گالری آتبین که یک کوچه پایین‌تر از چهارراه پارک‌وی در خیابان ولی‌عصر قرار دارد، این روزها میزبان عکس‌های گروهی از جوانان ایرانی است که با یک موضوع خاص تهیه شده‌اند: «فضای شهری – فضای شخصی».

مرز بین این دو کجاست؟ آیا اصلا به این موضوع فکر کرده‌ایم؟

حالا ۶۶ عکس از ۱۱ جوان ایرانی، می‌خواهند مخاطب را به فکر بی‌اندازند. آن‌ها کجا را فضای شخصی خود می‌دانند و کجا برای‌شان فضای شهری است؟ اصلا می‌شود پسوند «خود» را به فضای شهری هم اضافه کرد؟ یعنی مثلا گفت: «کجای این شهر فضای من است؟ فضای خود من؟ فضای شهر خود من».

تاجایی که به فضای شخصی فکر می‌کنیم موضوع کمی مشخص‌تر است. شما کتاب‌خانه‌ شخصی دارید. اتاق‌خواب شخصی دارید. درون ماشین را می‌توانید فضای شخصی خود بدانید. اما فضای شهری ما کجاست. مرز آن با فضای شخصی چگونه مشخص می‌شود و آیا این ۶۶ عکس جواب این سوال را می‌دهند؟ پاسخ این را می‌شود با صرف ۳۰ دقیقه از یک عصر پاییزی در گالری آبتین پیدا کرد.

آریا ابوالحسنی، فعال هنری ۲۶ ساله که مسوولیت جمع‌آوری این عکس‌ها و برپایی این نمایشگاه را به عهده داشته می‌گوید: انتخاب دو موضوع فضای شهری و فضای شخصی‌ تلاشی است در جهت یافتن چارچوبی برای نمایشگاهی از عکس‌هایی که الزاما با ابزار حرفه‌ای و آمادگی قبلی‌ عکاسی نشده‌اند. اما همچنان می‌‌توانند جذاب، زیبا، غیر منتظره و حتا حیرت انگیز باشند. آنچه در این مجموعه مورد قضاوت قرار می‌‌گیرد خود عکس است نه عکاس، ثبت تصویر است و نه ثبت کننده.»

به باور او آن‌چه این نمایشگاه به دنبالش است ثبت نگاهی عمیق با ابزاری سهل و در دسترس است تا نگاهی را موجب شود که می‌تواند گوشه‌ی ذهن هرکسی جای بگیرد، اما ثبت نشود. گرچه شاید ثبت آن بسیار آسان باشد.

عکس‌های این ۱۱ عکاس که برخی از آن‌ها عکاسان حرفه‌ای ترهستند، برای شرکت در این نمایشگاه جز رعایت موضوع نمایشگاه یک شرط دیگر هم داشتند: تمام عکس‌ها با ابزار غیرحرفه‌ای و در دسترس تهیه شده باشد؛ یعنی موبایل و به همین سادگی.

 

این نخستین تلاش این گروه است که به گفته آریا قرار است ادامه پیدا کند. روی پوستر نمایشگاه هم عدد ۱ درج شده، به این معنی که این تازه آغاز راه است. آن‌طور که آریا به من گفت از قبل چنین سوژه‌ای به این گروه ۱۱ نفره سفارش داده نشده است. بعد از انتخاب سوژه بود که از افراد خواسته شد عکس‌های خود را نگاهی دوباره بی‌اندازند و آن‌هایی را که مناسب می‌دانند ارسال کنند. در نهایت ۶۶ عکس برای نصب روی دیوار گالری انتخاب شد و این آغاز راه است. آریا می‌گوید: «دفعه‌ی بعد از پیش چنین سوژه‌ای را پی‌گیری خواهیم کرد و شاید از افرادی حرفه‌ای تر استفاده کنیم.» آیا همین جرقه‌ای برای خلق هنر نیست؟

شاید بد نباشد کمی از اخبار سیاست و بازار فاصله بگیریم و در کنار یک قدم زدن کوتاه در یک عصر پاییزی، از نمایشگاهی دیدن کنیم که شاید بتواند منجر به یک حرکت هنری بهتر شود. به هرحال اگر چنین تصمیمی داشتید گالری آتبین را می‌توانید این‌جا پیدا کنید: خیابان ولیعصر، ضلع جنوب چهار راه پارک‌وی ،کوچه خاکزاد ، شماره‌ی ۴۲. نمایشگاه گروهی عکس «فضای شهری-فضای شخصی ۱» تا ۳۰ آبان هر روز از ساعت ۱۶ تا ۲۱ در همین نشانی برقرار است و در این نمایشگاه ۶۶ عکس از این افراد خواهید دید: آبتین آبتین، فرهاد آذرین، آریا ابوالحسنی، اریک پزارو، میشا جلالی‌، گلریز خالقی، آزالیا علیزاده، آیدین مقدم، رضا منصوری نژاد فربد هاشمی‌ و حانیه هاشم‌نژاد.

اگر هم از عکسی خوشتان آمد، از هرکدام پنج نسخه برای فروش با قاب مناسب در اختیار شما قرار دارد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)