ابراهیم حاتمی‌کیا جدیدترین اظهارات خود درباره دلایل اعتراضات اخیرش، ‌سیدمرتضی آوینی، ‌وضعیت فرهنگی فعلی سینما، ‌فروش بالای فیلم‌های مسعود ده‌نمکی، علت ساختن فیلم «چ»، عملکرد جواد ظریف، ‌اسکار اصغر فرهادی و… سخن گفت.

حاتمی کیا

حاتمی کیا این کارگردان سینما که چهارشنبه شب ۲۰فروردین‌ در برنامه تلویزیونی «راز» شرکت کرده بود، ‌روبه‌روی نادر طالب‌زاده نشست و با صراحت دیدگاه‌های خود را مطرح کرد. وی گفت: «زمانی که فیلم «چ» را شروع به ساختن کردم، می‌دانستم ریسک می‌کنم. چون در جامعه شناخت‌های متفاوتی از شخصیت چمران وجود دارد و من باید به جنگ ‌آن سلیقه‌ها می‌رفتم. به همین دلیل نمی‌شد در فیلم، تمام شخصیت چمران را گفت. از نظر من نمایش شخصیت شهیدچمران به عقلانیتی نیاز داشت که در طول فیلم باید جاری می‌شد. بنابراین قسمت اول فیلم «مذاکره برای صلح» و قسمت دیگر «جنگ برای صلح» است.» کارگردان فیلم «چ» ضمن اشاره به ارجحیت محتوا از فرم ‌عنوان کرد: «به عقیده من فیلم «چ» بازگشت به انقلاب است و اگر سینماگران سراغ این بحث‌ها نروند حتما سینمای ما لطمه می‌بیند.

اما سکانداران سینمای امروز فراموش کردند که ما باید نسبت به برخی موارد حساس باشیم. اینکه امسال از سوی رهبر انقلاب سال «اقتصاد و فرهنگ» نامگذاری شده است بسیار مهم است و خدا کند دوستان فقط با یک ابلاغیه و بخشنامه مسایل را تمام نکنند.»کارگردان «برج مینو» با تاکید بر اعتراضات خود به وقایع سی‌ودومین جشنواره فیلم فجر گفت: «اتفاقاتی که در جشنواره فیلم فجر افتاد مرا بسیار ناراحت کرد و وظیفه داشتم آن حرف‌ها را بزنم.

اما متاسفانه گروهی در پاسخ می‌گویند تو چرا معترض هستی؟ تو که در طی این چند سال حسابی خورده‌ای و برده‌ای!»حاتمی‌کیا نیز افزود: ‌«با این حال خوشحالم که مسوولان سینمایی جدید قرار است کار تازه‌ای کنند و ناگفته‌ها را بگویند.»

حاتمی‌کیا با اشاره به عملکرد خوب محمدجواد ظریف در سیاست خارجی گفت: «جریان فرهنگی، دیپلماسی وزارت خارجه‌ای نیست. زیرا خنده در دیپلماسی گاهی معنی دیگری می‌دهد. صداقت در مساله فرهنگ مهم‌ترین مولفه است که باید در این نکته کنکاش و جست‌وجو کرد.

اعتقاد دارم یک فیلمساز در شرایط موجود باید به مسایل دفاع‌مقدسی بپردازد و این فعالیت نیازمند حمایت است.»وی در ادامه صحبت‌هایش تصریح کرد: «در این سال‌ها برخی از همکارانم، مانند مسوولان وزارت امور خارجه صحبت می‌کنند. معتقدند ما نیازمند ایجاد رابطه با غرب و آمریکا هستیم.

این در حالی است که ما هنوز نیاز داخل را پاسخ نداده‌ایم.»همچنین او به دو پاسپورته‌بودن برخی از اهالی فرهنگ انتقاد و این مساله را نگران‌کننده عنوان کرد. کارگردان فیلم «آژانس شیشه‌ای» در ادامه صحبت‌هایش به ۲۰فروردین، سالروز شهادت شهیدآوینی اشاره کرد و گفت: «امروز جای آوینی بسیار خالی است. او مانند فانوس دریایی، ما را در میان امواج متلاطم راهنمایی و هدایت می‌کرد. از مسیرهای مختلفی گذر کرده بود. برای شناخت وی باید عقبه و مسیری که آوینی طی کرد را بشناسیم.

اما متاسفانه فرهنگ رسمی آوینی را در قاب‌های خودش قرار می‌دهد. من با آوینی نه‌تنها درباره مسایل فرهنگی و هنری بلکه درباره مسایل شخصی‌ام نیز مشورت می‌کردم و امروز دلم برای او تنگ است و جای او را به عنوان یک ژنرال فرهنگی خالی می‌بینم.»در ادامه، این کارگردان سینمای ایران به «فیلم‌های جشنواره‌ای» تاخت و عنوان کرد: «زمانی که یک فیلمی ساخته می‌شود و در آن ایرانی‌ها دروغگو نشان داده می‌شوند و بعد این فیلم در اسکار جایزه می‌گیرد چرا نباید به آن اعتراض کنم و حرف حق را بزنم! مگر خط‌مشی من را اسکار تعیین می‌کند؟»کارگردان فیلم «خاکستر سبز» ضمن غریب‌الغربا نامیدن مسعود ده‌نمکی گفت: «هنوز فردی نمی‌داند و نمی‌تواند بگوید چرا فیلم‌های مسعود ده‌نمکی فروش‌های میلیاردی دارند. در حالی که تا زمانی تحلیل درستی از بی‌رغبتی مردم به سینما ارایه نشود، ده‌نمکی را فردی تک‌‌یافته می‌دانند.
چرا به خاطر بغض، مساله سیاسی و عقبه ده‌نمکی جلو این فرد را می‌گیرید و تحلیلش نمی‌کنید. معتقدم بخشی از موفقیت ده‌نمکی به خاطر غریب‌الغربابودنش است.» حاتمی‌کیا همچنین جریان نقد در کشور را جریان ترجمه‌ای دانست و ‌گفت: «ما الگو را از کشورهای غربی گرفته‌ایم ولی با این الگو فیلم‌های ایرانی را تحلیل می‌کنیم. در حال حاضر جای آقا مرتضی آوینی را برای ارایه و نگارش یک تحلیل درست خالی می‌بینم.» حاتمی‌کیا در پایان، برنامه آینده خود را ساخت فیلم «عملیات بیت‌المقدس» عنوان کرد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com