حقوق زندانیان

۱۲ مهر، بهمن احمدی اموئی، روزنامه‌نگار زندانی، که به پنج سال و چهار ماه حبس محکوم شده بود، آزاد شد. او به جرم اقدام علیه امنیت ملی در اوین زندانی بود. ژیلا بنی‌یعقوب، همسر اموئی به بی‌بی‌سی فارسی گفته که او دو روز و نیم اضافه در زندان نگه داشته شده. بنی‌یعقوب خود پیشتر به دلیل فعالیت‌های روزنامه‌نگاری‌اش زندانی و سپس آزاد شده بود. احمدی پس از نوشتن مقالاتی انتقادی علیه دولت محمود احمدی‌نژاد در پی انتخابات سال ۸۸ بازداشت شد.

اخیرا، انتشار این خبر که آیت‌الله حسین کاظمینی بروجردی، تنها به صورت شفاهی در سلول‌اش در زندان از حکم اعدام خود آگاه شده، جامعه رسانه‌ای و حقوق بشری ایران را بهت‌زده ساخت. نظرات آیت‌الله مبنی بر جدائی دین از سیاست و مخالفت‌اش با ولایت فقیه، خوش‌آیند روحانیون حاکم در کشور نیست و او از حدود بیست سال پیش که این نظرات را مطرح ساخته تا کنون بارها بازداشت شده. ۱۳ مهر‌ماه، وب‌سایت‌های خبری خارج از کشور گزارش دادند که او از سلول خود در زندان اوین به مکانی نا معلوم منتقل شده، و به گفته نزدیکان‌اش، از آن موقع تحت شکنجه قرار دارد. به خانواده او گفته شده که او تا زمان اعدام در قرنطینه باقی خواهد ماند و حق تماس تلفنی یا ملاقات نخواهد داشت. ماه گذشته، و هنگام ملاقات حسن روحانی از سازمان ملل در آمریکا، یک زندانی عقیدتی دیگر به نام امیر اصلانی، پس از گذراندن نه سال در زندان، اعدام شد.

حقوق کودک

پس از آن‌که مدیر مدرسه‌ای در بندرعباس، با غرور اعلام کرد که همه دانش‌آموزان یک کلاس را به دلیل عدم همکاری در شناسائی یک دانش‌آموز پر سروصدا تنبیه بدنی کرده، بار دیگر موضوع تنبیه بدنی در مدارس ایران خبرساز شد. تنبیه بندی در ایران غیر قانونی است، اما کماکان به دلیل عدم وجود موازین قانونی مستحکم، آموزگاران و مسئولین مدارس از این روش در مدارس استفاده می‌کنند. از سوی دیگر، بسیاری از والدین نیز در این‌باره آگاه نیستند، بماند که برخی ، با نقض حقوق کودکان‌شان، خود در خانه از تنبیه بدنی استفاده می‌کنند. کارشناسان معتقدند برای حذف خشونت علیه کودکان حمایت‌های قانونی و فرهنگی در کنار یکدیگر باید در نظر گرفته شوند.

اخیرا نبض‌ایران کاریکاتوری را پیرامون حقوق کودک در ایران منتشر کرد.

کودکان کار

حقوق کودک در ایران

برپایه آخرین آمارها، بیش از ۲۲٪ کودکان در ایران به مدرسه فرستاده نمی‌شوند.

حقوق خبرنگاران

۱۵ مهر، گروهی از دانشجویان در هنگام برگزاری مراسم آغاز سال تحصیلی که با حضور حسن روحانی برگزار می‌شد، برگه‌هایی را با خود حمل کردند. در این برگه‌ها که خطاب به روحانی نوشته شده بودند، دانشجویان از او می‌پرسند: «آقای رئیس‌جمهور، در ایران روزنامه‌نگار زندانی نداریم؟» این واکنشی بود که گفته‌های روحانی درباره روزنامه‌نگاران زندانی در ایران طی مصاحبه‌اش با کریستیان امان‌پور، خبرنگار شبکه سی‌ان‌ان.

۲۰ مهر، محمد نوری‌زاد، خبرنگاری که آشکارا رهبر جمهوری اسلامی را مورد انتقاد قرار می‌دهد برای مدت کوتاهی بازداشت شد و روز بعد آزاد گردید. او طی مدت بازداشت مورد ضرب و شتم قرار گرفته.

آزادی مذهب

۱۵ مهر، بهروز صادق خانجانی، اسقف کلیسای ایران، در مصاحبه‌ای با سحام‌نیوز گفت، برخلاف وعده‌ها وضعیت اقلیت‌های مذهبی به خصوص مسیحیان از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی بهتر نشده. او معتقد است که عزم راسخی در نظام جمهوری اسلامی برای تحمل اقلیت‌های مذهبی، مخصوصا نوکیشان وجود ندارد و این افراد معمولا با اتهامات گنگی همچون محاربه، اقدام علیه امنیت ملی و فسادفی‌الارض محکوم می‌شوند.

اخبار بین‌الملل

احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه حقوق بشر در ایران، ترجمه فارسی آخرین گزارش خود را منتشر کرد. ۱۷ مهر، محمد جواد لاریجانی، دبیر شورای حقوق بشر قوه قضائیه، مأموریت احمد شهید در ایران را غیرقانونی و نالازم خواند. به گفته او، تا زمانی که در منطقه کشورهایی هستند که مردم‌شان را به جرم رأی‌دادن می‌کشند و بخاطر دوستی با آمریکا و متحدان‌اش کسی از آن‌ها سؤال نمی‌کند، مآموریت احمد شهید در ایران معنایی ندارد. لاریجانی معتقد است که ایران بزرگ‌ترین دموکراسی منطقه است و نیازی به گزارش‌گر ویژه ندارد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)