انرژی هسته ای؛حق مسلم اوناس،ایناس،ماست!
این یک داستان واقعی ست.
یکی بود،یکی نبود،غیراز انرژی هسته ای،هیچ هسته ای نبود.فقط یه هسته هست که عالم وآدم دور و برش می چرخن،مطمار وشاقول همه چیزو همه کس است،به اشاره او بود که از دوره آب بریزید اونجاتون که می سوزه به دوره نرمش قهرمانانه رسیدیم!
تو خبرهااومد:
مذاکرات انرژی هسته ای ۴ ماه دیگه تمدید شد؛بعداز ختم جلسه همه اوناوایناوماستی ها یکدل و یکصدا باهم،از ته دل دست دعا به آسمون بلند کردن واز خداوندخواستن:
خدایا!خدایا!تا مذاکرات بعدی یه تمدید تازه بفرما
کاترین اشتون و ظریف جونو برای ما نگهدار
***
خودتو معرفی کن؟
اونایی ها هستم!
شرح کامل بده؟
چرا دایم شعار می دی انرژی هسته ای حق مسلم ماست؟
من ابرقدرت جهان هستم،بیشترین ثروت جهان تو دستمه،زورم زیاده،خب پس میتونم بگم انرژی هسته ای حق مسلم ماست؛هیچکی هم نمیتونه واسه ما ودوستان همپیاله مون جیک جیک کنه،اگه میتونه،بیاد وسط میدون!
نتیجه بازپرسی و نظر بازجو به قاضی:اونایی ها انرژی هسته ای حق مسلمشونه، چون ازمابهترونن!
برید اونجا بشینید تا بعدا قاضی برای قرائت حکم، صداتون کنه.
نفربعدی بیاد؛
شما هم خودتون رو معرفی کنید،لطفا درست وکامل شرحی از خودت بده؟
ما اینایی ها هستیم!
گفتی ما؟مگه شریک هم دارید؟
آره، چند تاهم!
خب هرکی خودش بیاد شرح حال خودشو بده و بره!
ما ازاون سمت وسوی اینایی ها هستیم که چه بخان و چه نخان همه جا می تونیم سیریش شیم.ونذاریم بدون ما کاری درسته وکامل انجام بشه.مثل قضیه سوریه!مخصوصا تو شورای امنیت که حق وتو هم داریم.تودعوای اونایی ها وماستی هاهرکجا سیبل ما چرب شه ماهم همون طرفیم.
نتیجه بازپرسی و نظر بازجو به قاضی:انرژی هسته ای حق مسلم ایناس چون بیخ گوش ماست!
خب توچی؟شما چرا میگید انرژی هسته ای حق مسلم ماست؟
والله چه عرض کنم؟ما که کبریت بی خطریم!
گفتی ما؟مگه چندتائید؟
آره خب چندتائیم،ولی چندجور ناجور نیستیم!
یکی مون کلاهک اتمی درست می کنه که با اون دائم از آب شمال برای آب جنوب کره بسازه!
دن کیشوته! خودش واسه خودش هل من مبارز می طلبه! همه می دونن که قاطی داره،فقط مثل لو لو ازش استفاده می کنن،خطر چندانی نداره،گاه گاه سربسرش میذارن!
این وری ها که کلاهک اتمی میسازن و کسی هم کاری بهش نداره،بخاطر اینه که چون اونقدرسرش سرسیرکردن شکم چندصدمیلیون آدماش شلوغه و کلی انرژی میزاره، وقت نداره که دردعوای انرژی هسته ای خودشو نخود هرآشی کنه.و بخواد مثل نخود وسط دیگ جلیز و ولیز کنه.اصلن کاری به این چیزا نداره،آسته میرن آسته میان که گربه شاخشون نزنه.میشه گفت کبریت بی خطرن.باروتشون نم کشیده منفجر نمیشه،حداقل حالاحالاها!
اما این یکی نه؛ خیلی ولدوچموشه؛دُردانه اوناییاست؛ مثل سگ دائم پارس می کنه؛چون لوس و ننر بار اومده؛ هرکاری که دلش بخواد میکنه و چون مثل اونایی ها قدرت و پول داره و پشتش هم به اونایی هاگرمه،لذا هرازگاهی پاچه میگره ومیفته به جون یه عده مردم بی نوا که مثل حلیم توی دیگ-هم از خوداشون وهم از طرف این لوس و ننر یکدانه اونایی ها- له میشن و چاره ای هم جز حلم و بردباری ندارن!
نتیجه بازپرسی و نظر بازجوبه قاضی:انرژی هسته حق مسلم ایناست،واسه اینکه معجونی از سگ پاچه گیر و باروت نم کشیده و دن کیشوت دور و برماست!
خب شماها خودتون رو معرفی کنید؟
می بینیم که چندتا هستید که هرکدامتون هم چندتائید و باهم هم دعوادارید و یکریز داریدبا شعارهاتون گوش فلک رو کر می کنید؟چی می گیدشماها؟!حرف حسابتون چیه؟من متوجه نمیشم؟لااقل یکی تون به نمایندگی بیاد یه شرحی از همه تون بده؟
آقا ما بیام؟آقا مابیام؟آقا ما…
تو!
من؟
آره تو که نماینده حکومت رسمی هم هستید، تو بیا شرح بده؟
بسم الله القاسم الجبارین
آقای قاضی همه اش تقصیر هاشمی رفسنجانی ست!
چون جنگ که تموم شد،اومد تو نمازجمعه گفت: حالا باید مانور تجمل بدیم!
خب این همه خرابی و فلاکت ازجنگ، رو دستمون مونده بود حالا چه جوری میشه با این همه مشکلات مانور تجمل بدیم؟
این بود که گفتیم یه سنگ بزرگی بیندازیم که کسی نتونه برش داره و ما هم سالهای سال بتونیم پشت اون قایم شیم و حکفرمایی کنیم، دیدیم چه چیزی بهتراز انرژی هسته ای؟ عوام الناس هم که فکر می کنه الان مثل پول نفت میاد درخونه ها شون و بهشون انرژی میده!
اصلا انرژی از همه نوعش خوبه!چه گوشتی اش،چه لمسی اش، و چه این انرژی هسته ای که ام الانرژی هم هست؛ با هسته اش میشه هر چه که بخایم بکاریم و دیگران هم بخورن!این بود که رفتیم سراغ انرژی هسته ای!
حاشیه نرو؟دلیل اصلی تون واسه داشتن انرژی هسته ای چیه؟
خب دلیل نمیخاد،دلیل از این بالاتر که آقامون گفته!
ما هرچی آقامون بگه بی هیچ شک وشبهه ای قبول می کنیم،حتی اگه بگه ماست سیاس!
اما این براندازای وطن فروش که بین خودشون هم دعواس و سایه همو با تیرمیزنن،هیزم بیار آتش معرکه ان، هی به اونایی ها میگن شما بمب و موشک بزنید به انبارهای انرژی هسته ای شون، تا سرنگون شن؛ این ماهستیم که بدون چک و چونه سر انرژی هسته ای با شماها به توافق می رسیم! این مائیم که باکمک شماها طرحی نومیندازیم؛سهم شما رو هم میدیم.
این براندازها میگن روسها الان نزدیک نیم قرنه که یه کلاه گشاد تو بوشهر سرما گذاشته ان و دارن هی از ما انرژی می گیرن و هیچ انرژی هم نمیدن.چرا شماها نیائید انرژی بدیدو انرژی ببرید؟شما ها که ازمابهترونید و قدرت برتر!
اما یه دعوای خونگی هم داریم.
ما خودمون که معتقدیم باتوافق هسته ای باید فاتحه ولایت فقیه رو خوند!
و این یعنی به خطرافتادن کیان اسلام ومسلمین و کن فیکون شدن همه هستی و دیگه هسته ای نمی مونه که بخایی انرژی اش رو بگیریم.
اصله هسته، همون اصل ولایت مطلقه فقیه که همه فلک الافلاک دورش می چرخن و مطمار و شاقول عالم متافیزیک وماورای الطبیعه هم تنها اوست.
ما اماممون گفت پشتیبان ولایت فقیه باشید تا ممکلت آسیب نبینه،ماهم پشتیبان ولایتیم تا انرژی هسته ای بمون انرژی بده.
دوستان اصلاح طلبمون اون هاهم واسه اینکه آسیب نبینن، اوناهم پشتیبان ولایت فقیه هستن. منتها این دوستان خودی اصلاح طلب ما،لقمه رو دور سرشون می چرخونن و بعد میذارن تو دهن ملت؛اونها هرچند پُز روشنفکری و جامعه مدنی و آزادی احزاب و مطبوعات و از این خزعبلات دائم میدن،ولی اگه پول توجیبیشون رو از آقا نگیرن که نمی تونن همین ها رو هم بگن و یا داشته باشن.برای همین هم هست که توشعارهاشون هزارتا ربط و یابس می بافن و همه نظرها رو به یه سمت دیگه غیر سمت آقا جلب می کنن تا کاسه کوزه ها سرآقا شکسته نشه!
براندازها هم که تکلیفشون معلومه،آقاشون اونایی هاست که نونه زور و بازوی اونا رومی خورن، اونا هم میگن جنگ، جنگ تنازع بقاست؛ هر کی قدرت داره می مونه!
در پایان میخام عرض کنم که:انرژی هسته ای ما آقاست،که حق مسلم ماست!
نتیجه بازپرسی و نظر بازجوبه قاضی:بدلیل سرگردونی و دورباطل توافق وعدم توافق در مذاکرات، انرژی هسته ای حق مسلم ماستی ها هم هست!
منتها ماست توکیسه اس؛واسه کیسه، بایست اونو دوخت؛واسه دوختن، بایست منار رو جنبوند؛ برای جنبوندن، بایست زیرساخت ها رو ساخت؛واسه اینکه زیر ساخت درست شه،بایست تولید مثل کرد؛واسه اینکه تولید مثل کرد بایست انرژی داشت و واسه انرژی داشتن هم بایست تولید مثل کرد…
اصلن اینکه آقاشون،همون مطمار و شاقولشون گفته تا می تونید زاد و ولد کنید برای اینه که انرژی داشته باشن،لازمه انرژی داشتن هم انرژیه.این بود که به این نتیجه رسیدن تا با داشتن انرژی هسته ای تمامی این مشکلات زاد و ولد ناشی از نداشتن انرژی زاد و ولد رو یه جا حل وفصل کنن!
و از آنجا که اینا تو این دور باطل سرگردونن و واسه داشتن انرژی هسته ای بایست انرژی تولید مثل داشته باشن و واسه تولید مثل هم بایست انرژی،لذا حکم می دهیم که انرژی هسته ای حق مسلم شونه.
حکم قاضی:
اونایی ها باهمه هم پیمانهاشون ازاونجایی که قدرت برتر نظامی واقتصادی و مالین،تا اون زمان که شعار محو اسرائیل از صفحه روزگار و کاغذ باطله خوندن قطعنامه های سازمان ملل و آب بریزید اونجایی که می سوزه، و اینقدر قطعنامه بدید تاقطعنامه ها تون پاره شه،بود،بدشون نمی اومد که مذاکره به سرانجام نرسه.و مملکت ماستی ها فشل شه.
این طرف مذاکره هم بدش نمی اومد،چون نونش تواین بود که مذاکره به توافقی نرسه.چون تو این وسط از بقال سرکوچه و بابک جون و نیروی اصفهانی به نفت فروشی مشغول شدن تا علاوه بر یه قرون دو زار که درمیارن برای دخل و خرج خودشون، واسه مردمشون هم نخود و لوبیا و سوزن نخ ودسته بیل و پفک،دستمال پریود خانومها و لوزام یدکی وارد کنن.
اونایی ها هم با خودش گفته ان چه بهتر! ما واینایی ها تا می تونیم اینها رو فشل می کنیم و جنسای بنجل و خراب شده رو بخوردشون می دیم، تا روزی که نرمش قهرمانانه داشته باشن.
لذا یه دهه طول کشید تا با نرمش قهرمانانه آقا-که مطمار و شاقول همه شاهراهاست و همه راهها هم به اون ختم میشه-سرکیسه یه کمی شل شد.۶ماه هم طول کشید تا ازاون پولای خودشون رو بخودشون دادن.الان هم ۴ ماه دیگه هم تمدید شد تا با یه نرمش دیگه بازم سرکیسه شل شه.
و چون از این ستون به این ستون فرجه،و برخی خبرهای ناگفته سّری و سکرت حاکی از دو طرف مذاکره هم به گوش می رسه که مذاکره رو تا جایی که کش پاره نشه،کش بدن شاید تا آنزمان آقا راحل شده و همه چیز به خوبی وخوشی ختم به خیر شود.یا اینکه آقا این نرمشو یه کمی بیشترش کنه که ملت واسه زاد و ولد بیشتر انرژی داشته باشن!
آقا که خودشون نمیتونن بر همه چیزاشراف کامل داشته باشن،پس چه خوب میشد مشاورین و چشم و گوشای آقا به ایشون همانطور که موضوع زاد و ولد بیشتر رو تحمیل کردن، اینبارهم بگن نرمش قهرمانانه رو کمی چرخشش رو بیشتر کنن تا مردم انرژی واسه تولید مثل داشته باشن.
اونایی ها هم که الان رئیسشون اوباماس، اوناهم بدشون نمیاد توافق مذاکرات هسته ای کش پیدا کنه، چون اوباما جایزه صلح نوبل رو گرفته، نمیشه که شعار جنگ بده،و عامل جنگ شه،دیدید چه جوری ماهرانه مساله سوریه رو ختم به خیر کرد و جنگی هم نشد؟مخصوصا الان که طرف مقابلش هم از آب بریزید اونجاتون سخن نمیگه و دایم داره آب می ریزه اونجای خودش.
حرف آخر اینکه همه اونایی ها و اینایی ها و ماستی ها دائم برعلیه هم شعارمی دن و مدام علیه هم نفرین می کنن که خداونداونا رو از روی زمین محو و نیست کنه و به زمین گرم شون بزنه و جز جیگر بگیرن،اینقدر دعا و نفرین از سوی هم به هم پرتاب میکنن که خداوند این وسط مونده که کدامشون رو مستجاب کنه؟چون میبینه بین همه شون هم آدم خوب هست وهم آدم بد،اما از اونجا که همه شون از کش دادن قضیه توافق و عدم توافق مذاکرات هسته ای نفع می برن، هیچ کس هم ضرر نمی کند،چه موافقان تحریم و چه مخالفان،لذا تنها دعای مشترکشون رو مستحاب کرد:
خدایا!خدایا!تا مذاکرات بعدی یه تمدید تازه بفرما
کاترین اشتون و ظریف جونو برای ما نگهدار
لذا حکم ما هم حکم خداست،الحکم لله!
والسلام.
محمد شوری(نویسنده و روزنامه نگار)
۲۸تیرسال۱۳۹۳

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com