کانون شهروندی زنان: بنا به اخبار رسیده از سوی وکیل «مهدیه گلرو»، پرونده وی از شعبه دوم بازپرسی مستقر در زندان اوین، به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی ارسال شده است.

مهدیه گلرو، از فعالان حقوق زنان و عضو «کانون شهروندی زنان» است که روز چهارم آبان ماه ۱۳۹۳، و در پی تجمع مسالمت آمیز و قانونی فعالان زن در برابر مجلس شورای اسلامی که به منظور اعتراض به اسیدپاشی به زنان اصفهان انجام گرفته بود، بازداشت شد. وی از آن زمان تاکنون در بند ۲ الف زندان اوین به سر می برد.

دو روز پس از دستگیری مهدیه گلرو، کانون شهروندی زنان طی اطلاعیه ای، بازداشت عضو خود را محکوم و خطاب به مسئولان، خواهان آزادی مهدیه گلرو، و بازداشت اسیدپاشان اصفهان شد. سه هفته پس از آن نیز کانون شهروندی زنان با جمع آوری سیصد امضاء نامه ای سرگشاده را برای رسیدگی به وضعیت مهدیه گلرو و آزادی وی تهیه و برای ریاست جمهوری ارسال کرد. در این نامه نوشته شده بود: «جناب آقای روحانی، مهدیه گلرو از جمله زنانی است که با امید به وعده های انتخاباتی شما مبنی بر تبعیض زدایی از زنان و گسترش نهادهای جامعه مدنی و برداشتن فضای امنیتی بر سر فعالیت های مسالمت آمیز مدنی، در کمپین انتخاباتی شما در سال گذشته تلاش کرد و پس از آن نیز همواره در چارچوب قوانین گام برداشته است. حال می خواهیم از شما بپرسیم آیا زندانی کردن مهدیه گلرو مخالف وعده های انتخاباتی شما نیست؟ بی شک زندان جای مردان اسیدپاش است که شهرها را برای زنان ناامن کرده اند، نه جای زنان متعهد و قانون مداری همچون مهدیه گلرو.» اما متاسفانه به رغم پیگیری های اعضای کانون شهروندی، این درخواست ها برای رسیدگی به وضعیت مهدیه گلرو و آزادی وی، هنوز از سوی رئیس جمهور و همکاران ایشان در معاونت امور زنان ریاست جمهوری، پاسخ مشخصی نگرفته است.

از سوی دیگر به رغم همه امیدواری هایی که وجود داشت که حداقل پس از اتمام دو ماه قرار بازداشت مهدیه گلرو، وی آزاد خواهد شد، اما متاسفانه به رغم اتمام قرار اولیه و پایان یافتن بازجویی هایش پس از دو ماه، بازداشت وی دوباره تمدید شد. در اعتراض به این مسئله کانون شهروندی زنان، نشستی اعتراضی در این مورد برگزار کرد. از سوی دیگر دو ماه پس از بازداشت مهدیه گلرو، نامه ای دیگر با امضای هفتصد تن از فعالان مدنی در خطاب به ریاست جمهوری و برای رسیدگی به وضعیت مهدیه گلرو منتشر شد.

اما همه این اعتراضات مسالمت آمیز جامعه مدنی همچنان از سوی مسئولان بی پاسخ مانده است و مهدیه گلرو، اکنون بیش از دو ماه و نیم است که به رغم اتمام بازجویی هایش در سلول انفرادی بند امنیتی سپاه (همراه با یک همسلولی) در بازداشت به سر می برد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)