سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن اعلام همبستگی و تسلیت به مناسبت مرگ شش کارگر عسلویه در حادثه رانندگی، مسئولان حکومت را به دلیل بی توجهی به سوانح روز افزون کار به شدت مورد انتقاد قرار داد …


درست در روزهایی که به مناسبت سالگرد انقلاب در رسانه های گوناگون از اعتصابات تعیین کننده کارگران به ویژه کارگران پالایشگاه های نفت در پیروزی انقلاب سخن گفته می شود و جناب وزیر کار فارغ البال و بی خیال از قربانی شدن پی در پی کارگران در حوادث ناشی از کار و دیگر گرفتاری ها و مشکلات جان کاه کارگران به جای حضور در مراکز کارگری از جمله منطقه مظلوم عسلویه و رسیدگی به خواسته های آنها، در مراسم پرزرق و برق برج میلاد حاضر شده و سخنرانی های شیرین سر می دهد، گزارش تلخ افزایش کشتار کارگران در حوادث ناشی از کار منتشر می شود و ازمسئولان عالی رتبه تا دون پایه کسی خم به ابرو نمی آورند.
در هیاهو و جنجال گوش خراش گسترش خصوصی سازی ضدکارگری و حمایت از مقررات زدایی علیه کارگران تا گسترش فساد اقتصادی در مقامات چیزی که توجه هیچ مسئولی را جلب نکرد و برایش سمینار و همایش و کنفرانس و جلسه برگزار نشد همانا کشتار و فجایع روز افزون سوانح و حوادث ناشی از کار بوده و می باشد.
کشتار و مجروح و مصدوم شدن کارگران مدت زمان زیادی است از مرز هشدار گذشته است و وزارت عریض و طویل کار که فلسفه وجودی اش مدیون طبقه کارگر و زحمتکشان بوده و وظیفه اصلی اش دفاع از حق و حقوق کارگران به ویژه ایمنی کار و جسم و جان آنان می باشد در این باره به کلی وظیفه کاری خود را فراموش کرده و به منظور رفاه حال کارفرمایان متقلب و متخلف دست از پا خطا نمی کنند! فاجعه مرگ دلخراش شش تن از کارگران عسلویه در تصادف اتوبوس فرسوده و معیوب و غیراستاندارد یکبار دیگر نشان داد که جان کارگران برای مسئولان مربوط اهمیت و ارزش چندانی نداشته و ندارد. چگونه می شود مرگ کسانی در بیرون از مرزهای کشور بصورت گسترده در رسانه های جمعی و مسئولان اثر گذارد، اما مرگ سالیانه بیش از ۲۰۰۰ تن از کارگران فقط در حوادث ناشی از کار کوچکترین تاسفی را برنمی انگیزد و برای جلوگیری از این کشتار اقدامی نمی شود . انانکه شبانه روز حرکات حق طلبانه کارگران را ردیابی و به سرعت برای انان پرونده سازی می کنند، بدانند که انها هم دراین فجایع شریک جرم اصلی هستند. چرا که از فریاد دادخواهی کارگران جلوگیری کرده و صحنه اجتماعی را یکسویه علیه حقوق و منافع کارگران ستمدیده سامان دهی می کنند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی بعنوان یک سازمان کارگری در راستای همبستگی انسانی و طبقاتی مرگ دلخراش شش تن از کارگران زحمتکش منطقه عسلویه را به خانواده و بستگان و عموم کارگران و مردم آزاده ایران صمیمانه تسلیت می گوید و ضمن محکوم کردن مسئولان مربوط، بار دیگر از مقامات عالیه می خواهد به این روند مرگ آفرینی، برای کارگران پایان دهند. اما تجربه روزگاران به کارگران آموخته و می آموزد که آنان فقط و فقط با ایجاد سازمان های مستقل سندیکایی کارگری است که می توانند بهتر از حقوق خود دفاع کنند. در این زمینه از برادران گوناگون بگیر و ببند درخواست می شود چوب لای چرخ حق طلبی کارگران نگذاشته و به آنها فرصت دفاع از حقوق خود بدهند که بزرگان گفته اند «حق گرفتنی است» و «چراغی راکه ایزد برفروزد          هر آن کس پف کند ریشش بسوزد!»

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
بهمن ۹٣

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)