مراسم خاکسپاری پیکر «فرخنده» دختری که سه روز پیش در کابل به اتهام سوزاندن قرآن، توسط مردم  به قتل رسید و سپس جنازه‌اش به آتش کشیده شد، روز یک‌شنبه بیست و دوم مارس برگزار شد و زنان شرکت کننده در این مراسم اجازه ندادند که تابوت این دختر توسط مردان حمل شود.

بنابه گزارش رسانه‌های خبری، امروز یک‌شنبه شمار زیادی از مردم کابل، فعالین مدنی، نمایندگان اقشار مختلف جامعه افغانستان و بستگان او تابوت این دختر ۲۷ ساله را با سر دادن شعار «عدالت» «عدالت»، به گورستانی در منطقه ۵۰۰ فامیلی در شمال کابل به خاک سپردند.

ژنرال «ظاهر ظاهر»، مسئول جنایی پلیس کابل در این مراسم گفت که تاکنون ۱۳ نفر را به اتهام قتل فرخنده بازداشت کرده است و تحقیقات برای پیدا کردن بقیه افراد متهم ادامه دارد.

«نادر»، پدر فرخنده که خود مهندس بهداشت است به خبرنگاران گفته که صبح همان روز دخترش مبلغ ۱۰۰ افغانی (معادل ۲ دلار) از او پول گرفته که دفترچه بخرد. در پایان روز خبر شده که دخترش زیر سنگ مردان کشته و جسدش سوزانده شده است.

kabul

او گفت که دخترش همیشه به مسایل اسلامی پابند بود و دیگران را همواره برای رعایت مسایل اسلامی توصیه می‌کرد. به گفته او دخترش می‌خواست معلم شود. چندی قبل دچار بیماری شده بوده که با مراجعه به دکتر بهبود یافته بود.

مولوی «احمد»، امام مسجد محل، که به گفته خودش سال‌هاست فرخنده و خانواده‌اش را از نزدیک می‌شناسد، گفته است که تمام اعضای این خانواده اهل فرهنگ و علم هستند و به مسایل اسلامی معتقدند و فرخنده نیز با مبادی علوم اسلامی آشنایی داشته است.

این مولوی افغان به شبکه خبری بی‌بی‌سی گفته است که براساس اطلاعات بدست آمده این دختر با ملای که در محل تعویذ نویس بوده مشاجره لفظی کرده که بعد او فرخنده را متهم به سوزاندن قران می‌کند و مردم خشمگین نیز فرخنده را به قتل می‌رساند.

روز یک‌شنبه «محمد ایاز نیازی»، امام جماعت یکی از مساجد مهم شهر کابل به مراسم خاکسپاری فرخنده راه داده نشد، و تشیع کنندگان او را مجبور کردند که محل برگزاری مراسم را ترک کند.

آقای «ایازی»، در جریان خطبه نماز جمعه گفته بود: «خواهش من از ارگان‌های (نهادهای) عدلی و قضایی این است که با دقت حرکت کنند… وقتی که به مقدس‌ترین معتقد مردم [قرآن] اهانت صورت بگیرد، مردم مکلف نیستند که بپرسند این [متهم] اعصابش جور است یا ناجور است. فکرتان باشد که این اشتباه بزرگ است و اگر دست می‌زنید به دستگیری مردم، شاید این مردم قیام کنند.»

بیشتر بخوانید

بازداشت ۶ نفر به اتهام کشتن و سوزاندن یک زن در کابل

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)