Melborn Conferenceشماری از نتایج همایش ایدز از شهر ملبون در استرالیا در روزهای ۲۰ تا ۲۵ جولای ۲۰۱۴

گزارشات اولیه این گردهمایی سراسری در رابطه با مبارزه با بیماری ایدز حاکی بر این دارد که بر تعداد آمار افراد به عفونت ویروس اچ آی وی در جهان افزایش یافته است. طبق آمار جهانی بهداشت هم اکنون ۳۵ میلیون انسان در سراسر دنیا به عفونت اچ آی وی مبتلا هستند. در این گردهمایی تاکید شد گرچه به تعداد آمار مبتلایان در اینسال افزوده شده اما با درمان و دسترسی به داروهای رترو ویروسی موجب شده است که بسیاری از این مبتلایان به ایدز بیمار نشوند و در نتیجه از تعداد مرگ ومیر انسانها کاسته شود.
در این کنفرانس در باره اقدامات مهم پیشگیری از ابتلا به ویروس اچ آی وی اشاره شد. آنچکه بسیار تاکید شد توان و سرعت بخشیدن بیشتر در برنامه های پیشگیری از سرایت ویروس, بدلیل استفاده از مواد مخدر تزریقی افراد و همچنین زنان و مردان روسپی و زنان ترانسسکشوال روسپی, در کشورهای شمال آفریقا, آسیای شرقی, شرق میانه و همچنین اروپای شرقی بود. زیرا بدلیل تجربیات آنها بیشتر در معرض خطر مواجه شدن با ویروس اچ آی وی و هپاتیتها و… هستند.
از جمله اخبار مهم و ناخوشایند این کنفرانس گفتگویی بود در رابطه با اینکه متاسفانه همانطوریکه میدانیم چون ویروس اچ ای وی دائم در حال تغییر ماهییت میباشد و از سویی دیگر در قسمتهایی از بدن انسان, ویروس باهوش اچ آی وی, در غدد لنفاوی و در برخی دیگر از سلولهای بدن که به طرز غیر فعال خود را پنهان کرده است.از سویی دیگر بدرستی و آسان نمیتوان آن مکانها یی که ویروس نهفته است را تشخیص داد, به همین سبب امکان اینکه بتوان ویروسهای اچ آی وی را بطور کامل از بدن خارج یا منهدم کرد هنوز وجود ندارد.

گزارش بعدی از بیستمین کنفرانس ملبورن در باره درمان ایدز
چندی پیش محققین و دانشمندان تاکتیک جدیدی درباره درمان کامل ایدز از طریق شیمی درمانی ارائه کردند. به اعتقاد آنها با فعال کردن ویروسهای نهفته اچ آی وی در برخی از سلولهای بدن مبتلایان و سپس با ازبین بردن ویروسهای فعال شده, امیدی تازه برای شفا و نابودی کامل ویروس اچ آی وی از بدن مبتلایان بخشیده بود. این روش کیک و کیل یا لگد کن “ضربه بزن و بکش” نامگذاری شده بود.
آنها معتقد بودند که اگر ویروسهای نهفته در بدن ناقلین را که حتی با استفاده کردن از داروهای ترکیبی رترو ویروس نمیتوان کاملا از بین برد, به روش شیمی درمانی یعنی با کمک دارویی که برای درمان سرطان غدد لنفاوی استفاده میشود, میتوان آن دسته از ویروسهای نهفته را فعال کرده تا آنها از سلولهایشان خارج شوند و سپس با داروهای رتروویروس آنها را کاملا از بین برد.
محققین با استفاده از این روش امید بخش شیمی درمانی, همچنین متوجه شدند که ویروسهای فعال شده به تعداد و تکثیرشان به مقدار بسیار زیادی افزوده شده است.
اینک بر اساس تجربیات جدیدتر نتیجه گرفتند گرچه میتوان ویروسهای نهفته اچ آی وی را در سلولهایشان فعال کرد ولی امکان از بین بردن این سلولها وجود ندارد تا بتوان ویروسهای زنده و فعال شده را نیز بکلی نابود کرد.
در حال حاضر تنها راه مبارزه با ویروس اچ آی وی, تنها توقف تکثیر تعداد قسمت بسیار بزرگی از این ویروسها در بدن انسان, همراه با کمک داروهای ترکیبی رترویروس امکان پذیرست. اما اینکه آیا بزودی امکان شفای کامل و یا واکسنی بطور دائم برای پیشگیری مبتلایان جدید به ویروس اچ آی وی میسر می باشد؟ میبایست با تاسف چنین پاسخ داد که تا مدت زمانی دور نمیتوان از آن سخن برآورد. اما در همین رابطه در این کنفرانس تعداد بسیاری زیادی نزدیک به ۳۰ نوع پروژه های جدیدی که فازهای اولیه و دوم آزمایشی خود را طی میکنند از جانب محققین و کاوشگران عنوان شد. تلاشها و امید برای یافت دارو یا واکسنی جدید برای مبارزه با بیماری ایدز هنوز ادامه دارد.

یکی دیگر از این گفتگوها, برآدوردهای موفقییت آمیز در رابطه با درمان بیماری سل بود. با کمک داروهای جدید میتوان هم اکنون بیماری سل را آسانتر از گذشته در مدت ۴ ماه درمان کرد. امکان درمان این بیماری تاکنون حداقل به مدت ۶ ماه و در نوع حادتر گاه تا ۲ سال زمان می برد. از سویی دیگر ابتلا به اچ آی وی و بیماری ایدز, رابطه بسیار نزدیکی با ابتلا به بیماری سل دارد. بسیاری از مبتلایان به اچ آی وی یعنی بیش از ۲۰ درصد آنان بدلیل نقض و آسیب بینی سیستم ایمنی شان, بویژه ناقلین ویروس اچ آی وی که تحت درمان نیستند, همچنین مبتلا به بیماری سل شده و در نتیجه بیمار به ایدز میشوند و جان میسپارند. اینک با نوع درمان پیشرفته و آسانتر بیماری سل, میتوان موجب جلوگیری از مرگ بیماران به سل و همچنین مرگ ناقلین ویروس اچ آی وی به بیماری ایدز شد.
نام داروهای ترکیبی جدیدی که مدت درمان بیماری سل را کوتاهتر و همچنین هزینه درمان را ارزانتر کرده Moxifloxacin و Pyrazinamid میباشند.

یکی دیگر از موارد بحث گردهمایی ایدز در ملبورن, تازه ترین روش مبارزه با از بین بردن ویروس اچ آی وی بود محققین دانمارکی برنامه دیگری را با روش واکسن درمانی در نظر دارند. این واکسن سیستم دفاعی بدن انسان را در مقابل ویروس اچ آی وی قوی خواهد کرد. در این کنفرانس همچنین برخی از شرکت کنندگان در باره تجربیاتشان از دارویی که از سال ۲۰۰۲ میلادی برای درمان مبتلایان به اچ آی وی استفاده میشود یعنی تراوادا, سازمان جهانی بهداشت این داروی ترکیبی را نیز دو سال پیش در سال ۲۰۱۲ میلادی برای پیشگیری از ابتلا به ویروس اچ آی وی به جهان معرفی کرد گفتگو شد. نتایج آزمایشات بر روی گروههای متفاوت نشان داد که استفاده از داروی تراوادا برای پیشگیری از ابتلا به ویروس اچ آی وی در میان افرادی که جزو گروههای پر خطر آمیزش جنسی محسوب میشوند از جمله زنان و مردان روسپی, همجنسگرا و ترانسکشوالها میزان ابتلای این گروهها به ویروس اچ آی وی نزدیک به ۵۰ درصد نسبت به گذشته کاهش یافته است

در همین رابطه از مبارزه با تبعیض, انگ و توهین به حقوق انسانی گروههای نامبرده و سایر افراد جامعه بدلیل ابتلا یشان به ویروس اچ آی وی سخن گفته شد.
کارشناسانی که در زمینه حقوق انسانی مبتلایان به اچ آی وی و ایدز تلاش و فعالییت دارند, جهت مبارزه با گروهها, ارگانها و یا دولتهایی که مبتلایان به اچ آی وی و بیماران ایدز را مورد انگ و تبعیض و یا سرزنش قرار میدهند, پیشنهادات و تصمیمات قاطعانه خود را عنوان کردند. از جمله منع و تحریم کمکهای مالی برای پیشبرد پروژه های پیشگیری از ابتلا به عفونت اچ آی وی به آندسته که کمک مالی میگیرند, وعده میدهند که که این کمکها را خرج هزینه هایی بطور مثال, پخش سرنگ در میان معتادین کنند و یا برای جلوگیری از عفونت اچ آی وی هنگام آمیزش جنسی مردم از جمله صرف پوششی بنام کاندوم برای جوانان و زنان روسپی کنند و یا برای در دسترس قرار دان داروها به طور رایگان و یا ارزان به مردم پیمان داده, ولی درعمل چنین نمیکنند و حتی آنان را مورد مجازات قانونی و سرزنش قرار می دهند. از این گونه ارگانها کمکهای مالی را سلب خواهند کرد
کارستن شاتز, رئیس اول سازمان همیاری بیماران ایدز در آلمان, در آخرین روز گردهمایی ایدز در شهر ملبورن گفت: ما امیدواریم که این پیام ما را همه کشورهای دنیا که مردمشان را مورد پیگرد قانونی قرار داده یا با شکستن پیمانشان به “حقوق انسانها”, آنها را بدلیل ابتلایشان به “اچ آی وی” تنها رها میکنند, گوش فرا دهند.

کیومرث سراج الهی، مشاور و مدد کار سیستم بهداشت و درمان درآلمان، پیشگیری از بیماریهای آمیزشی و اعتیاد. همچنین همکار افتخاری با سازمان کمکرسانی ایدز در برلین، برای ایرانیان، پارسی زبانان و سایرمهاجرین
http://humanreflection.square7.ch/?p=7857

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)