به دنبال موفقیت چشمگیر احزاب راست افراطی که مخالف اتحادیه ی اروپا نیز هستند، رهبران کشورهای عمده ی اروپایی بار دیگر به وعده دادن پرداخته اند، وعده هایی که عدم اجرای آن ها از جمله دلایل نارضایتی مردم و گرایش آن ها به سوی احزاب افراطی است. در غیاب احزاب چپ که نتوانسته اند آلترناتیوی برای وضعیت موجود و سیاست ریاضت اقتصادی ارایه بدهند، وعده های راست های افراطی از اخراج مهاجران گرفته تا خروج از اتحادیه ی اروپا، مردم ناراضی و خسته از سیاست «ریاضت اقتصادی» را به سوی خود جلب کرده است. اکنون روشن است پافشاری بر سیاست ریاضت اقتصادی که به طور عمده از سوی آلمان بر اتحادیه ی اروپا تحمیل شده، نتیجه ای جز قدرت گرفتن راست های افراطی و جریان های ضدخارجی و فاشیستی نداشته است.

اروپا
آنجلا مرکل، فرانسوا هولاند و دوید کامرون رهبران کشورهای اصلی اتحادیه اروپا در واکنش به نتایج انتخابات اخیر در مورد بهبود وضعیت اقتصادی در کشورهای اتحادیه و مهار بیکاری وعده داده اند. هولاند خواهان اصلاحات شده است، کامرون مدعی شده که پیام رای دهندگان «دریافت و درک» شده و مرکل گفته است: اکنون باید بر بهبود قدرت رقابت اقتصادی، رشد و ایجاد کار متمرکز شد.

به گزارش بی بی سی در پی موفقیت بی سابقه احزاب منتقد اروپا و راست افراطی در انتخابات پارلمان اروپا، فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه می گوید که اتحادیه اروپا باید اصلاح شود و اختیاراتش را محدودتر کند.
آقای اولاند که حزب او در انتخابات اخیر پارلمان اروپا از راست افراطی شکست خورد گفت که اتحادیه اروپا بیش از حد پیچیده و از دسترس خارج شده است.
علاوه بر او، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان هم گفت که با این نتایج باید بر بهبود اقتصاد تمرکز شود.

علیرغم شگفتی انتخاباتی یکشنبه، سه بلوک میانه رو هوادار اتحادیه اروپا همچنان می روند تا اکثریت خود را در بروکسل – مقر اتحادیه اروپا – حفظ کنند.
اما آنها شمار قابل توجهی از کرسی هایشان را به احزابی واگذار کرده اند که در پی محدود کردن قدرت اتحادیه اروپا یا برچیدن این اتحادیه هستند؛ از جمله حزب استقلال بریتانیا که در رای گیری در این کشور با ۲۷ درصد آرا – براساس نتایج مقدماتی – در صدر قرار گرفت.
براساس نتایج اولیه در فرانسه جبهه ملی با ۲۵ درصد آرا به پیروزی رسید و حزب سوسیالیست آقای اولاند را به جایگاه سوم عقب راند.

آقای اولاند که از سیاستمداران ممتاز در حمایت از اتحادیه اروپاست، در سخنانی که از تلویزیون فرانسه پخش شد گفت که پروژه اتحادیه اروپا “از دسترس خارج و غیرقابل درک” شده و این وضع باید تغییر کند.
او گفت: “اروپا باید ساده باشد، روشن باشد، در جایی که لازم است اثرگذار باشد و جایی که نیازی به آن نیست خود را کنار بکشد.”
او گفت که اتحادیه اروپا بر بحران حوزه یورو فائق آمده “اما به چه قیمتی؟ طی یک برنامه ریاضتی که در نهایت مردم را دلسرد کرده.”
او گفت در نشست سران اتحادیه اروپا در روز سه شنبه “بر این موضوع تاکید خواهد کرد که اولویت اصلی رشد، اشتغال و سرمایه گذاری است.”

خانم مرکل که حزب اتحاد دموکرات مسیحی تحت رهبری او به راحتی برنده ۳۵ درصد آرا در آلمان شد گفت که اکنون بر عهده احزاب اصلی اروپاست تا دوباره نظر رای دهندگان را از طریق تمرکز بر “بهبود قدرت رقابت اقتصادی، تمرکز بر رشد و ایجاد کار” جلب کنند.
او گفت: “این بهترین پاسخ برای رای دهندگان مایوسی است که رای شان بر خلاف میل ما بود.”

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا که حزب محافظه کار او هفت کرسی از دست داد، گفت روشن است که رای دهندگان از اروپا “عمیقا سرخورده” هستند و پیام آنها “دریافت و درک شده.”

علیرغم دستاوردهای بی سابقه احزاب منتقد اروپا، خوزه مانوئل باروسو رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا که به زودی جایگزین خواهد شد اصرار ورزید که بلوک های هوادار اتحادیه هنوز “از یک اکثریت محکم با قابلیت پیشبرد امور برخوردارند.”

براساس نتایج اولیه که پارلمان اروپا منتشر کرده به نظر می رسد که حزب راست میانه مردمی اروپا با ۲۸.۸ درصد آرا در سراسر اتحادیه برنده ۲۱۳ کرسی از ۷۵۱ کرسی شود.
به این ترتیب این گروه همچنان بزرگترین بلوک در پارلمان خواهد بود – هرچند با ۶۰ کرسی کمتر از قبل.
اتحاد سوسیالیست هم پیش بینی کرده است که با ۲۵ درصد آرا ۱۹۰ کرسی به دست خواهد آورد و بعد لیبرال ها و سبزها به ترتیب با نه درصد و هفت درصد آرا قرار خواهند داشت.
بلوک چپ ۴۷ کرسی به دست آورده است.
به نظر می رسد حزب آزادی و دمکراسی اروپا که از منتقدان اتحادیه اروپاست حدود ۳۸ کرسی کسب می کند. اما شمار نمایندگان راستگرای غیروابسته افزایش خواهد یافت که اردوگاه منتقدان را تقویت می کند.

اختیارات پارلمان از زمان انتخابات سال ۲۰۰۹ افزایش یافته و امیدوار است نقشی قاطع در تعیین رئیس بعدی کمیسیون اروپا – بلندپایه ترین منصب در این سیستم – ایفا کند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)