taghi-ebtekarمراسم اعطای نهمین جایزه زنده یاد دکتر محمد تقی ابتکار عصرشنبه ۱۰ اسفند با حضور فعالان، کارشناسان حوزه محیط زیست و اصحاب رسانه به همت مرکز صلح و محیط زیست برگزارشد.
به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین؛ سید محمد خاتمی در مراسم نهمین بزرگداشت دکتر تقی ابتکار گفت: یاد استاد بزرگوار و بافضیلت مان مرحوم آقای دکتر تقی ابتکار را گرامی می داریم و تاسف می خوریم از اینکه زود از میان ما رفت و مطمئنا اگر دغدغه ها و رهنمودها و افکار ایشان ان طوری که باید و شاید عملی می شد امروز وضع زندگی ما بهتر از دیروز بود و خدا را سپاسگزاریم که فرزند شایسته، فاضل ؛ روشن بین و کاردان ایشان سر کار خانم دکتر ابتکار چه در دوران ۸ سال دولت اصلاحات و چه الان که در دولت تدبیر و امید مسئولیت دارند همواره نقش برجسته ای داشته اند وبرای خوب تر کردن زندگی جامعه فعال بوده اند وهستند بحمدالله جایگاه ایشان در عرصه جهانی نیز شناخته شده است.
او گفت: بشر پیشرفت های شگفت انگیزی داشته است بخصوص در ۳-۲ قرن گذشته و در دنیای مدرن در این امر تردیدی نیست؛ تسلط انسان بر طبیعت مهار کردن بسیاری از خطرات و مشکلات، بیماریها و آسیب ها، تسهیل زندگی در عرصه های مختلف را موجب شده است. اما با کمال تاسف به خاطر دید یک بعدی تمدن مدرن بشر علی رغم پیشرفتها و دستاوردهای بزرگش با مشکلات و سختی های فراوانی روبرو است.
رییس جمهور پیشین ایران گفت: امروز بیماری های سهمگینی مثل وبا، مالاریا و بسیاری از بیماری های دیگر یا خبری نیست یا مهار شده است اما در واقع ما با بیماری های نو ظهوری که عمدتا ناشی از زندگی صنعتی جدید است روبروشده ایم چه روحی و چه جسمی و با کمال تاسف وقتی این بیماریها به کشورهای جهان سوم می رسد فاجعه بارتر می شود!
او به آسیب هایی که محیط زیست ایران و جهان با آن مواجه است، اشاره کرد و گفت: این ناشی از رفتار نادرستی است که انسان صنعتی و مدرن داشته است و اثار مرگ بار ان برای همه انسانها است. اشکالی که در لایه ازن پیدا شده؛ گرم شدن زمین و بسیاری از مسائلی که شما بهتر از من می دانید و در ایران بسیاری از تالاب ها و دریاچه های ما خشکیده است جنگل ها و مراتع ما در معرض نابودی قرار گرفته است اب های زیر زمینی ما بشدت کاهش پیدا کرده است و بسیاری از مسائل دیگر.
خاتمی گفت: دریاچه ارومیه ما در معرض نابودی است و بر همه آنها بیفزائیم الودگی های هوا و… قطعا بخشی از اینها ناشی از ناتوانی و ناهماهنگی مدیریت ها است و من مدیریت خودم را هم تبرئه نمی کنم اما شدت و ضعف داشته است؛ ولی بخش دیگر اموری است که به جهان امروز مربوط می شود. مشکل “آب” یکی از مسائل مهمی است که دنیای امروز با ان روبرو است و به تعبیربعضی از افراد اگر قرار باشد جنگ جهانی دیگری رخ دهد به احتمال زیاد سر مسئله آب خواهد بود.
او گفت: می دانید تمدن جدید با تکنیک و تکنولوژی ارتباط دارد به طوریکه می توان ان را روح تمدن مدرن نامید. تکنیک کارهای بزرگی کرده اما روح تکنیک وقتی با روح فزون خواه و سیری نا پذیر انسان که میل به تجاوز دارد همراه باشد فاجعه می آفریند. اساس کار تکنیک تصرف است و انسان فزون خواه نیز به کمک تکنیک نه تنها بر طبیعت و همه ارکان زمین تصرف می کند بلکه می کوشد انسان هایی که در توسعه عقب افتاده تر اندو مشکلات بیشتری دارند را نیز تسخیر کند و استعمار از همین جا ناشی می شود.
خانمی ادامه داد: خوشبختانه بشر امروز متوجه فاجعه شده است چه فاجعه های موجود و چه فاجعه های بزرگتری که در انتظار انسان هاست تلاش برای مهار و جلوگیری از انها و کاهش اثار مخرب انهاصورت می گیرد؛ نشست ها، پیمانها، قرارها، کنوانسیون ها و … گرچه به خاطر محوریت قدرت های بزرگ خیلی از انها به نفع انها و به زیان کشورهای عقب نگه داشته شده است ولی خیلی از انها که عام و مفید برای همه است و امیدوارکننده است که بشر متوجه فاجعه شده است و می خواهد جلوی آن را بگیرد و ما نیز باید به این مساله توجه داشته باشیم.
او گفت: ما اولا کشوری هستیم بسیار ثروتمند؛ شاید کمتر کشوری در دنیا باشد که بلحاظ منابع مادی و منابع طبیعی و انسانی مثل ایران باشد به قول بعضی دوستان تمام عناصر جدول مندلیف را می توان در ایران یافت. انرژی که خون دنیای صنعت طبیعت است یعنی گاز و نفت اولین منابع را در اختیار داریم منابع مختلف طبیعی در ایران موقعیت بی نظیر ایران از نظر ژئو پلتیک و ژئو استراتژیک ایران اینها سرمایه های ماست که باید از انها استفاده کنیم و نکردیم و گاه ضد آن عمل کرده ایم.
رییس جمهور پیشین گفت: ما بشدت نیاز به توسعه داریم ما نمی توانیم از مدار توسعه دور بمانیم ملت ایران شایسته پیشرفت ها در همه زمینه هاست توانایی استعداد، شایستگی و مایه های ان را هم داریم و نیازمند تدبیر سنجیده ایم معتقدم کارهای خوبی هم شده ولی کافی نیست ما زمینه و استعداد فراوان داریم و به توسعه هم نیاز داریم ؛اما چگونه باید جامعه ما توسعه پیدا بکند؟باید به الگوئی دستیابی بکنیم که متعلق به خود ماست.
به گفته او نباید توسعه را فقط در افزایش درآمد سرانه، توسعه کارخانه ها و زیربناهای اقتصادی، تولید کالاهای بهتر، حضور در بازارهای جهانی دید: همه اینها لازم است؛ از جمله مسائل مهمی که باید در توسعه مد نظر قرار بدهیم امر محیط زیست است. توسعه ای که به نابودی محیط زیست بینجامد فاجعه است.تعبیری که ما در برنامه سوم و چهارم داشتیم توسعه پایدار و همه جانبه بود که از جمله اهتمام به محیط زیست است این هم با تعارف الفاظی نمی شود.
خاتمی گفت: از امتیازات مهم ما این است که مساله محیط زیست به عنوان یک اصل در قانون اساسی ما آمده است. در برنامه هایی که ما داشتیم توجه به محیط زیست توجه شده است از جمله در چشم انداز بیست ساله به این مساله اشاره شده است. در سیاست های مقاومتی که برخلاف تصور و تعبیر بعضی ها که گمان می کنند ریاضتی است اتفاقا پیشرو و همه جانبه است و نیزحفاظت از محیط زیست مد نظر است. در امر توسعه باید سازمان محیط زیست مورد اهتمام باشد و رکن مهم بحساب آید ؛ چه در برنامه ریزی و چه در اجراء و چه در نظارت. اگر چنین شد با مشکلاتی که دنیا با ان روبروست کم تر مواجه خواهیم بود.
او گفت: در توسعه پایدار و همه جانبه ؛ حتما باید به امرعدالت توجه کرد توسعه ای که منجر به اختلاف طبقاتی بشود بخش قابل توجه ای از جامعه از براوردن نیازهای اولیه اش محروم بشود و افراد و گروه هایی بتوانند یک شبه به میلیاردها و هزاران میلیاردها برسند این توسعه ؛توسعه مطلوبی نیست.حتما باید در الگوی مطلوب؛ عدالت اجتماعی نیز لحاظ شود.
رییس جمهور پیشین ایران گفت: در طرح ساماندهی اقتصاد دوران ما توسعه باید نگاه به عدالت مورد نظربود؛ از سوی دیگر شما نمی توانید توسعه اقتصادی مطلوب را داشته باشید و از توسعه سیاسی و علمی غافل باشید حامل توسعه انسانها هستند و اگر نهادهای مدنی مورد توجه جدی قرار نگیرند چه در عرصه سیاست احزاب و تشکل های سیاسی و چه در عرصه اجتماع و اقتصاد به صورت بخش خصوصی و نهاد های مدنی نباشد اصلا به توسعه اقتصادی هم نمی رسیم .
او گفت: ما نیازمند الگو هستیم؛ توسعه همه جانبه و پایدار؛ توسعه ناظر به محیط زیست ؛توسعه دارای ایمان به امر عدالت و توسعه اقتصادی در کنارتوسعه سیاسی و فرهنگی؛البته رای ها و نظرها بر این است امیدوارم در عمل هم ما شاهد چنین امری باشیم.
به گزارش خبرنگار ایسنا ، دکتر معصومه ابتکار در نهمین مراسم بزرگداشت و اعطای جایزه دکتر تقی ابتکار افزود: خوشحالیم که پس از چند سال در خدمت آقای خاتمی هستیم و امیدواریم میهن به سمت و سویی برود که فضای بهتری برای حضور همه عزیزان و شخصیت های بزرگواری مانند آقای خاتمی وجود داشته باشد.
وی که در این مراسم به عنوان عضو هیئت رئیسه مرکز غیردولتی صلح و محیط زیست و بنیانگذار اعطای این جایزه حضور داشت، اظهارکرد: ذاتا قبل از اینکه آدم دولتی باشم غیردولتی هستم به این دلیل که از خواستگاه سازمان های مردم نهاد کارم را آغاز کرده ام و به حضور تشکل های مردم نهاد در تحولات اجتماعی در پیشبرد اهداف جوامع اعتقاد دارم.
ابتکار ادامه داد: سازمان های مردم نهاد که مبتنی بر انگیزه های خیرخواهانه شکل می گیرند می توانند ظرفیت بسیار خوبی برای کشور باشند که این موضوع در حوزه محیط زیست انکارناپذیر است.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به فعالیت تشکل های مردم نهاد در دوران اصلاحات اظهارکرد: اگرچه در دوره ای از این افراد قدرشناسی نشد و آسیب های زیادی به آنها وارد آمد و فعالین دچار محدودیت و محرومیت شدند و NGO ها از نظر کیفی و کمی سقوط کردند، اما به دلیل پایه های قوی که در بین آنها بود توانستند خود را با وجود هزینه ها و سختی های بسیار حفظ کنند.
ابتکار افزود: اکنون به لطف این صبر و استقامت است که در کشور فضای بهتری داریم و زمینه برای فعالیت تشکل های مردم نهاد بهبود یافته که امیدواریم بتوانیم در دولت مسیر و راه برای حضور NGO ها را باز کنیم تا جامعه بتواند از توانمندی علمی، انگیزه های خیرخواهانه و نیات انسان دوستانه بهره مند شود.
فرزند دکترتقی ابتکار در ادامه برنامه دستاوردها و آرزوهای پدرش را تشریح کرد و گفت: ایشان همیشه فردی آینده نگر و جلوتر از زمان خود بودند که با مخالفت ها و مقاومت های بسیاری نیز مواجه شدند. همانگونه که در سال ۵۵ نسبت به موضوع آلودگی هوا هشدار داده و با انتقادات بسیاری مواجه شدند.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه اصل ۵۰ قانون اساسی پس از انقلاب اسلامی به پیشنهاد دکتر تقی ابتکار در قانون گنجانده شده است، افزود: علاوه بر آن ایشان پیشرو آموزش های فنی و حرفه ای در کشور بودند ودانشگاه علمی کاربردی به پیشنهاد وی تاسیس شد.
معاون رئیس جمهوری افزود: همچنین در دوره دکتر خاتمی به پیشنهاد وی شورای عالی نانو تاسیس شد که همین موضوع باعث شد که در عرصه های نانوتکنولوژی نزدیک به کشورهای دیگر حرکت کرده و فاصله خودمان را با آنان حفظ کنیم و حتی در رتبه های بالاتری قرار گیریم.
وی در پایان اظهار کرد: در این مراسم از هیچ امکانات دولتی استفاده نشده است.
گفتنی است درپایان این مراسم از برگزیدگان «نهمین جایزه دکتر تقی ابتکار» تقدیر شد.
این جایزه که به همت مرکز غیر دولتی صلح و محیط زیست به پژوهشگران و تلاشگران عرصه حفاظت از محیط زیست اعطا می‌شود به دکتر تقی شامخی استاد تمام و عضو هیئت علمی دانشکده منابع طبیعی دانشگاه تهران به خاطر ۳۲ سال تدریس و تحقیق در زمینه محیط زیست و منابع طبیعی ایران، چاپ بیش از ۴۵ مقاله در مجلات معتبر داخلی و بین المللی و تالیف دو کتاب در زمینه قوانین مدیریت منابع طبیعی و همچنین ارائه مشاوره به نهادهای مرتبط برای حفظ محیط زیست اعطا شد.
همچنین بنا بر نظر هیئت داوران در عرصه فعالیت‌های مردم نهاد این جایزه به حسین گلپایگانی عبیری برای فعالیت مستمر و گسترده در جهت آموزش و جلب مشارکت مردمی در جهت بهبود وضعیت محیط زیست تعلق گرفت.
در حوزه فعالیت خبری نیز هیئت داوران جایزه خبرنگار و فعال محیط زیست را به محسن تیزهوش از خرم آباد لرستان به خاطر تلاش مجدانه در انعکاس اخبار و گزارش‌های محیط زیستی اعطا کرد.
همچنین در حوزه رسانه هیئت داوران از تلاش‌های حمیدرضا میرزاده در خبرگزاری سبزپرس و کیوان هوشمند برای مدیریت پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش تشکر و قدردانی کرد.
لوح تقدیر هیئت داوران به مرتضی لطفی برای ۱۰ سال فعالیت پیوسته در عرصه صنعت برای اجرای طرح‌های زیست محیطی تعلق گرفت.
همچنین هیئت داوران نهمین دوره جایزه دکتر تقی ابتکار با تقدیم لوح تقدیر به خانواده محیط بان شهید عبدالله یاری به خاطر تلاش‌ها و خدمات او در حفاظت از منابع خدادادی و طبیعت ایران تشکر کرد.
اعطا کنندگان این جایزه در نهمین دوره محمد خاتمی رئیس جمهور پیشین ایران، معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و فاطمه ارجمند همسر دکتر تقی ابتکار بودند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)