پس از گذشت حدود بیست روز از شلیک بی رحمانه به یک ماده خرس قهوه ای در اسلام آباد کرمانشاه که منجر به جراحات شدید و در نهایت مرگ یک ماده خرس قهوه ای شد، با تلاش شبانه روزی نیروهای یگان محیط زیست این شهرستان عامل این جنایت تلخ شناسایی و به مراجع قضایی معرفی گردید.

رئیس اداره محیط زیست اسلام آباد در این باره گفت: در بررسی های اطلاعاتی که توسط نیروهای این اداره صورت گرفت ابتدا به این نتیجه رسیدیم که عامل این شلیک دارای یک اسلحه ساچمه زنی دولول یا اسلحه پنج تیر بوده است چراکه با توجه به تعداد بسیار زیاد ساچمه های وارد شده به بدن خرس، بیش از یگ گلوله به سمت حیوان شلیک شده و این کار توسط یک اسلحه ساچمه رنی یک لول میسر نیست و پس از شلیک اولین گلوله خرس فرار کرده و یا به سمت عامل تیراندازی حمله خواهد کرد.

پس از آن به بررسی پرونده کلیه متخلفین سالهای اخیر و افراد دارای اسلحه با مشخصات فوق پرداختیم، بنابراین دایره افراد مضنون بسیار کوچک شده و در نهایت به یک نفر محدود گردید.

پس از آن با کمک همیاران محیط زیست در منطقه با شخصی آشنا شدیم که شهادت داد که فردی که ما نیز به آن مضنون بودیم درجریان صحبت های خود عنوان نموده است که به دلیل ورود خرس به مزرعه وی و له کردن خوشه های گندم اقدام به شلیک به سمت حیوان نموده است.

بنابراین با توجه به تحقیقات صورت گرفته و اظهارات شاهد از شناسایی عامل شلیک اطمینان حاصل کرده و پس از تشکیل پرونده متهم را به دادگاه معرفی نمودیم.

متهم از سوی قاضی پرونده به دادگاه احضار و پس از حضور در دادسرا اظهارات وی نیز ثبت شده که البته وی در اظهارات خود منکر هرگونه تخلف و شلیک به سمت خرس شده است.

پس از آن برای متهم قرار صادر شده و قاضی نیز دستور تحقیقات بیشتر در این زمینه را به پاسگاه انتطامی و اداره محیط زیست صادر کرده است.

شخص معرفی شده به دادگاه از مجرمین سابقه دار منطقه است که پیش از این یکبار به جرم حمل سلاح غیرمجاز و یک نوبت نیز به جرم تخریب جنگل برای تبدیل به زمین کشاورزی با شکایت اداره منابع طبیعی در دادگاه محکوم شده است.

شلیک به سمت خرس قهوه ای توسط این فرد برای ما قطعی شده است که امیدواریم با توجه به اظهارات شاهد و مدارک ارائه شده، این فرد در دادگاه محکوم و متناسب با جرم صورت پذیرفته مجازات شود.

روز چهارشنبه ۱۳۹۳/۲/۱۷ یک ماده خرس قهوه ای در مناطق جنگلی حوزه اسلام آباد غرب کرمانشاه با وضعیت جسمی نامناسب توسط محیط بانان زنده گیری شده بود و جهت تشخیص و درمان به بیمارستان دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران منتقل گردید.

پس از انجام سی تی اسکن در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، تیم دامپزشکی با صحنه دردناک و شگفت انگیزی مواجه شدند.

وجود بیش از یکصد عدد ساچمه اسلحه شکاری در اندام فوقانی بدن خرس از جمله سر، گردن، دستها و قفسه سینه گویای این بود که چندین گلوله اسلحه شکاری ساچمه زنی از فاصله بسیار نزدیک به سمت سر حیوان شلیک شده است.

شواهد نشان می داد این ماده خرس چندین روز با تحمل درد و رنج ناشی از وجود تعداد زیادی ساچمه در بدن خود زندگی کرده و به دلیل از دست دادن بینایی و ناتوانی در تغذیه بسیار لاغر و ضعیف شده است.

نهایتا با تشخیص تیم دامپزشکی، به دلیل ضایعات برگشت ناپذیر و به جهت کاهش درد و رنج حیوان، با تزریق دارو به روش مرگ بدون درد به زندگی ماده خرس قهوه ای پایان داده شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)