پرونده قتل ستار بهشتی، کارگر ساده ای که توسط پلیس فتا بازداشت و زیر شکنجه و در بازداشتگاه جان سپرد این روزها در دستگاه قضا و زیر دست قاضیان و ماموران پاسکاری می شود تا با گذشت زمان و ساده کردن فاجعه ی رخ داده این جنایت را مشمول مرور زمان کنند. گرچه پیش از این نیز با تحریف واقعیت ها مسیر بررسی پرونده را تغییر دادند تا باز هم دستگاه قضا پرونده ای بر کارنامه ی درخشان عدل و داد خود بیفزاید. بی توجه به آنکه فریاد مظلومیت مادر ستار بلندتر از آن است که فراموش شود آنچه رخ داده است چه بود.

وکیل اولیا دم ستار بهشتی وبلاگ نویس متوفی اعلام کرد که پرونده مامور نیروی انتظامی متهم پرونده قتل ستار بهشتی، برای رسیدگی در مرحله تجدید نظر، به شعبه ۱۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران ارسال شد. این در حالی است که وکیل و خانواده ستار از حکم دادگاه اولیه بی خبرند.

«گیتی پورفاضل» وکیل مدافع خانواده مرحوم ستار بهشتی روز در گفت وگو با ایرنا افزود: پیامکی از سوی دادگستری تهران دریافت کردم که طی آن اعلام شده، پرونده ستار بهشتی برای رسیدگی در مرحله تجدید نظر به شعبه ۱۴ دادگاه تجدید نظر استان تهران ارسال شده است.

وی ازحکم صادره توسط شعبه ۱۰۵۷ دادگاه (رسیدگی کننده) کارکنان دولت دراین پرونده اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: احتمالا دادگاه، مجازاتی را برای متهم تعیین کرده و پرونده با اعتراض وی به شعبه تجدید نظر ارسال شده است.

وکیل مدافع اولیا دم ستار بهشتی ادامه داد: براساس صحبتی که با موکلانم داشتم، آنها نیز از حکم صادره بی اطلاع بودند و اعلام کردند هیچ حکمی از سوی دادگاه ابلاغ نشده است.

پور فاضل افزود: البته موکلانم در این پرونده در رابطه با قتل شبه عمد هیچ شکایتی نداشته اند و این در حالیست که رسیدگی به اتهام قتل شبه عمد نیازمند شاکی خصوصی است.

وی گفت: اولیا دم ستار بهشتی معتقد به قتل عمد در این پرونده هستند و قتل شبه عمد را قبول ندارند.

پس از کشته شدن ستار بهشتی با شکایت اولیا دم، پرونده ای به اتهام قتل عمد تشکیل شد، اما شعبه اول بازپرسی دادسرای جنایی تهران، مرگ ستار بهشتی را قتل شبه عمد تشخیص داد که وکیل مدافع اولیای دم ستار بهشتی به این مساله اعتراض کرد و پرونده برای رفع اختلاف به شعبه ۱۰۵۷ دادگاه کیفری کارکنان دولت ارجاع شد.

پس از چند مرتبه رفت و آمد پرونده بین دادسرا و دادگاه، دادگاه، مرگ ستار بهشتی را شبه عمد تشخیص و آن را به دادسرای جنایی ارجاع داد.

در نهایت، رسیدگی به پرونده ستار بهشتی به اتهام قتل عمد بسته شد و دادسرا از خانواده اوخواست برای پیگیری اتهام قتل شبه عمد شکایت جدیدی ارایه کنند که اولیا دم ستار بهشتی درنامه ای به دادستانی تهران از این کار خودداری کردند.

مادر ستار بهشتی در گفت و گوهای خود با رسانه ها و رنج نامه ای که بهمن ماه گذشته نوشته تصریح کرده که شبه عمد بودن قتل را نمی پذیرد و اینک که دادگاه هم داستان با بازپرس پروند رای به غیر عمد بودن این قتل می دهد از ادامه ی پیگیری قانونی خود دست می کشد، او در نامه ی خود نوشته است: من دادگاه “صالح وعادلی” در جمهوری اسلامی نیافتم که داد خود را به آن ببرم و تقاضای ستاندن آن را بنمایم بهمین علت، در نهایت عزت و افتخار از طرح شکایت مجدد در دستگاه قضایی جمهوری اسلامی، خودداری می کنم و اعلام میدارم ” قتل ستار بهشتی براساس گزارش پزشکی قانونی و اقرار صریح متهم نزد اینجانب و تقاضای بخشش وی از من بعنوان شاکی پرونده، قتل عمد بوده و دلیلی برای طرح شکایت مجدد به اتهام “قتل غیر عمد” در دادگاه وجود ندارد”.

گیتی پور فاضل، وکیل پرونده ستار نیز آذر ماه سال گذشته به دادسرای جنایی احضار شده بود. به گفته وی طبق قرائن موجود در پرونده، مرگ ستار بهشتی قتل عمد است، اما بازپرس شعبه اول دادسرای جنایی تهران، مرگ وی را قتل شبه عمد می داند.

متهم این پرونده، یکی از ماموران پلیس فتا است که به اتهام ضرب و جرح عمدی، شکنجه، توهین، لغو دستور، ایجادجو بدبینی نسبت به نیروهای مسلح و سهل‌انگاری در انجام وظیفه از سوی قاضی محمد شهریاری بازپرس ویژه قتل تهران مجرم شناخته شده و دادیار اظهارنظر دادسرای امور جنایی پایتخت نیز برای وی با صدور کیفرخواست، از دادگاه عمومی جزایی تهران تقاضای مجازات کرده است.

وکیل‌مدافع اولیای‌دم ستار بهشتی، گفته بود: با توجه به اینکه قتل شبه عمد در نهایت منجر به پرداخت دیه می‌شود و خانواده ستار بهشتی دنبال دیه نیستند‌، موافقت نکردند پرونده را پیگیری کنند.

وی گفت: به همین دلیل ما یک نامه مفصل به دادستان تهران نوشتیم و در آن گفتیم علیرغم همه مدارکی که در پرونده وجود داشته،‌ قتل ستار بهشتی شبه عمد تشخیص داده شده است و چون ما خواستار دیه نیستیم همه چیز را به آینده واگذار می‌کنیم.

آن زمان و در ادامه منحرف کردن پرونده از مسیر اصلی خود در گزارش ایسنا آمده بود، با توجه به اینکه پدر ستار بهشتی به عنوان یکی از اولیای دم، از شروع تحقیقات تا کنون در وضعیت روحی و روانی نامناسبی به سر می‌برده و ضمن بستری بودن در یک مرکز درمانی، قادر به تصمیم‌گیری نبوده، پس از اطمینان از این مساله طبق ماده ۳۵۶ قانون مجازات اسلامی، دادستان از جانب وی در مورد پیگیری پرونده مرگ ستار بهشتی تصمیم‌گیری خواهد کرد؛ به همین دلیل وکالت گیتی پورفاضل – وکیل خانواده ستار بهشتی – در مورد پدر مرحوم، بلااثر اعلام شده و مراتب جهت اتخاذ تصمیم به دادستانی تهران گزارش شده تا در این خصوص نیز اقدام شود.

یازدهم آبان ماه سال ۹۱ کلمه از بازداشت و ضرب و شتم ستار بهشتی توسط پلیس امنیت خبر داده بود و کمتر از یک هفته پس از آن خواهر این سبز گمنام اعلام کرد که از پلیس امنیت به وی اعلام کرده اند که که این جوان ۳۵ ساله جان خود را از دست داده و آنها باید روز آینده برای دریافت پیکرش مراجعه کنند.

پس از دو روز با انتشار سندی با دستخط ستار بهشتی که در بند ۳۵۰ شکایت خود را از کسانی که وی را مورد ضرب و شتم قرار داده بودند این رفتار غیر انسانی و غیر قانونی محکوم و از سکوت مسئولان امر و رسانه های وابسته به قدرت در کشور انتقاد شد.

همان زمان زندانیان سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین با انتشار دو بیانیه ( + و + ) شهادت دادند که پیکر شکنجه شده ی ستار را دیده اند و از مسئولان خواستند که به جای ترساندن شاهدان جنایت پیگیر آنچه باشند که در سیستم قضایی و پلیس کشور در حال وقوع است. تلاش هایی که بالاخره نتیجه داد و سخنگوی قوه قضاییه را وادار کرد که واکنش نشان دهد و اعلام کند که پیگیر ماجرا است.

ابوالفضل عابدینی و حسین رونقی ملکی، دو زندانی سیاسی هستند که رسما اعلام کرده اند حاضرند در خصوص شکنجه شدن ستار بهشتی دردادگاه شهادت دهند. آنها ستار بهشتی را هنگامی که به بند ٣۵٠ زندان اوین منتقل شد، دیده بودند اما برای شهادت در دادگاه یا بازپرسی و در مرحله تحقیقات پرونده ستار بهشتی فراخوانده نشدند.

این دو زندانی سیاسی نه تنها برای شهادت به دادگاه احضار نشدند که عابدینی که همان روزها در حضور بازپرس ویژه شهادت داد به آنچه با چشمان خود دیده بود، به زندان اهواز تبعید شد.

آذر ماه سال گذشته نیز حسین رونقی، با توجه به اینکه امکان حضور در دادگاه و ارائه ی شهادت خود را نیافت در نامه ای سرگشاده خطاب به قاضی ایزدی، رییس شعبه ۱۰۵۷ دادگاه کیفری ضمن اعلام دوباره آمادگی برای شهادت در خصوص این پرونده، مشاهدات خود را نوشت.

شهادت نامه ای که از داخل زندان اوین هرچند که در واقع باید کارگشای حق طلبان برای یافتن حقیقت باشد باز هم بی جواب مانده و نتیجه ی آن عدم ارائه ی مرخصی به زندانی ای است که به شهادت همبندیانش نیاز فوری به درمان دارد و اوضاع جسمی اش وخیم گزارش شده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)