حقوق بشر111به گزارش جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر: «برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر» خواهان پایان یافتن آزار قضایی علیه آقای هادی اسماعیل زاده، لغو اتهام های او و آزادی تمام مدافعان حقوق بشر در ایران شد.
«برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر»، که برنامه مشترک «فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است، اطلاعات تازه ای دریافت کرده و از شما درخواست می کند فوری در باره مساله زیر در ایران اقدام کنید.

اطلاعات تازه

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر از طریق «کانون مدافعان حقوق بشر» (DHRC) (عضو فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر) از محکومیت آقای هادی اسماعیل زاده، وکیل حقوق بشری ایرانی و عضو کانون مدافعان حقوق بشر مطلع شده است.

بنا به اطلاعات دریافتی آقای هادی اسماعیل زاده اخیرا از صدور حکم محکومیت خود در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی به مجموع چهار سال زندان، شامل سه سال به اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم امنیتی» به لحاظ عضویت در «سازمان غیرقانونی»، یعنی کانون مدافعان حقوق بشر، و یک سال به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» مطلع شد. به علاوه، دادگاه او را به مدت دو سال از اشتغال به حرفه وکالت محروم کرده است. آقای اسماعیل زاده علیه این حکم اعتراض خواهد کرد و در حال حاضر آزاد است.

برنامه نظارت یادآوری می کند که در حال حاضر آقایان عبدالفتاح سلطانی و محمد سیف زاده، دو وکیل حقوق بشری دیگر و اعضای بنیانگذار کانون مدافعان حقوق بشر، به اتهام های ناشی از فعالیت های حقوق بشری حکم های طولانی محکومیت را در زندان های اوین تهران و رجایی شهر کرج سپری می کنند. گروه تحقیق در باره حبس های خودسرانه سازمان ملل در ژانویه ۲۰۱۳ اعلام کرد که حبس آقای سلطانی خودسرانه است. آقای سلطانی دچار بیماری های جدی است ولی از دسترسی کافی به مراقبت مناسب پزشکی در زندان یا در مراکز پزشکی خارج از زندان برخوردار نیست.

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر نگرانی شدید خود را از آزار قضایی مداوم آقای اسماعیل زاده و دیگر اعضای کانون مدافعان حقوق بشر ابراز می کند و از دولتمردان ایران می خواهد به آزار او، از جمله در سطح قضایی، پایان دهند و تمام اتهام های علیه او را لغو کنند.

اطلاعات پیشینه ای

آقای هادی اسماعیل زاده روز ۲۶ فروردین ماه ۱۳۹۳ در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی محاکمه شد. پیشتر در بازپرسی به تاریخ ٢١ تیرماه ۱۳۹۰، اتهام های «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم امنیتی» به لحاظ عضویت آقای اسماعیل زاده در کانون، و «فعالیت تبلیغی علیه نظام» گویا به خاطر نوشتن گزارش های ماهانه کانون مدافعان حقوق بشر و ارسال آنها برای سازمان‌های حقوق بشری از جمله شورای حقوق بشر سازمان ملل، و فعالیت در کميته انتخابات آزاد، سالم و عادلانه و بیانیه این کمیته پيش از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ به وی ابلاغ، و سفر او به خارج نیز ممنوع شده بود. آقای اسماعیل زاده پیش از محاکمه اجازه خواندن پرونده را نیافت، اما به وکلای او امکان دسترسی به پرونده و اجازه مطالعه آن داده شد. پس از محاکمه، قاضی به او گفت که در صورت تمایل به رفع ممنوعیت سفر به خارج، او باید با «کارشناسان پرونده وارد مذاکره» شود یعنی با بازجویان وزارت اطلاعات که پرونده را برای دادگاه تنظیم کرده اند.

برنامه نظارت یادآوری می کند که در پی تعطیلی دفتر کانون مدافعان حقوق بشر در سال ۱۳۸۷، سازمان های اطلاعاتی و امنیتی چندین بار آقای اسماعیل زاده را احضار و بازجویی کردند و برای استعفا از کانون مدافعان حقوق بشر زیر فشار قرار دادند. به علاوه، خودداری او از استعفا از عضویت در کانون باعث اخراج او از موسسه عالی‌ بانکداری ایران در سال ۱۳۸۸ و سپس از دانشگاه آزاد اسلامی ـ واحد بم در سال ۱۳۹۱ شد. آقای اسماعیل زاده طی ۱۳۶۷ ـ ۱۳۶۱ شش سال در زندان بود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)