اتحاد برای آموزش با کیفیت (Unite for Quality Education)  کمپینی است وابسته به سازمان جهانی آموزش (EI) که در راستای یک شعار اساسی شکل گرفته است:

“مطالبه آموزش با کیفیت همگانی باید برنامه کاری همه فعالان حوزه آموزش باشد تا آینده ای صلح آمیز، شایسته و سعادتمند داشته باشیم”.

با این کمپین، سازمان EI توانسته ۳۰ میلیون معلم، مربی و کارمندان حوزه آموزش  به همراه سازمان های همکار و همپیوند آنها و همه انجمن هایی که تامین آموزش دولتی رایگان در دستور کارشان قرار دارد را در سراسر جهان متحد کند.

علیرغم گوناگونیهای اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی، اعضای این کمپین متحد شده اند تا عناصر آموزشی جهان آینده را به صورت زیر طراحی کنند:

–          دسترسی رایگان در سراسر جهان به معلمان باکیفیت و متخصص

–          استفاده از منابع و ابزارهای آموزشی مدرن

–          ایجاد محیطی امن و حمایتی هم برای تدریس و هم برای یادگیری

هدف این کمپین، آگاهی رسانی به دولت ها، سازمان های غیردولتی، موسسات مالی و فعالان حوزه های مختلف مدنی در زمینه های زیر است:

–          نقش کلیدی آموزش کیفی در توسعه فردی و اجتماعی

–          لزوم دسترسی هر دانش آموز به آموزش با کیفیت

–          درک اهمیت این مساله که آموزش باید سنگ بنای همه برنامه ریزی های دولتی و صنفی برای بعد از ۲۰۱۵ باشد.

–          آگاهی از نقش راهبردی سازمان EI در رساندن صدای معلمان جهان به یکدیگر و ایجاد همبستگی میان آنها.

در این کمپین، از معلمان جهان و اتحادیه های آنها خواسته شده که در سه زمینه آموزش کیفی وارد کنش جدی شوند: تدریس باکیفیت، ابزارهای آموزشی با کیفیت و محیط آموزشی باکیفیت. در همین راستا، در طول سال گذشته این کمپین ،سیمنارها و کارگاههای آموزشی متعددی در سراسر جهان برپا کرده است که کارگاه آموزشی ۵ روزه در کابل افغانستان با موضوع استفاده صحیح از منابع آموزشی از جمله همین فعالیت ها است.

اما این کمپین چه تعریفی از آموزش کیفی دارد؟

آموزش کیفی یعنی توانمندسازی فرد فرد جامعه بر اساس توانایی ها، مهارت ها و ویژگی های فردی. آموزش ابزاری است که کمک می کند هر فرد هم به عنوان یک شهروند ملی و هم به عنوان یک عضو جامعه جهانی  پتانسیل لازم برای ایفای نقش موثر و سعادتمندانه را به دست آورد.

یونسکو چه تعریفی از آموزش دارد؟

تعریفی که یونسکو در ۱۹۹۶ از آموزش ارائه کرده، این چنین است:

آموزش شریان اصلی توسعه فردی و اجتماعی است. ماموریت آن، توانمندی استعدادهای همه ما بدون هیچ استثنایی است تا به پتانسیل غایی خود برسیم و مسئولیت های خود را در زندگی شخصی و اجتماعی برعهده بگیریم.

چند نکته مهم اینجا وجود دارد:

۱-      آموزش کیفی، یک مقوله حقوق بشری است. ماده ۲۶ اعلامیه جهانی حقوق بشر صریحا تاکید می کند که “تحصیل و آموزش، حق هر انسانی است.” منظور از آموزش هم کاملا واضح است: از اولین سالهای کودکی یعنی پیش دبستانی گرفته تا آموزش ابتدایی، متوسطه، آموزش های شغلی و ضمن خدمت و همچنین تحصیلات تکمیلی. امکان تحصیل و آموزش رایگان کیفی در همه مقاطع فوق، حق طبیعی شهروندی است. در این اعلامیه آمده است: آموزش باید به سمت تکامل شخصیتی افراد حرکت کند، احترام به حقوق شهروندی و آزادی های اجتماعی را به آنها بیاموزد. آموزش باید به درک متقابل، همزیستی و رویکرد صلح آمیز میان ملت ها، نژادها و ادیان بیانجامد.

۲-       وظیفه دولت هاست که آموزش با کیفیت را برای همه شهروندان از ابتدای طفولیت (آموزش پیش دبستانی) تا بزرگسالی فراهم کنند. درواقع یونسکو معتقد است که آموزش رایگان باکیفیت، یک کالای دولتی           (public good)  است. این تنها دولت ها هستند که می توانند و البته باید، عرضه کننده آموزش رایگان، منطبق با استانداردهای جهانی باشند.

۳-      تحقیقات سازمان جهانی همکاری و توسعه (OECD) نشان می دهد که همه کشورهایی که استانداردهای آموزشی بالایی دارند، دارای اتحادیه های آموزشی بسیار قوی نیز هستند. این کشورها، شامل فنلاند، کره، ژاپن و استرالیا است. در این کشورها، اتحادیه آموزشی فقط شامل معلمان نیست، بلکه سازمانی است متشکل از مربیان، معلمان، اساتید دانشگاه و کارکنان بخش آموزش، که جدا از حل و فصل مسائل و دغدغه های صنفی کارکنان، با فشار بر دولت ها و رصدکردن عملکرد آنها، یک مطالبه اصلی را هم دنبال می کنند: دسترسی به آموزش رایگان و با کیفیت برای همه.

۴-      و روشن است که اتحادیه های آموزشی قوی و منسجم، وقتی با انجمن ها و نهادهای مردمی بر سر مطالبه حق آموزش کیفی، همبسته و متحد گردند، می توانند اهرم های قویتری برای فشار بر دولت ها باشند، مطالبه حق، هرچه جمعی تر و گسترده تر باشد، کاراتر است.

 

منابع:

http://www.unite4education.org/

و

http://en.unesco.org/

 

 

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)