emiliaاین روزها که صحبت از ناپدید شدن هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ مالزی است، بد نیست یادی کنیم از یکی از اسرارآمیزترین حوادث عرصه ی تاریخ خلبانی:
ناپدید شدن امیلی ارهارد و هواپیمایش در سال ۱۹۳۷ است. امیلی ارهارد، خلبان و فمینیست معروف آمریکایی در دهه های بیست و سی بود. املیا ارهارد نخستین زن خلبان دنیا بود که برای اولین بار در پروازی بیست ساعته از آقیانوس اطلس گذر کرد.

آملیا در خانواده ای به نسبت مرفه در ۱۸۹۷ به دنیا آمد. ابتدا خانواده اش او را به دانشگاه نیویورک فرستادند تا پزشکی بخواند. بعد از مدتی چون نمی توانست با محیط دانشگاه کنار بیاید، درس را رها کرد. آن زمان هزینه ی گذراندن دوره ی خلبانی ۴۰۰۰ دلار بود. پدر و مادرش حاضر به پرداخت پول نشدند. آملیا خود شروع به کار کرد. کارگر روزمزد به هدف جمع کردن پول. در ۲۸ شغل موقت کار کرد تا توانست هزینه ی کلاس خلبانی را بدست بیاورد. در ۱۹۲۱ در سن ۲۴ سالگی اولین جلسه درس پرواز را گذراند. بعد مدت کوتاهی موفق شد آموزش خلبانی را با موفقیت پشت سر بگذارد. شش ماه بعد اولین هواپیمای خود را خرید
. آملیا هیچ وقت از طریق خلبانی امرار معاش نکرد. پرواز برایش یک ماجراجویی ناب بود. بعدها به عنوان مددکار اجتماعی کار می کرد و فعال جنبش زنان بود.
آملیا در سن ۲۰ سالگی در جنگ جهانی اول به عنوان پرستار داوطلب شد. در آن سال ها دیدن سربازان مجروح، و مواجه شدن با مرگ، تاثیر زیادی بر او گذاشت. بعد از جنگ تا آخر عمر خود مخالف جنگ و صلح طلب باقی ماند.
امیلیا ارهارد در سال ۱۹۳۱ در سن ۳۴ سالگی ازدواج کرد. همسرش یک ناشر بود . آن زمان ها دختران بین ۱۶ تا ۲۵ سالگی ازواج می کردند.
امیلیا در آن دوران به خاطر ماجراجویی ها و البته فعالیت های اجتماعی اش در عرصه ی زنان، برای خود شهرتی پیدا کرده بود. یک فمینیست بود که همواره برای تحقق حقوق زنان تلاش می کرد. در ۱۹۳۵ برای اولین بار در تاریخ از اقیانوس اطلس در پروازی بیست ساعته گذر کرد و دو سال بعد، برای تولد چهل سالگیش در سال ۱۹۳۶ تصمیم گرفت به عنوان اولین زن با هواپیما کره ی زمین را دور بزند. به همراه خود یک کمک خلبان مرد را نیز به عنوان جهت یاب برد. از یازده هزار کیلومتر، سه چهارم مسیر را طی کرده بود. در ۲۹ ژئن ۱۹۳۷ از گینه نو به سمت جزیره هاولند حرکت کرد. آخرین ردی که از او به جا ماند، صدایش در پس فرستنده بی سیم هواپیما بود.
ساعت ۸:۴۰ دقیقه صبح قرار بود در جزیره هاولند توقف کند. اما هیچ وقت به آنجا نرسید.
آن زمان دولت آمریکا بزرگترین عملیات جستجو تا آن تاریخ را برای یافتن امیلی ارهارد و کمک خلبانش فرد برپا کرد. ۳۸ هواپیما و ۶ کشتی جنگی منطقه ای به وسعت چهارصد هزار متر مربع را به دقت جستجو کردند. هیچ ردی از او یا هواپیمایش نیافتند. گم شدن هواپیمای املیا در آن ایام، حادثه ای اسرارآمیز بود.
رازی که هنوز باقی مانده و هیچ کس نمی داند به درستی چه اتفاقی افتاده است.
در سال ۱۹۳۸ سرانجام دولت آمریکا امیلی را مفقود و در ۱۹۳۹ درگذشته اعلام کرد و برایش بنای یادبودی در جزیره هاولند ساختند. یک فانوس دریایی که به نام اوست.
نه جسد او و کمک خلبانش یافته شد و نه چیزی از بازمانده ی هواپیمایش(الکترا).
شصت سال پس از آن در ۱۹۹۸ کفش زنانه ای از دهه ی ۳۰ میلادی در همان حوالی جزیره یافته شد که همان مارکی را داشت که املیا می پوشید:
Cat’s Paw
در سال ۲۰۱۲ گروه تخصصی با یک زیردریایی اقدام به جستجو کردند. اما اثری از هواپیمای او نیافتند.
تزهای متفاوتی برای مفقود شدن الکترا، هواپیمای ارهارد وجود دارد. املیا ارهارد و هواپیمایش الکترا، بدل به اسطوره شده اند. از جمله معروفترین رازهای تاریخ هوانوردی اند.
برخی حدس می زنند که او تعمدن در جزیره ای دیگر نشسته، تغییر هویت داده و به اسم دیگری به آمریکا بازگشته و به زندگی اش ادامه داده است.
برخی حدس می زنند در جزیره ی کنار هاولند مخفی شده و سرانجام در جنگ جهانی توسط ژاپونی ها دستگیر و کشته شده.
تزهای زیادی برای ناپدید شدنش هست اما تز رسمی (البته بی هیچ مدرکی) اینست که نتوانسته جزیره هاولند را بیابد. آن روز هوا مه آلود بوده و هاولند نیز به طور دقیق بر نقشه علامت گذاری نشده بود. بنزین هواپیمایش تمام شده و در اقیانوس سقوط کرده است.
املیا ارهارد قصد داشت دنیا را دور بزند. هواپیمایش اما هیچوقت به مقصد نرسید.
ژاکلین کاکرد درباره اش گفته است: «راه امیلیا نه به آمریکا بلکه به وادیه جاودانگی ختم شد.»
این مطلب را با جمله ای از امیلیا ارهارد به پایان می رسانم:
“Please know I am quite aware of the hazards. I want to do it because I want to do it. Women must try to do things as men have tried. When they fail, their failure must be but a challenge to others.”

………………………………………………………………..

برای تالیف این مطلب، از ویکی پدیای آلمانی زبان و همچنین فیلم مستند «آخرین ساعت پرواز» بهره گرفته ام.
امیلیا ارهارد در ویکی پدیا
http://de.wikipedia.org/wiki/Amelia_Earhart

The Final Hours: Amelia Earhart’s Last Flight
http://www.imdb.com/title/tt0835032

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)

این یک مطلب قدیمی است و اکنون بایگانی شده است. ممکن است تصاویر این مطلب به دلیل قوانین مرتبط با کپی رایت حذف شده باشند. اگر فکر می‌کنید که تصاویر این مطلب ناقض کپی رایت نیست و می‌خواهید توسط زمانه بازیابی شوند، لطفاً به ما ایمیل بزنید. به آدرس: tribune@radiozamaneh.com