طی چند روز گذشته آزمایشات نهایی بر روی لورا (ماده پلنگ جوان خرم آباد) انجام شده و برگشت ناپذیر بودن ضایعات این پلنگ مجددا تایید گردید.

متاسفانه اقدامات درمانی صورت گرفته در بهبود وضعیت پلنگ خرم آباد بی نتیجه بوده است و به دلیل برگشت ناپذیر بودن ضایعات نخاعی و ایجاد زخم های عمیق در اندام تحتانی، با تشخیص دامپزشکان و به منظور جلوگیری از درد و رنج بیشتر حیوان، زندگی این ماده پلنگ جوان باید هرچه سریعتر به روش مرگ آرام با تزریق دارو خاتمه خواهد یابد.

دکتر ایمان معماریان دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان در مورد آخرین اقدامات صورت گرفته در این باره گفت: از غشاء تخمدان این ماده پلنگ نمونه برداری شده و این نمونه جهت استفاده احتمالی در آینده به منظور لقاح مصنوعی با اسپرم پلنگ نر، فریز شده است.

با فریز نمودن تخمک و اسپرم پلنگ ایرانی، در آینده و در شرایط ضروری می توان با استفاده از لقاح مصنوعی نسبت به ادامه نسل این گونه امیدوار بود.

دیماه سال گذشته ماده پلنگ جوانی در حالیکه هدف گلوله چهارپاره افراد ناشناس قرار گرفته و خود را بروی زمین می کشید در اطراف خرم آباد مشاهده و پس از بیهوشی جهت درمان به تهران منتقل شد.

پس از تهیه عکس رادیوگراف و انجام سی تی اسکن در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران مشخص شد ۴ ساچمه گلوله چهارپاره به بدن ماده پلنگ جوان برخورد نموده که ۳ ساچمه پس از برخورد از سمت دیگر بدن حیوان خارج شده و یکی از ساچمه ها با برخورد به ستون مهره ها در زیر یکی از مهره ها ثابت و منجر به ایجاد ضایعه نخاعی در پلنگ شده است.

این پلنگ در حال حاضر به دلیل برخورد گلوله با ستون فقرات، فلج کامل است و توانایی حرکت دادن دم، پاها و اندام تحتانی خود را ندارد و به همین دلیل دچار زخم بستر عمیق شده و اندام تحتانی حیوان کاملا از بین رفته است.

حیوان بدون احساس درد، اندام تحتانی خود را بر روی زمین می کشد، از همین رو دچار زخمهای عمیقی نیز در ناحیه مقعد، شکم و زیر پاها شده و یکی از پنجه های پایش را نیز با دندان قطع کرده است.

تصاویر این گزارش مربوط به انجام آزمایشات نهایی بر روی پلنگ خرم آباد است که توسط آقای علیرضا شهرداری تهیه شده است.

با وجود تاکید دامپزشکان بر انجام یوتانایز (مرگ آرام)، سازمان محیط زیست با در نظر گرفتن ملاحظاتی هنوز موافقت خود را با مرگ آرام پلنگ خرم آباد اعلام نکرده است که با توجه به درد و رنج زیاد این حیوان ضروری است مسئولان سازمان هرچه سریعتر نسبت به تعیین تکلیف نهایی در مورد این پلنگ تصمیم گیری و اقدام نمایند

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com