fidt

حمله های هوایی به رهبری آمریکا علیه اهداف داعش در مقابل حمله داعش به کوبانی به مرگ دست کم ۱۵ غیرنظامی انجامیده است. با وجود این که داعش مرتکب نقض حقوق بشر در سطح گسترده ای در سوریه شده است، اولویت ائتلاف بین المللی باید محافظت از غیرنظامیان باشد.

دولت ایالات متحده امریکا در روز ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۴ تایید کرد که با حمایت چندین کشور عربی [۱]، ۱۴ حمله هوایی علیه اهداف «به اصطلاح» دولت اسلامی عراق و شام (داعش) در سوریه انجام داده است. به گزارش گروه های حقوق بشر سوریه انفجارهای شدیدی در استان های رقه، حلب (از جمله ولایت ادلب) و حسکه رخ داده است. به گزارش سازمان های غیردولتی سوری [۲]، در نتیجه حمله های هوایی، دست کم ۱۵ تن که بیشتر آنها غیرنظامی بوده اند، از جمله ۴ کودک، در روستای کَفر دریانِ ادلب کشته شده اند.

عبدالکریم لاهیجی، رییس فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، امروز صبح در دیداری با وزیر امور خارجه فرانسه در مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک، گفت: «جنگجویان داعش، که مدام بی اعتنایی کامل خود به زندگی انسان ها را به نمایش گذاشته اند، بیشترِ جنایت های فجیع علیه غیرنظامیان را در سوریه و عراق مرتکب شده اند. با وجود این، قابل تحمل نیست که ائتلافی که برای مبارزه با تروریسم تشکیل شده مسوؤل کشتن غیرنظامیان باشد. این گونه حوادث فقط به نقض بیشتر حقوق بشردوستانه و حقوق بشر به دست طرف های درگیری دامن خواهد زد. اولویت در واکنش جامعه بین المللی به درگیری در سوریه و عراق باید محافظت از غیرنظامیان باشد.»

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر یادآوری می کند که شورای امنیت سازمان ملل روز ۱۵ اوت ۲۰۱۴ قطعنامه ۲۱۷۰ [۳] را به تصویب رسانید و در آن دوباره تاکید کرد که دولت ها باید اطمینان حاصل کنند که هر گونه اقدامی در مبارزه با تروریسم باید با رعایت تمام تعهدات آنها بر اساس حقوق بین المللی و به ویژه حقوق بین المللی بشردوستانه همراه باشد [۴].

از روز ۱۴ سپتامبر، زدوخورد شدیدی میان داعش و نیروهای مسلح کُرد حزب اتحاد دمکراتیک (PYD) در اطراف کوبانی، که به عین العرب نیز شهرت دارد، درگرفته است. با وجود دشواری اطلاع از اوضاع در محل، فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر اطلاعات موثقی در باره تلفات غیرنظامی در اثر گلوله باران و حمله های جنگجویان داعش به غیرنظامیان دریافت کرده است. در چندین روستا، حمله با توپخانه سنگین به دهکده ها و به آتش کشیدن خانه ها گزارش شده است. [۵]

کوبانی بیش از یک سال در محاصره گروه های مسلح غیردولتی از جمله داعش بوده و غیرنظامیان کوبانی در اثر این محاصره با شرایط زیستی بسیار سختی روبرو بوده اند. نقض فاحش حقوق بشر به طور منظم از جمله ربایش غیرنظامیان به دست داعش گزارش شده است.

عبدالکریم لاهیجی افزود: «شرایط غیرنظامیان در هر جای سوریه غیرقابل تحمل است. نبرد شدید جاری پیرو تهاجم داعش به کوبانی به ویژه نگران کننده است.»

پس از این که داعش بیش از ۶۰ روستا را در نزدیکی شهر کوبانی تصرف کرد، دست کم ۱۳۰۰۰۰ تن، که بیشترشان از اکثریت کُرد این منطقه سوریه هستند، از خانه هایشان فرار کرده وخود را به مرز سوریه ـ ترکیه رسانده اند. در صورت تایید جزییات این خبر، این یکی از مهمترین رویدادهای مربوط به آوارگی گسترده غیرنظامیان سوریه از سال ۲۰۱۱ به بعد است. آوارگان به کمک بشردوستانه فوری نیاز دارند، اما، بنا به اطلاعات دریافتی، اتکا آنها بیشتر به همبستگی محلی است.

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر با تاکید جامعه بین المللی را به حمایت از آوارگان سوری و تامین نیازهای زیستی کافی برای آنها فرا می خواند.

پی نوشت ها:

[۱] بحرین، اردن، عربستان سعودی، امارات متحده عربی و قطر

[۲] نگاه کنید به شبکه سوری حقوق بشر، www.sn4hr.org، و مرکز اسناد نقض حقوق بشر www.vdc-sy.org

[۳] قطعنامه ۲۱۷۰ شورای امنیت سازمان ملل در باره تهدید صلح و امنیت بین المللی در نتیجه اقدامات تروریستی

[۴] نگاه کنید به بیانیه ۱۹ سپتامبر فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر، « واکنش شورای امنیت سازمان ملل به تروریسم باید با احترام به موازین حقوق بشر همراه باشد» (http://www.fidh.org/article16065)

[۵] نگاه کنید به مرکز اسناد نقض حقوق بشر www.vdc-sy.org

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com