شهران طبرس

وقتی سال ۱۳۵۸ شهران طبری از انگلیس به تهران بازگشت، هرگز تصور نمی کرد روزی دوباره به بریتانیا برگردد و فعالیت های سیاسی را در این کشور تا کاندیداتوری برای نمایندگی مجلس ادامه دهد. اما انقلاب فرهنگی در ایران، تعطیلی دانشگاه ها و فضای بسته سیاسی دهه شصت، شرایطی را بوجود آورد که او دلسرد و نا امید دوباره به ناچار دست به مهاجرت زد.

شهران طبری که زمانی ایده آلگرای چپ بود، پس از عزیمت به انگلیس با تغییرات بنیادین فکری روبرو شد و به همین دلیل به دنبال شناخت دموکراسی، وارد حزب کارگر این کشور شد.

فعالیت های حزبی و سیاسی او تا آنجا پیش رفت که در سال ۱۳۸۱ کاندیدای شورای شهر وست مینستر شد و دو دوره با رای مردم، در این شورا به فعالیت پرداخت.

طبری در همین روزها، در کنار نمایندگی شورای شهر به عنوان روزنامه نگار با رادیو اروپای آزاد هم همکاری می کرد.

بعد از آن در حالی که آماده می شد تا به نمایندگی از حزب کارگر نامزد انتخابات پارلمانی شود، به دلیل بیماری از ادامه فعالیتش انصراف داد.

اما کناره گیری او از نامزدی مجلس و نمایندگی شورای شهر، مانع تداوم فعالیت های حزبی او نشد و طبری کماکان در حزب کارگر بریتانیا عضویت و مشارکت فعال دارد.

همچنین این روزها در موسسه تحقیقاتی لگاتوم به عنوان مشاور ارشد مشغول به کار است.

با شهران طبری به گفت و گو نشسته ایم و از او از چند و چون ورودش به سیستم سیاسی انگلیس از طریق انتخابات پرسیده ایم.

این گفتگو را اینجا بخوانید.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com