workers2
چهار تشکل کارگری در ایران ضمن گرامی‌داشت روز کارگر، رئوس مطالبات خود را اعلام کرده و نیز خواستار ” آزادی همه کارگران زندانی مدافع حقوق کارگری و اعاده همه‌ی حقوق پایمال شده‌ی آنان و همچنین آزادی همه زندانیانی که در دفاع از حقوق مردم ایران زندانی و یا دچار حصر و سلب آزادی شدند”. چهار تشکل کارگری حمله به زندانیان و ضرب و شتم آن‌ها را شدیداً محکوم نموده و خواهان محاکمه و مجازات دستوردهندگان و حمله‌کنندگان شدند.

متن کامل بیانیه به شرح زیر است:
با گرامی داشت خاطره تابناک کارگران جان باخته جنبش کارگری شهر شیکاگو که در بزرگداشت آن‌ها اول ماه مه به روز جهانی کارگر نام‌گذاری و در تاریخ عدالت‌خواهی جاودانه شد.
ما این روز گرامی را به همه کارگران و زحمت‌کشان و کوشندگان راه عدالت و رهایی انسان از چنگال استثمار صمیمانه شادباش می‌گوییم.
بنا بر سنت‌های مبارزاتی افزون بر صد سال سازمان‌های سندیکایی و دیگر مجامع و تشکل‌های کارگری جهان مبارزات و اعتراضات عدالت‌خواهانه مداوم خود را در اول ماه مه به اوج رسانده و فریاد حق‌طلبانه خود را به گوش جهانیان و دولت‌های سرمایه سالار می‌رسانند.
کارگران و زحمت‌کشان و عدالت دوستان این سرزمین نیز طی ده‌ها سال،همراه و هم صدا با کارگران جهان خواسته‌ها و حقوق پایمال شده خود را از حاکمان طلب کرده و برای ایجاد جامعه‌ای با معیارهای عدالت اجتماعی جان و تن فرسوده‌اند.
بر پایه این آیین انسانی ما همراه با اعتراض علیه همه سرکوب گری‌های وحشتناک حقوق کارگری و همه بی‌عدالتی‌های جاری خواسته‌های خود را از حاکمیت بدین شرح اعلام می‌کنیم:
۱. به رسمیت شناختن و رعایت حقوق سندیکایی همچون، تجمع، راه‌پیمایی، اعتصاب، گردهم آیی و دیگر اشکال اعتراضی و پایان بخشیدن به هر نوع سرکوب فعالان حقوق کارگری توسط دستگاه‌های رنگارنگ مختلف اطلاعاتی و امنیتی
۲. آزادی همه کارگران زندانی مدافع حقوق کارگری و اعاده همه‌ی حقوق پایمال شده‌ی آنان و همچنین آزادی همه زندانیانی که در دفاع از حقوق مردم ایران زندانی و یا دچار حصر و سلب آزادی شده‌اند، ما همچنین حمله به زندانیان و ضرب و شتم آن‌ها را شدیداً محکوم و خواهان محاکمه و مجازات دستوردهندگان و حمله‌کنندگان هستیم.
۳. گسترش فقر و فلاکت و بیکاری و شکاف طبقاتی ناشی از اجرای سیاست‌های آزادسازی قیمت‌ها و گسترش خصوصی‌سازی بر مبنای روش‌های صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی که نتایج شرم آمیز آن را حتی در کشورهای اروپایی شاهد هستیم محکوم کرده و خواستار حمایت‌های همه‌جانبه اقتصادی و اجتماعی از کارگران و زحمت‌کشان و اقشار ضعیف اجتماعی که به علت گناه کاری مدیران گرفتار شده‌اند هستیم.
۴. ما ضمن اعتراض شدید علیه حداقل دستمزد سال ۱۳۹۳ خواستار تجدید نظر در این مصوبه و تعیین دستمزد امسال بر پایه تأمین هزینه یک خانوار کارگری بر مبنای ماده ۴۱ قانون کار هستیم.
۵. ما خواهان پرداخت فوری حقوق و دستمزد معوقه کارگران و تأمین امنیت شغلی و لغو قراردادهای اسارت‌بار سفید امضا و موقت و انحلال شرکت‌های پیمانکاری هستیم.
۶. بازگشت به کار و اعاده حقوق فعالان سندیکایی آقایان حسن سعیدی، وحید فریدونی، ناصر محرم زاده و حسین کریمی سبزوار که در دفاع از حقوق کارگران بی‌کار و همچنین اعاده حقوق آقایان علی‌اکبر پیر هادی و حسن کریمی را که در جریان اعتراضات کارگری از حقوق حقه خود محروم شده‌اند را خواهانیم.
۷. کشتار، معلول و مجروح شدن روزافزون کارگران در حوادث حین کار را محکوم کرده و مسئول و مقصر اصلی این وضعیت اسفناک را وزارت کار می‌دانیم و در این رابطه خواستار رعایت استانداردهای ایمنی کار در محیط کار و مخصوصاً جاده‌ها می‌باشیم.
۸. ما خواهان یک زندگی شایسته و رفع هر گونه تبعیض و نابرابری برای بازنشستگان کارگری و لشگری و کشوری می‌باشیم و اجرای طرح بیمه سلامت را از طریق دست‌اندازی به منابع و امکانات مالی کارگران در سازمان تأمین اجتماعی را محکوم می‌کنیم و خواهان محاکمه فوری و علنی قاضی مرتضوی به دلیل حیف‌ومیل اموال کارگران هستیم.
۹. به منظور جلوگیری از پایمال شدن حقوق جمعی کارگران نظیر آنچه که در سازمان تأمین اجتماعی روی داد ما خواهان حضور موثر نهادها و نمایندگان واقعی کارگران در مراکز تصمیم‌گیری کلان به ویژه مراکز امور کارگری و بازنشستگان کارگری هستیم و مسئول اجرای این خواسته به حق را وزارت کار می‌دانیم.
۱۰. در راستای دفاع از کودکان کار و لغو کار کودکان ما خواستار رعایت واقعی منشور بین‌المللی حقوق کودک می‌باشیم و ضمن محکومیت مسئولان مربوطه از همه نهادهای مدافع حقوق کودک سپاسگزار و از آنان می‌خواهیم فشارهای اعتراضی خود را بر مسئولان افزایش دهند.
۱۱. – اول ماه مه روز جهانی کارگر باید از حالت یک تعطیلی خاص کارگران به یک تعطیلی کامل و رسمی نظیر دیگر تعطیلات عمومی ارتقا یافته و همراه با تعطیلی سراسری حق برگزاری مراسم این روز توسط سندیکاها و مجامع کارگری مستقل به رسمیت شناخته شود.
۱۲. بازنده اصلی جنگ و خون‌ریزی و نظامی‌گری طبقه کارگر و زحمت‌کشان و اقشار ناتوان اجتماعی هستند بنابراین ما نیز همراه و هم صدا با همه کارگران و زحمت‌کشان و صلح دوستان جهان خواهان پایان جنگ و جنگ‌طلبی و گسترش صلح و عدالت و آزادی در سراسر جهان هستیم.
۱۳. با سپاسگزاری از پشتیبانی صادقانه سازمان‌های بین‌المللی و دیگر سندیکاها و مجامع کارگری و عدالت‌خواه که از اعتراضات و حقوق کارگران ایران دفاع نمودند در اتحاد با آنان یک‌بار دیگر همبستگی و حمایت خود را از مبارزات حق‌طلبانه کارگری در همه کشورها اعلام و سرکوبگری این مبارزات را محکوم می‌کنیم.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران و حومه
سندیکای کارگران فلزکار مکانیک
هیئت مؤسس سندیکای کارگران نقاش و تزیینات
اتحادیه نیروی کار پروژه‌ای
اول ماه مه دو هزار و چهارده برابر با یازده اردیبهشت هزار و سیصد و نود و سه

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com