چکیده :محمود صالحی با درخواست از دغدغه مندان برای شکستن سکوت خود به کلمه می‌گوید که آن‌ها که خارج از زندان هستند در مقابل این ظلم سکوت نکنند. سکوت یعنی تایید این بی‌قانونی و تایید این برخورد. تأیید ضرب و شتم زندانیان سیاسی. زندانیان سیاسی یعنی بچه ها و پسران و مادران و پدران ما. بنابراین ما که خارج از زندان هستیم نباید در مقابل این مسائل سکوت کنیم. یادمان نرود که سکوت ما تایید عملکرد آنهاست….

رضا شهابی، فعال کارگری زندانی که بیش از ۴۰ روز است در اعتصاب غذا به سر می‌برد دوشنبه شب به دلیل تداوم اعتصاب غذا بیهوش شده و به درمانگاه زندان رجایی شهر منتقل شد.

رضا شهابی طی هفته ی گذشته در شرایط جسمی وخیمی به سر برده و همبندان این زندانی سیاسی نیست تصریح کرده‌اند هنگامی که نگهبانان او را به بند زندانیان بازگردانده‌اند، وی هنوز بیهوش بوده است.

رضا شهابی عضو هیأت مدیرهٔ سندیکای شرکت واحد، در اعتراض به تبعید غیرقانونی خود از زندان اوین به رجایی شهر، از ۱۱ خردادماه دست به اعتصاب غذا زده و خواهان بازگشت به بند ۳۵۰ اوین، برخورداری از مرخصی استعلاجی جهت درمان، و استفاده از قانون آزادی مشروط شده است.

این فعال کارگری ۵ سال پیش به دلیل فعالیت های صنفی خود به ۶ سال حبس تعزیری و ۵ سال محرومیت از فعالیت های کارگری و پرداخت ۷ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شده است.

محمود صالحی، فعال کارگری و سخنگوی کمیته دفاع از رضا شهابی در گفت و گو با کلمه می گوید: یکی از بندهای نامه‌ای که رضا شهابی نوشته با اشاره به انتقال غیرقانونی به زندان رجایی شهر و اینکه زندان گوهر دشت در تهران نیست اعتراض کرده، زیرا ایاب و ذهاب برای ملاقات با این زندانی سیاسی برای خانواده دردسرهای فراوانی به همراه دارد. کمترین بحث آن هم هزینه ی این ملاقات هاست با توجه به گرانی و تورمی که بر کشور حاکم است.

به گفته ی این فعال کارگری دومین دلیل اعتصاب غذای رضا شهابی در اعتراض به این است که طبق ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی باید شامل عفو مشروط می‌شد اما وی از این حق خود نیز محروم شده است.

بیانیه اعتصاب غذا رضا شهابی پس از تبعید

یازدهم خرداد ماه امسال کلمه خبر داده که رضا شهابی فعال حقوق کارگران پس از تبعید به زندان رجایی شهر اعلام کرده است که در اعتراض به انتقال غیرقانونی خود اعتصاب غذا می کند.

در بیانیه اعلام اعتصاب غذای شهابی آمده است: ”بیش از دوسال از بازداشتم در اعتراض به پایمال شدن حقوق هم طبقه های کارگرم می گذرد. در این مدت بر اثر شکنجه ها و انواع و اقسام فشار و تهدید علیه خودم و خانواده ام بخش عمده ای از سلامت جسمی و روحی ام را از دست داده ام، و ممانعت از ادامه درمان ستون فقرات و مهره های گردنم، باعث کشیده شدن کارم به جراحی شده و باز گردانده شدنم از بیمارستان به زندان آن هم درست در شب عید، تنها ذره ای از رنج هایی است که در این مدت متحمل شده ام.

اینک در اقدامی دیگر بدون هیچ دلیلی و بطور غیر قانونی حکم به تبعید به زندان رجایی شهر داده اند. علی رغم وضعیت وخیم جسمی ام در اعتراض به این تبعید غیر قانونی از امروز ۱۱\۳\۹۳ تا رسیدن به خواسته های خود یعنی بازگشت به بند ۳۵۰ اعلام اعتصاب غذا میکنم و نیز اعلام میکنم که مسئولیت سلامتی اینجانب متوجه دادستانی تهران است”.

بازداشت همراه با ضرب و شتم و ۱۹ ماه انفرادی

کمیتهٔ دفاع از رضا شهابی به نقل از داود رضوی نیز گزارش داده که رضا شهابی که تاکنون پنج سال زندان را تحمل کرده، از نظر جسمانی بسیار مشکل دارد، چرا که نوزده ماه در انفرادی بوده و هنگام بازداشت نیز مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

به گفته ی داود رضوی، این شرایط ناگوار بر روی مهره‌های گردن و کمر رضا شهابی چنان تاثیراتی گذاشته است که مجبور شدند او را به بیمارستان منتقل کنند و یک جراحی شش ساعته روی گردن وی انجام دهند. رضا شهابی باید پس از این عمل جراحی مدتی در منزل استراحت می‌کرد تا بهبودی کامل پیدا کند، اما متأسفانه ماموران او را به زندان بازگرداندند. وضعیت بد زندان باعث شد که بیماری شهابی تشدید و سمت چپ بدنش بی‌حس شود، به‌طوری که مهره‌های کمر او هم نیاز به عمل جراحی فوری پیدا کرده است. اما این عمل هیچ‌گاه انجام نشده است.

یادمان نرود که سکوت ما تایید عملکرد آنهاست

محمود صالحی به کلمه می گوید: مسئولان زندان و مسئولان قضایی در جواب پیگیری هایی که خانواده و اطرافیان این زندانی سیاسی داشته‌اند جوابی نداده و صرفاً وعده ی انتقال به بیمارستان مطرح شده است.

او در ادامه می افزاید: وقتی به بند ۳۵۰ زندان اوین حمله کردند برای تمام زندانیانی که به این ضرب و شتم اعتراض کردند پرونده تشکیل دادند. همین امروز هم که من دارم صحبت میکنم یکی از کارگرانی که در بند ۳۵۰ بوده زیر شدید ترین بازجویی ها در ۲۰۹ است و چندین بار هم دادگاهی شده است.

این فعال کارگری با اشاره به اینکه وقتی رضا شهابی به بهداری هم منتقل شده اعتصاب خود را ادامه داده است می گوید: وقتی کسی در حال اعتصاب است با وصل کردن سرم اعتصابش پایان می‌پذیرد به همین دلیل رضا شهابی در بهداری اجازه ی استفاده از سرم را به پزشکان نداده است. بهش وصل کنند اعتصاب پایان میابد به همین دلیل کسی که اعتصاب میکند به هیچ عنوان اجازه

او درباره ی برخورد پزشکان با زندانیان تصریح می کند: پزشکان انسانهای خوبی هستند. پزشکان زندان چند بار برای رضا و زندانیان دیگر اعلام کردند که باید به بیمارستان های خارج از زندان منتقل شوند و تحت نظر پزشکان متخصص قرار بگیرند چون پزشکان زندان پزشکان عمومی هستند و شاید در ماه در دوماه یا سه ماه یکبار یک پزشک متخصص برای چند ساعت بیاید و آن هم چند نفر را می بیند و می رود. بنابراین پزشکان مشکلی ندارند و زندانیان با سیاستی که آنجا حاکم هست مشکل دارند. پزشک بدون اجازه نمی تواند زندانی را به بیمارستان بفرستد، بنابراین درخواست میدهد به زندان و از زندان میرود به قوه قضاییه نزد دادستان و معاون دادستان و آنها تصمیم میگیرند که بفرستند و یا نفرستند. در همین رابطه وزارت اطلاعات هم دخالت میکند. به قول خودشان وقتی زندانی تمکین نکرده و نمیبرندش و یا اگر هم موافقت کنند یک ماه دو ماه طول میدهند که نامه را امضا کنند. شخص من وقتی در زندان بودم نامه ای که از بیمارستان به بهداری زندان دادند ۵ ماه طول کشید تا جواب نامه را دادند.

محمود صالحی با درخواست از دغدغه مندان برای شکستن سکوت خود می‌گوید که آن‌ها که خارج از زندان هستند در مقابل این ظلم سکوت نکنند. سکوت یعنی تایید این بی‌قانونی و تایید این برخورد. تأیید ضرب و شتم زندانیان سیاسی. زندانیان سیاسی یعنی بچه ها و پسران و مادران و پدران ما. بنابراین ما که خارج از زندان هستیم نباید در مقابل این مسائل سکوت کنیم. یادمان نرود که سکوت ما تایید عملکرد آنهاست.

۴ خواسته ی روشن رضا شهابی برای پایان اعتصاب غذا

رضا شهابی در بیستمین روز اعتصاب غذای خود طی نامه ای خطاب به دادستان تهران خواسته های خود را مطرح و از شرایط زندان رجایی شهر انتقاد کرده بود.

بر اساس این نامه، رضا شهابی برای پایان دادن به اعتصاب غذای خود چهار خواسته دارد که عبارتند از: ۱- بازگشت به محل قبلی زندان اوین بند ۳۵۰، ۲- مرخصی استعلاجی جهت درمان و عمل جراحی دیسک کمر، ۳- اجرای ماده ۱۳۴ قانون جدید مجازات اسلامی ( قانون تجمیع)، ۴- اجرای قانون آزادی مشروط.

از سوی دیگر این فعال کارگری با انتقاد از شرایط بسیار بد زندان رجایی شهر در مقایسه با اوین، ابراز نارضایتی خود را از نگهداری در سلول های ۴ متر و ۷۰ سانتی متری به جای سلول های ۱۵ در ۱۲ متری، هواخوری دو ساعت نیم تا سه ساعت به جای صبح تا عصر، پنجره های ۳۰ سانتی متری که با سه لایه فلز پوشیده شده و تهویه هوا را با مشکل روبرو می کند و همچنین شرایط بسیار بد بهداشتی از جمله وفور سوسک و موش و عدم وجود امکانات ورزشی و غیره اعلام کرده است.

همسر رضا شهابی: در صورت عدم رسیدگی من هم اعتصاب خواهم کرد

در همین رابطه ربابه رضایی همسر رضا شهابی، در گفتگو با کمیته گزارشگران حقوق بشر اعلام کرده که در صورت عدم رسیدگی مسئولان در حمایت از همسرش دست به اعتصاب غذا خواهد زد.

او در باره ی وضعیت همسرش می گوید: بخاطر ضعفی که دارند هر روز می‌برند درمانگاه و فشارش بالا و پایین می‌شود. ناراحتی قبلی، کمردرد و گردن درد و پادرد بخاطر ضعفی که در بدنش دارد خیلی بیشتر شده و درد بیشتری را متحمل شده‌اند. معده درد هم که بخاطر ادامهٔ اعتصاب ایشان بخاطر مصرف دارو بدون غذا و با شکم خالی هر روز افزایش پیدا کرده و باعث شده حالشان بد‌تر شود.

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)