خطبه حجه الوداع
خطبه حجه الوداع را اگر بررسی کنیم پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه وسلم برای امنیت دائمی . اجتماعی و فردی جامعه انسانی در آن چهل قانون را بیان می دارند که اگر امروزه انسان ها به آن قوانین پایبند باشند برای هیچ بشری هیچگونه مشکلی ایجاد نمی گردد و حقوق تمامی اقشار جامعه بصورت عادلانه به بهترین صورت ومطابق با فطرت و استعداد های انسانی رعایت می گردد این قوانین که بزبان پاک و مبارک نبی اکرم صلی الله علیه وسلم بیان گشتند ضامن فلاح و کامیابی تمام بشر می باشند چون نبی مکرم اسلام صلی الله علیه وسلم داعی امن وامان برای تمام انسانیت بودند و در این قوانین بیان شده در خطبه ی مذکور هیچگونه اغراض ذاتی ، اغراض قومی ، مفاد یک حزب و گروه خاص و منصب و تفاخری وجود ندارد . بلکه تمام بند های آن برای سربلندی تمام بشریت بیان گشته اند .
پیامبر امن حضرت محمد صلی الله علیه وسلم برای بقای دائمی امنیت برای تمام اقشار جامعه تحفظ سه چیز را لازم دانسته وقبل از همه به بیان این سه مورد پرداختند تا به هیچ فردی از اجتماع کوچکترین ظلمی واقع نشود و همه ی افراد جامعه با حفاظت کامل جان ، مال وعزت خود زندگی شیرینی را بسر نمایند .و همانطور که اعلان کرده بود فورا بصورت عملی آنرا در زمان خود به اجرا در آورده و عزت وامنیت را برای تمامی اقشار جامعه خود به ارمغان آورد و برای همیشه این قانون را برای انسانیت به یادگار گذاشت وفرمودند :
(( فَإِنَّ دِمَاءَکُمْ وَأَمْوَالَکُمْ وَأَعْرَاضَکُمْ بَیْنَکُمْ حَرَامٌ کَحُرْمَهِ یَوْمِکُمْ هَذَا، فِی شَهْرِکُمْ هَذَا، فِی بَلَدِکُمْ هَذَا ))
فرمود ای مردم : یقینا خون ، مال و آبروی شما تا قیامت در بین همدیگر آنچنان محترم است مانند این روز ( روز عرفه ) و این ماه ( ذی الحجه ) واین شهر ( مکه مکرمه ) ( صحیح بخاری . کتاب العلم . باب قول النبی رب مبلغ اوعی من سامع ) قبل از اسلام در میان عرب جان ، مال و عزت انسانیت هیچ ارزشی نداشت و در تمام دنیا ودر تمام زمان ها محور عدل وانصاف ، ظلم وجور همین جان ومال و عزت می باشند ودر هر جائی ظلمی واقع می شود حتما یکی از این سه اصل نقش اساسی را ادا می نماید و چون در میان اعراب قبل از اسلام هیچ کسی به این سه اصل توجهی نمی کرد همچنان که امروزه در دنیای پوسیده غرب زن به یک عروسک خیمه شب بازی در آمده است در آن زمان هم زن هیچ ارزشی نداشت ویک زن اجازه ازدواج با چندین مرد را داشت ودر جامعه آن زمان مانند جامعه فعلی غرب هیچ ارزشی به او داده نمی شد قبل از همه نبی اکرم صلی الله علیه وسلم راه ظلم بر اساس این سه اصل را مسدود نمودند و برای تمام اقشار جامعه برابری وبرادری به ارمغان آوردند تا هر کسی با حقوقی عادلانه بتوانند با عزت زندگی نمایند .
امروزه که متاسفانه دوباره همان عصر جاهلیت ظهور پیدا کرده است و جان ، مال و عزت هیچ انسانی محفوظ نیست و هیچ یک از اقشار جامعه نمی توانند به حقوق خداددادی خود برسند تنها راه حصول عزت برگشت به قوانینی است که رسول مقبول اسلام صلی الله علیه وسلم بیان واجرا نموده وبه امت خود توصیه نموده است . و می بینیم بعد از وفات نبی مکرم اسلام هم وقتی خلفاء بعد از او به آن قوانین پایبند شدند همه انسانها اعم از هر مذهب ، زبان ، رنگ و قومی صاحب عزت شدند و اجازه ظلم از طرف هر کسی به هیچ فردی از اجتماع را برداشت نمی کردند وفورا با ظالم به مقابله می پرداختند تا حق مظلومی ضایع نشود .
حتی حقوق مذاهب غیر اسلامی کاملا و عادلانه ادا می گردید و از جان ، مال و ناموس آنان در هر حال دفاع می شد همانطور که حضرت عمر رضی الله عنه برای دفاع از حق یک فرد مسیحی که محمد بن عمربن العاص اورا سیلی زده بود در حالی که عمربن العاص استاندارمصر بودند . پدروپسر را به مدینه خواستند و بعد از اثبات امر شلاق را به دست مسیحی دادند تا محمد بن عمر را تازیانه زده انتقام خود را از آن بگیرد وبا این روش حق مظلومی مسیحی را به او برگرداند . لذا تنها راه برگشت به عزت برگشت به قوانینی است که اسلام توسط حضور پاک صلی الله علیه وسلم وضع نموده اند و بس .
محمد سعید ترکمان زهی

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com