درپی نامه محرمانه باراک اوباما به آیت‌اله علی خامنه‌ای، جان مک‌کین و لینزی گراهام، دو سناتور جمهوری‌خواه، در بیانیه‌ای مشترک اقدام رییس جمهور ایالات متحده و دعوت از ایران به همکاری در مبارزه با داعش را «زشت و شرم‌آور» خواندند.

در بیانیه جان مک‌کین و لینزی گراهام که از منتقدان اصلی باراک اوباما، رییس جمهور آمریکا به شمار می‌روند، آمده است: در حالی که درخواست‌های نیروهای میانه‌رو سوری برای مساعدت‌های بیش‌تر آمریکا با بی‌اعتنایی کاخ سفید روبه‌رو می‌شود، شرم‌آور است که رییس‌جمهور اوباما ظاهرن از آیت‌اله خامنه‌ای درخواست می‌کند که در جنگ با داعش به آمریکا بپیوندد.

دو سناتور منتقد در ادامه بیانیه خود حکومت جمهوری اسلامی را در ظهور گروه داعش مقصر و دخیل دانسته و اشاره کرده‌اند که تهران از راه تاکید و پافشاری بر تضادهای فرقه‌ای و مذهبی «در سراسر خاورمیانه» به ظهور این گروه کمک کرده است.

khamneiobama

«حمایت از شبه‌نظامیان و سیاستمداران شیعه در عراق، کمک به ماشین کشتار بشار اسد در سوریه، مسلح کردن تروریست‌های حماس، و سازماندهی انتقال نیروهای حزب‌اله از لبنان به سوریه» از جمله مصادیقی است که در این بیانیه برای نمایش دخالت ایران در ظهور داعش برشمرده شده است.

سناتورها جان مک‌کین و لینزی گراهام در پایان بیانیه خود یادآور شده‌اند که «لازم است که دولت آمریکا درک کند که حکومت ایران بیشتر به تلاش برای تضعیف آمریکا و بیرون راندن ما از خاورمیانه اهمیت می‌دهد تا به همکاری با ما».

روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال روز پنج‌شنبه گزارش داد که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، اواسط ماه گذشته میلادی به آیت‌اله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، نامه محرمانه‌ای نوشته و در آن بر مصالح مشترک در جنگ علیه شبه‌نظامیان گروه دولت اسلامی (داعش) تاکید کرده است.

به دنبال موج انتقاد جمهوری‌خواهان آمریکا از باراک اوباما، وزیر خارجه این کشور می‌گوید که «ابدا ارتباطی میان گفت‌وگوهای اتمی با مسایل دیگر نیست» و مشاور ارشد رییس جمهور آمریکا نیز «هر گونه هماهنگی» با ایران برای مبارزه با گروه «دولت اسلامی» را رد کرده است.

مطالب مرتبط

سخن‌گوی کاخ‌سفید می‌گوید سیاست آمریکا در قبال ایران تغییری نکرده است

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com