dfg4444f-200x200

علی جلالی

روز گذشته در پی انتشار اخبار مربوط به آزادی و بازگشت مرزبانان کشور، خبرنگاران از اسماعیل احمدى مقدم فرمانده نیروى انتظامى درباره چگونگى آزادسازى گروگان ها و وعده هاى احتمالى به جیش العدل پرسیده اند؛ اما احمدى مقدم از آنها خواست تا وارد جزییات نشوند.

از سوى دیگر اما خبرگزاری ایرنا به نقل از رییس مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور، این امر را نشانه هوشمندی و اقتدار نظام در آزادی مرزبانان دانست و از پیگیری ها برای وضعیت پنجمین مرزبان خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دولت، روح الله جمعه ای در گفت و گو با این خبرگزاری، به آزادی ۴ مرزبان کشورمان از چنگ تروریست ها اشاره کرد و گفت: “تمامی مسئولان ذیربط و دستگاههای امنیتی،انتظامی و نظامی در این باره با هوشمندی، اقتدار و درایت عمل کردند.”

این درحالیست که پیش از این خبرها از شهادت پنجمین مرزبان کشور به دست گروه تندرو جیش العدل حکایت داشته و تا روزگذشته نیز از وضعیت واقعی وی خبری دریافت نشده است.

به نوشته این خبرگزاری، وی در واکنش به شایعات مطرح شده در خصوص نحوه مبادله مرزبانان کشورمان اظهار داشت: “این اخبار کذب محض بوده و نظام جمهوری اسلامی ایران مقتدارانه مرزبانان را از چنگ تروریست ها رها کرد.”

وی ادامه داد: “درباره روند آزادی مرزبانان کشورمان از چنگ تروریست ها دولت از هر امکان و زمینه ای برای رهایی و سلامت آنان بهره برد و تمامی تلاش خود در این باره انجام داد.”

رییس مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور گفت: “وزارت اطلاعات، وزارت خارجه، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروهای مرزبانی، وزارت کشور، استانداری، معتمدین محلی و ظرفیت های منطقه ای تلاش های بسیاری برای رهایی مرزبانان داشته اند.”

وضعیت نامشخص جمشید دانایی فر

جمعه ای در خصوص وضعیت پنجمین مرزبان کشورمان(جمشید دانایی فر) نیز گفت: “وضعیت وی هنوز نامشخص است و هیچ خبری درباره این مرزبان مورد تایید نیست.”

وی درباره این پرسش که آیا این مرزبان به شهادت رسیده یا آنکه در سلامت می باشد، اظهار داشت: “تمامی صحبت های مطرح شده دراین خصوص، ادعاهای گروهک رباینده مرزبانان است.”

رییس مرکز اطلاع رسانی و امور بین الملل وزارت کشور با بیان اینکه پیگیری ها درباره وضعیت دانایی فر ادامه دارد، گفت: “شهادت دانایی فر مورد تایید نیست و تا زمانی که یقین حاصل نشود نمی توان اظهار نظر داشت و یا خبری را اعلام کرد.”

وی درباره عملکرد برخی رسانه های داخلی و نحوه انتشار اخبار از سوی آنان نیز گفت: “رسانه ها به هیجان انتشار سریع خبر دامن زدند و برخی از آنها رفتار مناسب و حرفه ای نداشتند؛ در هیچ جای دنیا اخبار مرتبط با منافع ملی اینگونه انعکاس نمی یابد.”

به گزارش ایرنا، رامین حضرتی، سجاد زاهانی، جمشید دانایی فر، محمد نظامی و جمشید تیموری ۵ مرزبان ایرانی شامگاه ۱۷ بهمن ماه ۱۳۹۲ در منطقه جکیگور شهرستان سرباز در جنوب سیستان و بلوچستان ربوده شدند و به داخل خاک پاکستان انتقال یافتند. گروهک تروریستی جیش العدل روز شنبه ۱۹ بهمن ماه با انتشار تصاویری، مسوولیت ربودن این پنج مرزبان ایرانی را بر عهده گرفت. این گروهک تروریستی روز یکشنبه سوم فرودین ماه ادعا کرد که جمشید دانایی فر یکی از پنج مرزبان ربوده شده را به شهادت رسانده است.

اما سرانجام پس از ۶۰ روز اسارت، ۴ مرزبان کشورمان ظهر دیروز(یکشنبه) با اعلام رسمی وزارت کشور به میهن اسلامی و آغوش خانواده بازگشتند.

قاطعیت پس از ورود مرزبانان؟

خبرگزاری دولت دیروز همچنین به نقل از فرمانده نیروی انتظامی در مورد آخرین وضعیت و آزادی مرزبانان ربوده شده ایرانی نوشت: “هر زمانی که این افراد وارد خاک جمهوری اسلامی شدند، با قاطعیت در این زمینه صحبت می کنیم .”

به نوشته ایرنا، وی روز یکشنبه در نشست خبری با خبرنگاران افزود، اقدامات ناجا با دستگاه های امنیتی و مقام های استان سیستان و بلوچستان در روزهای پایانی سال ۹۲ در این ارتباط خوب بوده است!

احمدی مقدم با اشاره به این که در حال پیگیری این موضوع هستیم ، افزود:”موضوع مرزبانان در واقع ضعف نظارتی بوده و به همین منظور فرمانده یگان مسوول آن منطقه را عزل کرده و به دادسرای نظامی ارجاع داده شده است .”

وی تصریح کرد: “در این راستا ارتقای سطح مدیریت در منطقه صورت گرفته و برای جلوگیری از این گونه اتفاقات تاکید جدی روی مسئله آموزش مرزبانان صورت گرفته است .”

فرمانده ناجا خاطر نشان کرد ، در پایان فروردین ماه سفری نیز به استان سیستان و بلوچستان خواهم داشت و مسایل را از نزدیک پیگیری خواهم کرد.

آزادی سربازان معامله نبود

بنابراین گزارش، احمدی مقدم با بیان اینکه آزادی سربازان معامله نبوده، بلکه واکنش اجتماعی علما و مردم علیه این افراد سبب شده که رفتار آنها تعدیل یابد، در مورد ارائه امان نامه به جیش العدل گفت: “وارد جزییات نشوید و اجازه دهید مساله حل شود زیرا برخی سووال ها مساله را پیچیده تر می کند اما امان نامه مقررات خاص خود را دارد که مربوط به سال های دور است اما در کل این مساله به قوه قضاییه بستگی دارد.”

وی همچنین در پاسخ به این سووال که آیا مرزبانان تحویل نیروهای ایرانی شده اند؟ افزود: “در پرونده های امنیتی اطلاع رسانی باید دقیق با ملاحظه و به موقع باشد.”

سردار احمدی مقدم خاطرنشان کرد: “اما صحبت کردن در این زمینه به عهده معاون امنیتی وزیر کشور سپرده شده و حرف جدیدی در این رابطه ندارم و در مورد شهادت و یا تحویل سربازان وقتی داخل ایران شدند، صحبت می کنیم.”

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com