Cafes-Closed-In-Tehran-by-Police

روزنامه‌ی “شهروند” چاپ تهران، در شماره‌ی روز شنبه (۱ آذر-۲۲ نوامبر) خود، از پلمپ شماری از معروف‌ترین و پرمشتری‌ترین کافه‌های پایتخت، هم‌چون “گندم”، “مون”، “لورکا”، “کیوسک”، “آوانسن” و “هیچ” به دلایل “رعایت نکردن حجاب”، “نداشتن دید انتظامی” و “کنار هم نشستن دختران و پسران” خبر داده است.

این روزنامه از قول “محمد”، صاحب یک کافه در “خیابان کریم‌خان زند” نوشت که شنبه هفته‌ی گذشته ماموران “اداره اماکن نیروی انتظامی تهران” به کافه‌ی تحت مدیریت او مراجعه کرده و آن را «به دلایل رعایت نکردن بعضی شئونات، مناسب نبودن حجاب مشتریان کافه و کشیدن سیگار» بسته‌اند.

وی گفت که کافه‌اش از زمان افتتاح در یک سال و دو ماه پیش، «تاکنون هیچ تذکری دریافت نکرده بود».

صاحب یکی دیگر از کافه‌های تعطیل‌شده نیز با اشاره به مراجعه‌ی ماموران “پلیس اماکن” با حکم پلمپ به کافه‌اش در روز سه‌شنبه هفته‌ی گذشته به “شهروند” گفت که شخصا از ۲۶ نفر از همکارانش شنیده که کافه آنها نیز به دلایل مشابه پلمپ شده است. این کافه‌دار، با سابقه‌ی ۷ سال فعالیت، خاطرنشان کرد که قبلا هم تذکراتی را از پلیس اماکن دریافت کرده بود.

در این میان، چند صاحب کافه، پلمپ‌های اخیر را “بی‌سابقه‌ترین موج پلمپ کافه‌ها در تهران” توصیف کرده و گفته‌اند که این بار ماموران پلیس اماکن موضوع جدیدی به نام “وجود نداشتن دید انتظامی” را نیز به عنوان دلیل تذکر و مجاز نبودن ادامه فعالیت کافه‌ها اعلام کرده‌اند.

گفتنی است روزنامه “اعتماد”، چاپ تهران نیز، پیش‌تر در شماره روز ۵ مهرماه خود از پلمپ دست‌کم ۱۰ کافه در منطقه لواسان تهران خبر داده و نوشته بود که از دو هفته قبل از آن، «ون‌های پلیس هر شب به دلایلی از جمله بدحجابی، سد معبر و فساد، اقدام به پلمپ رستوران‌ها و کافه‌ها کرده‌اند».

این روزنامه‌ به نقل از یکی از کافه‌داران لواسان نوشته بود: «اصلا دلایل اصلی پلمپ کردن این مغازه‌ها مشخص نیست و ما هم نمی‌دانیم چرا چند وقتی است این‌گونه با رستوران‌ها و کافه‌ها برخورد می‌کنند.»

در تیرماه گذشته و هم‌زمان با جام جهانی فوتبال هم، خبرگزاری “ایسکانیوز” از تعطیلی “چند کافی‌شاپ” در تهران به دلیل پخش زنده بازی تیم‌های ملی فوتبال ایران و نیجریه خبر داده بود.

در همین حال، پلمپ کافه‌ها تنها محدود به تهران نیست و شهرهای کوچک‌تر را نیز شامل می‌شود. از جمله، در دی ماه سال گذشته، “فرماندهی انتظامی” شهرستان شاهرود در استان سمنان، ۲۸ واحد صنفی شامل کافی‌شاپ، آرایشگاه و تالار عروسی را با هدف “مبارزه با تهاجم فرهنگی” و “ارتقای امنیت اجتماعی” پلمپ کرد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com