فوق تخصص نفرولوژی با بیان اینکه پیشگیری از ابتلا به بیماری های کلیوی بهترین راه کاهش تعداد بیماران نیازمند دیالیز است، گفت: بخش های دیالیز با تراکم بیماران مواجه بوده و در زمینه تخت های دیالیزی در کشور کمبود داریم.

دکتر سید منصور گتمیری در گفت و گو با ایرنا با اشاره به اینکه مراکز دیالیز تا حدامکان از نظر جغرافیایی باید نزدیک محل زندگی بیماران باشد، افزود: بیماران در تهران و شهرستان های اطراف گاهی مجبور هستند بیش از نیم تا یک ساعت رانندگی کنند تا به مرکز دیالیز برسند.

 

وی خاطرنشان کرد: یک بیمار دیالیزی باید هفته ای سه روز ، دیالیز انجام دهد و این نقل مکان ها نشان می دهد که در زمینه تخت های دیالیز کمبود داریم.

 

این فوق تخصص نفرولوژی با اشاره به روند رو به رشد و پرشتاب تعداد بیماران دیالیزی در کشور گفت: خوشبختانه میانگین سنی جمعیت با توجه به بهبود شاخص های سلامت در حال افزایش است اما چون افزایش سن یکی از عوامل ابتلا به بیماری های کلیوی است با افزایش جمعیت به همان نسبت تعداد بیماران دیالیزی نیز افزایش می یابد.

 

گتمیری افزود: از سوی دیگیر هزینه های تامین دستگاه های دیالیز خیلی بالا است و این کمبود ظرف دو سال آینده حتما شدیدتر نیز می شود.

 

به گفته وی در کل کشور تقریبا ۳۵۰ مرکز همودیالیز با بیش از هفت هزار دستگاه وجود دارد که هر دستگاه دست کم چهار بیمار را و در کل این دستگاه ها حدود ۲۶ هزار بیمار را تحت پوشش قرار می دهد.

 

وی تصریح کرد: بهترین استاندارد استفاده از این دستگاه ها، این است که از هر دستگاه طی دو شیفت، چهار تا پنج بیمار استفاده کنند این درحالی است که در برخی شهرستان ها و نقاط تهران مراکز دیالیزی را سراغ داریم که تا چهار شیفت، بیمار پذیرش می کنند.

 

این استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: این مساله نشان می دهد که در این مراکز پا از استانداردها فراتر گذاشته شده است.

 

گتمیری، دیابت ، فشارخون ، اضافه وزن، چاقی، سیگار و مصرف بی رویه دارو و مسکن ها را از جمله عوامل ابتلا به بیماری های کلیوی عنوان و تاکید کرد: ارتقای آگاهی عمومی می تواند جلوی پیشرفت بیماری به ویژه در مراحل خفیف را بگیرد.

 

** کمبود پزشک و پرستار آموزش دیده دیالیز

 

این استاد دانشگاه علوم پزشکی در ادامه این گفت و گو به کمبود پزشک و پرستار آموزش دیده دیالیز در کشور اشاره کرد و گفت: گاهی یک مرکز دیالیز راه اندازی می شود یا می خواهیم یک مرکز دو شیفت را به سه شیفت تبدیل کنیم اما به دلیل کمبود نیروی انسانی، این کار میسر نیست.

 

گتمیری افزود: به ویژه در زمینه پرستار آموزش دیده دیالیز، کمبود داریم و آنچه که ما را در راه اندازی مراکز دیالیز محدود می کند نیروی انسانی است.

 

به گزارش ایرنا ، دست کم شش میلیون بیمار کلیوی در کشور به سر می برند و از سوی دیگر ۱۰ درصد جمعیت بالغ کشور به درجاتی از بیماری های مزمن کلیوی رنج می برند.

 

ضمن اینکه ۵۰ هزار تن از هموطنان به بیماری پیشرفته کلیه مبتلا هستند. این بیماران بدون درمان های جایگزین یعنی دیالیز صفاقی، خونی و پیوند کلیه نمی توانند به زندگی ادامه دهند.

 

همچنین ۲۷ هزار دیالیزی در کشور هستند و ۲۵ هزار بیمار دیگر تحت عمل جراحی پیوند کلیه قرار گرفته اند.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com