وکلای دانش‌آموزان شین‌آبادی روز گذشته از پرداخت «دیه» این دانش‌آموزان آسیب‌دیده، یک‌سال‌ونیم پس از وقوع این حادثه خبر دادند؛ مساله‌ای که با واکنش‌ها و نارضایتی خانواده‌های ۱۲ دانش‌آموزی که ‌درصد سوختگی بالاتری داشته‌اند همراه شده است.

عثمان مزین، یکی از وکلای دانش‌آموزان شین‌آبادی دلیل اعتراض خانواده‌های این دانش‌آموزان را نصف اعلام‌شدن «دیه» آنان به دلیل مونث‌بودن، عدم‌رعایت یوم‌الادا‌بودن «دیه» و پرداخت آن بر اساس مبلغ «دیه» سال ۱۳۹۲ و اعتراض نسبت به کاهش ‌درصد سوختگی دانش‌آموزان شین‌آبادی توسط پزشکی‌قانونی، می‌خواند. نصف‌شدن «دیه» دانش‌آموزان شین‌آبادی ناشی از ‌بندی از قانون مجازات اسلامی است که بر اساس آن، در صورتی که ‌درصد صدمات، نقص عضو یا سوختگی بیش از یک‌سوم باشد، «دیه» زنان نصف می‌شود و اگر‌ درصد صدمات، نقص عضو یا سوختگی کمتر از یک‌سوم باشد، «دیه» زنان کامل پرداخت می‌شود.

این نکته باعث شده ۱۲ دانش‌آموزی که بیشترین ‌درصد سوختگی را دارند، کمتر یا همتراز با سایر دانش‌آموزانی که‌ دچار درصد صدمات کمتری شده‌اند «دیه» دریافت کنند.

شین-آباد

«از میان دخترانی که در این مدرسه آسیب دیده‌اند، ۱۲نفر از جمله دخترم، سیما ‌درصد سوختگی بالاتری را داشته‌اند و تمامی این دانش‌آموزان طی ۲۴ساعت روز حتی در ساعاتی که خواب هستند و کابوس می‌بینند، نیاز به پرستاری و مراقبت دارند، به همین دلیل یک‌سال‌ونیم است که ما از کارافتاده شده‌ایم و نمی‌توانیم کاری انجام دهیم.» او می‌افزاید: «ما پدران دانش‌آموزان شین‌آبادی اگر کاری هم داشته باشیم، عملا قادر به انجام آن نیستیم، چرا که دختران را باید ماهی یک‌بار به تهران بیاوریم و هر سه ماه یک‌بار بیش از ۲۰ تا ۲۵ روز مجبوریم برای درمان دخترانمان در تهران بمانیم، حالا اگر «دیه» هم به ما به صورت نصف آن پرداخت شود، زندگی برای ما دشوار‌تر می‌شود.»

از سوی دیگر عثمان مزین وکیل این دانش‌آموزان، شرایط خانواده‌ها را سخت می‌داند و می‌گوید: «پدران و مادران این دانش‌آموزان مجبورند در ماه چند روزی را به تهران بیایند، گرچه هزینه ایاب و ذهاب آنها را آموزش‌وپرورش می‌دهد اما همین رفت و آمد‌ها هزینه‌های گزافی را بر دوش آنان می‌گذارد.

از طرفی شرایط مالی این خانواده‌ها مساعد نیست. چندی پیش دو شرکت بیمه‌ای هرکدام ۱۰میلیون‌تومان سپرده برای دانش‌آموزان آسیب‌دیده پرداخت کردند که این سپرده‌ها به اسم دانش‌آموزان است و تا زمانی که به سن قانونی نرسند، نمی‌توانند پولی از آن برداشت کنند و این مساله باعث ناراحتی خانواده‌ها شده است.»
دانش‌آموزان شین‌آبادی، نیازمند توجه دولت
با این همه شرایط برای خانواده‌های دانش‌آموزان شین‌آبادی سخت‌تر از قبل شده است.

این خانواده‌ها طی یک‌سال‌ونیم گذشته بیش از ۱۰ بار و هر دفعه بیش از ۲۰ روز در تهران مانده‌اند و پیگیر وضعیت درمانی دختران آسیب‌دیده خود بوده‌اند. پدران این دانش‌آموزان به دلیل پیگیری وضعیت درمانی دختران خود تا حد زیادی ازکارافتاده شده‌اند و مادران دانش‌آموزان به گفته پزشکان معالج این دانش‌آموزان زیر بار فشار روانی بالایی هستند. همچنین رفت‌و‌آمد‌های زیاد به تهران و شرایط روحی نامساعد دانش‌آموزان وضعیت تحصیلی آنان را نگران‌کننده کرده و در تهران هیچ معلمی به صورت پاره‌وقت به آنها درس نداده است.

حالا با همه این تفاصیل نصف‌شدن «دیه» این دانش‌آموزان و عدم رعایت «یوم‌الادا» بودن «دیه» و پرداخت آن براساس مبلغ «دیه» سال ۱۳۹۲، شرایط دشواری را برای آنان ایجاد کرده. حالا جا دارد وزارت آموزش‌وپرورش و دولت تدبیر و امید با رفع نگرانی‌های خانواده‌های این دانش‌آموزان، گام مهمی برای تسهیل شرایط زندگی این دانش‌آموزان مظلوم و آسیب‌دیده بردارد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)