رسانه های تصویری به خصوص برنامه کودکان تاثیر بسزایی بر روی  اخلاق و رفتار کودکان دارد .  در چند سال گذشته کلاه قرمزی یکی از محبوبترین  برنامه های نوروز در سیمای جمهوری اسلامی بوده است .سری جدید کلاه قرمزی برای نوروز ۹۳ ،  ۲۷ اسفند پخش شد   .

۳۴۵

در کنار اینکه مثل همیشه شوخی  های بامزه شان خنده را بر لبانم آورد اما ساختار جنسیت محور این برنامه به شدت عصبانی ام کرد . در اولین قسمت این مجموعه در سال جدید در بخشی آقای مجری به کلاه قرمزی ، پسرعمه زا و آقای فامیل دور و جیگر می گوید فکر کنید شما خانم خونه دار هستید و میخواهید سفره هفت سین بگذارید  تا همه بیایند پیش شما برای نوروز ما به چه نیاز داریم ؟  به جز اینکه در این برنامه اکثر شخصیت ها پسر هستند اقای مجری برایش غیر قابل تصور است که پسرها نیز  سفره  هفت سین بگذارند و سریعا به عروسک هایش می گوید فکر کنید زنی خانه دارهستید  . چرا سفره انداختن وظیفه ای زنانه است ؟!! شما ازطریق برنامه هایتان فُرم دهنده الگوهای جنسیتی در جامعه هستید . آیا وقت آن نرسیده که الگوهای جنسیتی را از بین ببریم . براساس جنسیت کارها را دسته بندی نکنیم !
بعد از پیشنهاد آقای مجری هر  کدام از عروسک ها در نقش زنی میروند  با صدای نازک و عشوه های زنانه وکمی با شک و تردید و بدون  اعتماد به نفس صحبت می کنند .
مثلا فامیل دور وقتی به جای دوره همسرش نقش بازی میکند نگران این است که نکند فامیل دور ناراحت شود که چرا سبزه ها  »از در نیامده است » [سبز نشده است ]و برایش دغدغه ای است .(آموزش فراهم کردن رضایت مرد در همه جهات  )
پسر عمه زا برایش خنده دار خانم خانه دار شود برای همین با هر بار اینکه میخواهد سفر بچیند میخندد فامیل دور در جوابش می گوید » واه واه واه خانم خونه دار اینقد نمیخنده » . و همچنین کلاه قرمزی می گوید» پسرعمه زا خانم زشت است نباید بخندی باید کارهایت را زود بکنی خودت را آماده کنی مثل من»
زمانی که  کلاه قرمزی می گوید درون سفره اش چی میگذارد فامیل دور در جواب با صدایی زنانه و عشوه ای می گوید اینقد بدم میاد از زنان چشم و هم چشم !.
جیگر این  ساختار جنسیت محور را به نهایت کمال می رساند  او زمانی که نقش زن جیگر باز می کند و سفره اش را توصیف می کند می گوید اِوا سبزه  را جیگر خورده!
و جیگر در جواب با لحنی تند می گوید : گفته بودم به تو مربوط نیست .
خانم جیگر: ای وای سر سال تحویل داره با من دعوا می ‌کنه !
جیگر در جواب می گوید هرکاری میکنم ، دوست دارم .

کلاه قرمزی سریعا راهکارمی دهد که خانم ول کن این شوهرت را بیا خونه ما و پسر عمه زا نیزدر تاییدکلاه قرمزی می گوید  شوهرخرت رو ول کن . ( آموزش توجیه رفتار خشونت آمیز )
اما خانم جیگر می گوید نه جیگر گناه داره و تنها می ماند . ( آموزش صبوری و پذیرش ستم ازسوی  زنان )
حتی برای خود اقای مجری افت دارد نقش زن خانه دار را بازی کند و وقتی بچه ها میگویند شما هم زن خونه دار شوید می گویند نه دیگه خوب نیست ول کنید .

این اولین بار نیست در برنامه نوروزانه کلاه قرمزی کلیشه های جنسیتی وجود دارد  ، در سالهای پیش در قسمتی نیز وقتی کلاه قرمزی درنقش خانم خانه داری بود  اصرار داشت که زن بدون اجازه شوهرش بیرون نمی آید . یا در قسمتی دیگر در نمایشنامه ازدواج با دختر پادشاه وقت خواستگاری بود در شورای خانوادگی   همه سعی بر این دارند اگر این دخترخواستگارش را از دست بدهد روی دستشان می ماند .

رسانه های تصویری تاثیر بسزایی در آموزش کودکان دارند شاید خیلی ها براین باور باشند این مسائل مهم نیست یا اینها تنها چند عروسک هستند اما همین چند عروسک به صدها هزار کودک این سرزمین الگوهای رفتاری می آموزد. .  امسال به طور جدی تر این برنامه ببینم و نقدکنیم و تنها بعنوان برنامه ای سرگرم کننده از کنارش نگذریم چرا که  ما از طریق برنامه می توانین رفتارها صحیح بدون تبعیض را به کودکانمان بیاموزیم .
کلاه قرمزی سال ۹۳ ، ۲۷ اسفند چیدن سفره هفت سین

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)