و…
خلاصه، از مقاومت و مجاهدت و قهرمانی زیاد دم می‌زد.
لینک ویدیویی یکی از پیامهای او را در پانویس گذاشته‌ام که به محمد باقر مجلسی و به ابو لؤلؤه قاتل حضرت فاروق(عمربن خطاب) اشاره دارد و اینکه وی مجوس و ایرانی است.
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
پیش به سوی سرنگونی ائتلاف ایرانی- صفوی
در ۴ پیامی که از او گوش کرده‌ام حدود سی مرتبه حکومت صفوی را (که منظورش رژیم جمهوری اسلامی و امثال نوری المالکی است) درست با تعبیراتی که سخنگوی داعش (أبی محمد العدنانی) به کار می‌بُرد اسم می‌بَرد، «للعدوان الامریکی-الصهیونی-الصفوی» و از این قبیل…

عزت ابراهیم در پیام ویدیویی آوریل ۲۰۱۲ که به مناسبت شصت و پنجمین سالگرد تاسیس حزب بعث عراق انتشار یافت، با اونیفرم سبز زیتونی ظاهر شد و به کشورهای غربی و ایران اعلان جنگ داد. دولت عراق را «همدستان مغول ها» نامید و از همه «نیروهای اسلامی و ملی عراق» خواست که برای سرنگونی دولت بغداد(ائتلاف ایرانی- صفوی) به پا خیزند.

پس از حمله سال گذشته داعش به استان‌های غربی و شمالی عراق که عزت ابراهیم در آن بی نقش نبود، چندین و چند گروه از جمله گروه جنگجویان نقشبندیه، جیش الفاتحین، جیش المجاهدین، جبهه الجهاد و التغییر، جماعت انصار السنه و جنبش اسلامی مجاهدین عراق وفاداری خود را به وی اعلام کردند.
قبل از سقوط موصل؛ عزت ابراهیم در پیامی از یک حادثه مهم صحبت کرده و مژده داده بود که عنقریب اتقاق بزرگی روی خواهد داد. بعداً گفته شد که وی در فرماندهی عملیات موصل و سقوط این شهر نقش محوری داشت و هسته اصلی ائتلافی بود که داعش بر آن سوار است…
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
عزت ابراهیم هوای داعش را داشت
عزت ابراهیم الدوری که گفته می‌شود خیلی هوای داعش را داشت، در منطقه حمرین(در نزدیکی چاههای نفتی علاس)، در استان صلاح الدین که با اربیل فاصله چندانی ندارد کشته شده و این سئوال پیش می‌آید که او آنجا در اقلیم کردستان چه کار می‌کرد؟

آیا مسعود بارزانی، امثال عزت ابراهیم را هم در اقلیم پناه داده تا از آنها به عنوان برگه فشار علیه بغداد و تضعیف حکومت مرکزی استفاده کند؟
آیا راست است که بسیاری از گذرگاه‌های کردستان به موصل در اختیار نیروهای حزب بعث و افراد نزدیک به داعش گذاشته شده بود و از همین‌رو شهر موصل به آسانی به دست داعشیان ‌افتاد؟

اگرچه در سال ۱۹۹۶ بارزانی با بعثی‌ها علیه حزب اتحاد میهنی کردستان روی هم ریخت اما از آنجا که کُرد(مسعود بارزانی یا هر کرد دیگر) امکان ندارد بتواند یک بعثی را کنار خود تحمل کند، بی‌تردید استفاده از آنها برای رسیدن به هدفی دیگر است.

عراق، یکی از پیچیده‌ترین و در عین حال حساس ترین کشورهای خاورمیانه است. کشوری که گذرش از پادشاهی به جمهوریت و رسیدنش به ثبات نسبی در دوران حکومت رژیم بعث با فراز و نشیب بسیار همراه بوده‌است.
اگرچه دوران حزب بعث تلخ‌ و خون‌بار و با استبداد رأی همراه بود اما نمی‌توان براحتی در باره آن قضاوت کرد.
امثال عزت ابراهیم در حزب بعث با همه نقاط منفی که داشتند میهن پرست بودند و قابل مقایسه با تحت الحنک بندان زیر ریش و کسانی چون مالکی و حکیم و مقتدی صدر نیستند.
وقایع اتفاقیه ما را با این پرسش مهم روبرو می‌سازد:
آیا واقعاً تجاوز ایالات متحده به عراق یا افغانستان به دموکراسی خدمت کرد؟

پانویس

الخطاب الکامل لعزه الدوری

خطابات القائد المجاهد عزت ابراهیم الامین العام لحزب البعث…

در این رابطه
عراق داعش زده و «أبی محمد العدنانی»
با خدا و خرافات هر جنایت و فریبی ممکن است


سایت همنشین بهار
http://www.hamneshinbahar.net

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)