رئیس‌جمهور اوکراین این کشور را در آستانه یک فاجعه می‌داند. نیروهای ارتش روسیه در حال پیشروی به سوی پایتخت کریمه هستند. وزیر خارجه آلمان می‌گوید هنوز برای جلوگیری از تجزیه اروپا فرصت هست.

به گزارش دویچه وله، دمتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین در واکنش به سخنان جان کری، وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که درحال حاضر پاسخی به این سخنان نمی‌دهد. جان کری ساعاتی پیشتر ضمن انتقاد تند از روسیه، حضور نظامی این کشور در شبه جزیره کریمه را “خشونتی غیرقابل باور ” خوانده و روسیه را به “تحریم‌هایی جدی” تهدید کرده بود.

234

دبیرکل ناتو، آندرس فوگ راسموسن در آستانه نشست اعضای ناتو بیانیه‌ای صادر کرد. در این بیانیه آمده است: «اقدامات روسیه در خاک اوکراین نقض اصول منشور سازمان ملل است. این اقدامات صلح و امنیت اروپا را تهدید می‌کند. روسیه باید فعالیت‌های نظامی و تهدیدات خود را متوقف کند. ما امروز در مورد پیامدهای این اقدامات برای صلح و امنیت اروپا و همچنین روابط ناتو با روسیه مشورت خواهیم کرد.»

جان کری، وزیرخارجه آمریکا ضمن انتقاد تند از روسیه، این کشور را به “تحریم‌هایی جدی” تهدید کرد. وی به مقامات مسکو هشدار دارد که عضویت در گروه جی هشت را از دست خواهند داد. وزیر خارجه آمریکا همچنین ممنوعیت صدور روادید، مصادره دارایی‌ها و توقف فعالیت‌های تجاری را به عنوان اقدامات ممکن مطرح کرد.

به نقل از خبرگزاری رویترز، اوکراین کشتی‌های گارد ساحلی خود را از جزیره کریمه به بندر دیگری در دریای سیاه منتقل کرده است.

در مسکو ده‌ها تظاهرکننده مخالف جنگ بازداشت شدند. خبرگزاری روسی اینترفکس گزارش داد که حدود ۴۰ نفر به دلیل “تلاش برای برهم زدن نظم عمومی” بازداشت شده‌اند. دولت روسیه در مقابل، برای گردهم‌آیی طرفداران پوتین که خواستار دخالت نظامی روسیه در اوکراین هستند مجوز صادر کرده است.

پس از بریتانیا و آمریکا، فرانسه نیز رسمأ اعلام کرد در نشست گروه جی هشت در سوچی شرکت نمی‌کند. این نشست قرار بود تابستان سال آینده در شهر سوچی روسیه برگزار شود.

صدها مرد مسلح که هویت آنها مشخص نشده، یک پایگاه نیروهای پیاده نظام ارتش اوکراین در شبه‌جزیره کریمه را محاصره کرده‌اند و مانع خروج نیروهای اوکراینی از این پایگاه می‌شوند.

در پی تحولات اوکراین روزنامه اقتصادی “هندلز‌بلات” آلمان با چند اقتصاددان در مورد تأثیر بحران کریمه بر اوضاع‎ اقتصادی اوکراین گفت‌وگو کرده است. گوستاو هورن، از پژوهشکده اقتصاد کلان و تحقیقات چرخه اقتصادی که به اتحادیه‌های کارگری نزدیک است، معتقد است: «در صورتی که اختلافات مرزی به جنگ تبدیل شود، خطر فروپاشی اقتصادی اوکراین را تهدید می‌کند.»
این اقتصاددان می‌افزاید که در چنین شرایطی صندوق بین‌المللی پول و اتحادیه اروپا نمی‌توانند کمک چندانی به وضعیت مالی اوکراین بکنند. او در ادامه تصریح می‌کند: «در نتیجه ورشکستگی ملی اجتناب‌ناپذیر خواهد بود.»

رهبر کاتولیک‌های جهان اوکراین را در “موقعیتی حساس” می‌بیند. پاپ فرانسیس پس از دعای روز یکشنبه در رم، از دولتمردان اوکراین و روسیه خواست “سوءتفاهم‌ها را برطرف کنند و کنار یکدیگر در آینده اوکراین تأثیرگذار باشند.” رهبر کاتولیک‌های جهان همچنین از جامعه بین‌المللی خواست از تمامی طرح‌های ممکن برای گفتگو و ایجاد تفاهم حمایت کنند.

اولکساندر تورچینف، رئیس‌جمهور موقت اوکراین که کمتر یک هفته پیش این پست را در اختیار گرفته است، با شدت گرفتن بحران شبه‌جزیره کریمه، روز یکشنبه (۲ مارس/ ۱۱ اسفند) در یک سخنرانی اعلام کرد :«ما در آستانه یک فاجعه قرار داریم.»
او از ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه خواست نیروهای ارتش این کشور را از کریمه خارج کند. الکساندر تورچینف همچنین از کشورهای غربی خواست برای کمک به اوکراین “گام‌هایی واقعی” بردارند.

فرانک والتر اشتاین‌مایر، وزیر امور خارجه آلمان در تاز‌ه‌ترین موضع‌گیری خود در قبال تحولات اوکراین بعدازظهر یکشنبه (۲ مارس/ ۱۱ اسفند) اعلام کرد: «هنوز برای بازگشت فرصت هست. هنوز می‌توان از تجزیه اروپا جلوگیری کرد.»
وی هم‌زمان تأکید کرد که باید از هرگونه اقدام تحریک‌کننده خودداری کرد. اشتاین‌مایر از روسیه خواست نیروهای مسلح خود را تنها در چهارچوب توافق دو طرفه با اوکراین در بندر اجاری کریمه مستقر کند.
وزیر امور خارجه آلمان همچنین از دولت موقت اوکراین خواست تا از اقلیت ‌روس‌تبار این کشور حفاظت کند.

دولت موقت اوکراین یکشنبه (۲ مارس/ ۱۱ اسفند) تمامی نیروهای ذخیره ارتش این کشور به خدمت فرا خواند. این فراخوان به بسیج نیرو در پی موافقت پارلمان روسیه برای اعزام نیروهای ارتش این کشور به شبه‌جزیره کریمه، بخشی از خاک اوکراین، صادر شده است.

روس‌تبارهای شهر سمفروپول در شبه‌‌جزیره کریمه با شعار “روسیه، روسیه” خواستار ورود گارد ویژه ضربتی روسیه به خاک اوکراین و اشغال سیمفروپول و سواستوپول شدند.

نیروهای ارتش روسیه شنبه (اول مارس/ ۱۰ اسفند) بدون شلیک حتی گلوله وارد شبه جزیره خودمختار کریمه شدند. کریمه در حاشیه دریای سیاه از اهمیتی استراتژیک برخوردار است. روسیه دارای یک پایگاه نظامی در این شبه‌جزیره است.

ولادیمیر پوتین،‌رئیس‌جمهور روسیه در پاسخ به درخواست کشورهای غربی برای خروج نیروهای نظامی این کشور از کریمه، تأکید کرده که “روسیه دفاع از منافع خود و روس‌تبارها در کریمه و هرجای دیگر در خاک اوکراین را برای خود حق می‌داند”.
این درحالی است که تا کنون هیچ نشانی از درگیری قومی در جزیره کریمه یا هیچ‌جای دیگری در اوکراین مشاهده نشده است. حدود ۶۰ درصد از ساکنان کریمه روس‌تبار هستند.
در شهر خارکف در شمال شرقی اوکراین، یک طرفدار دولت جدید اوکراین مورد ضرب و شتم روس‌تبارهای طرفدار مسکو قرار گرفته است. روس‌‌تبارها می‌کوشند فرمانداری خارکف را به اشغال خود درآورند. خارکف دومین کلانشهر اوکراین است.

خبرگزاری رویترز از رویای مردم کریمه برای پیوستن به کشور مادری‌شان، روسیه خبر می‌دهد. به نقل از این خبرگزاری، مردانی در لباس رزم، در حالی‌که پرچم‌های روسیه را در دست داشتند خیابان‌های منتهی به سواستوپول، پایتخت کریمه را تحت کنترل خود درآوردند.
این مردان روس‌تبارهای اوکراین هستند که می‌خواهند از شهر مادری‌شان برابر نیروهای “ناسیونالیست اوکراینی” حفاظت کنند.

اولگ گلوون یکی از افسران سابق ارتش روسیه به خبرگزاری رویترز می‌گوید: « نمی‌خواهیم فاشیست‌ها بر ما حکومت کنند.»

شرایط کریمه با کی‌یف‌، پایتخت اوکراین تفاوتی بنیادی دارد. در کی‌یف معترضانی که رئیس‌جمهور، ویکتور یانوکوویچ را از قدرت برکنار کردند قهرمان محسوب می‌شوند.
آنها اینجا، برای روس‌تبارهای کریمه مانند شبه‌نظامیان ملی‌گرایی هستند در جریان جنگ جهانی دوم همراه ارتش آلمان علیه سربازان ارتش روس می‌جنگیدند.

دولت موقت اوکراین برای حفظ تمامیت ارضی این کشور از پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو درخواست کمک کرده است.
نماینده ناتو و نماینده کمیسیون ناتو در اوکراین روز یکشنبه دیدار خواهند کرد. آندرس‌ فوگ راسموسن، دبیر کل ناتو تأکید کرده است که اعضای ناتو در پی “هماهنگی بیشتر” فعالیت‌های خود در مورد “وضعیت اوکراین” هستند. وی این وضعیت را “سخت” توصیف کرد.
اوکراین عضو پیمان ناتو نیست و این به آن معناست که آمریکا و اروپا موظف به حمایت نظامی از این کشور نیستند. اوکراین تنها به عنوان یک کشور” شریک” ناتو، همکاری‌های نظامی محدودی با پیمان آتلانتیک شمالی داشته است.
فرانسه در واکنش به ورود نیروهای روسیه به خاک اوکراین خواستار توقف مقدمات برگزاری نشست گروه هشت کشور بزرگ صنعتی، موسوم به “جی۸” در سوچی روسیه شده است.
لورن فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه، روز یکشنبه (۲ مارس/ ۱۱ اسفند) در یک مصاحبه رادیویی اعلام کرد درصورتی می‌توان آماده برگزاری این نشست شد که “روسیه به اصولی بازگردد که مورد توجه کشورهای “گروه جی ۸” و “جی ۷” است”.

“جی هشت” شامل هشت کشور صنعتی است که ۶۵ درصد اقتصاد جهان را در اختیار دارند.
این گروه ابتدا شامل هفت کشور (آلمان، فرانسه‌، بریتانیا، ایتالیا، آمریکا، ژاپن، کانادا) با نام گروه “جی ۷” بود.
با پایان جنگ سرد، روسیه خواستار عضویت در این گروه شد و در سال ۱۹۹۸ به عضویت رسمی آن درآمد.
با عضویت روسیه نام این گروه به “جی هشت” تغییر کرد و این کشور سال ۲۰۰۶ میلادی برای نخستین بار ریاست آن را برعهده گرفت.
پیشتر ایالات متحده آمریکا نیز اعلام کرده بود در صورت ورود نیروهای روسیه به خاک اوکراین از شرکت در این نشست خودداری خواهد کرد.

ایسنا – تازه‌ترین تحولات اوکراین

درحالی که نیروهای روسیه با حضور نظامی خود عملا کنترل شبه جزیره کریمه را در دست گرفته‌اند، رئیس‌جمهوری موقت اوکراین با فراخوان تمام نیروهای ذخیره،‌ دستور آماده‌باش نظامی داده و رئیس جمهوری آمریکا و دیگر مقامات غربی نسبت به بروز جنگ و اقدام نظامی هشدار می‌دهند.
به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تنش در اوکراین پس از آن به اوج خود رسید که مخالفان، دولت ویکتور یانوکوویچ، رئیس جمهوری مورد حمایت روسیه را از قدرت برکنار کرده و دولت موقت تشکیل دادند. در این میان روسیه هم که منافع خود را در مقابل نفوذ اتحادیه اروپا و غرب در خطر دید با عنوان حمایت از ناوگان روسیه و اتباع این کشور در شبه‌جزیره کریمه در دریای سیاه و سایر مناطق اوکراین، وارد عمل شده و مجلس علیای این کشور با اعزام نیرو به اوکراین موافقت کرد.

در پی این موافقت نیروهای روسیه در کریمه که پیش از این نیز حضور نامحسوسی داشتند، حضور خود را علنی کرده و کنترل مناطق مختلف این بخش از اوکراین را در دست گرفتند و بنا بر آخرین خبرها در حال حاضر ۱۵ هزار نیروی روسی در کریمه حضور دارند.

در پی وقوع این تحولات باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود خواهان بازگشت نظامیان روسیه در شبه‌جزیره کریمه به پایگاه‌هایشان شد.

اوباما اعزام نیروهای روسیه به اوکراین را نقض قوانین بین‌المللی خوانده و هشدار داد که اگر این “تعدی” ادامه یابد وی با انزوای سیاسی و اقتصادی مواجه خواهد شد.

وی در این تماس تلفنی بر حق مردم اوکرین در تصمیم‌گیری برای سرنوشت‌شان تاکید کرد و گفت که آمریکا حضورش در نشست آمادگی گروه ٨ در سوچی را به حالت تعلیق در می‌آورد.

ولادیمیر پوتین نیز در این تماس تلفنی که ۹۰ دقیقه به طول کشید، به باراک اوباما گفت که روسیه حق دارد از منافع خود و شهروندان روس‌زبان دفاع کند.

بر اساس بیانیه‌ای که کاخ کرملین منتشر کرد، پوتین گفته است شهروندان روسیه در اوکراین در معرض تهدیدهای واقعی هستند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داده همزمان با انتشار خبر موافقت مجلس روسیه با اعزام نیرو به اوکراین، هواداران روسیه در شهرهای بزرگ شرق و جنوب اوکراین به خیابان‌ها ریختند و با بالا بردن پرچم روسیه به شادمانی پرداختند.

در این شهرها، هواداران روسیه با هواداران دولت اوکراین درگیر شدند. در شهرهای خارکف، دونتسک و اودسا که شاهد چنین تظاهراتی بودند، جمعیت قابل توجهی روسی زبان زندگی می‌کنند.

در نقطه مقابل، یکی از رهبران اپوزیسیون اوکراین به پارلمان تاکید کرد تا ارتش را بسیج کند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، ویتالی کلیچکو، قهرمان بوکس و رهبر حزب اپوزیسیون «اتحاد دموکراتیک اوکراین برای اصلاحات» در بیانیه‌ای گفت: به دنبال آغاز مداخله نظامی روسیه در اوکراین، پارلمان کی‌یف باید از فرمانده کل ارتش بخواهد تا بسیج ملی اعلام کند.

در همین حال یوری لوتسنکو، وزیر کشور سابق اوکراین میان هزاران تن از معترضان اوکراینی در میدان استقلال گفت: روسیه به ما اعلام جنگ کرده است. ما با سلاح به هرگونه مداخله‌ای که در منطقه خودمختار کریمه رخ دهد، واکنش نشان خواهیم داد.

یکی از معترضان گفت: ما یک دیکتاتور یعنی ویکتور یانوکوویچ را سرنگون کردیم و در حال حاضر با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری روسیه که او نیز یک دیکتاتور است، مبارزه خواهیم کرد. اوکراینی‌ها آماده مبارزه در جنگ دیگری علیه روسیه هستند.

یارما دوک، یکی از نیروهای دفاع شخصی اوکراین گفت: ما معمار، زبان شناس، برنامه نویس هستیم نه نیروی ویژه. ارتش اوکراین باید علیه روسیه دست به کار شود اما ما نیز به آن‌ها کمک خواهیم کرد.

گروه راست افراطی “پراوی سکتور” نیز که اعضایش در مقابل نیروهای ضد شورش اوکراین در اعتراضات ضد ویکتور یانوکوویچ، رئیس‌جمهوری برکنار شده اوکراین در خط مقدم بودند، خواستار بسیج ملی علیه روسیه شد.

آرتم اسکورو پادسکی، سخنگوی این گروه گفت: پوتین از آنچه که در اوکراین رخ داد، می‌ترسد. او می‌خواهد انقلاب نوپای ما را سرکوب کند اما ما برای مبارزه با روسیه آماده‌ایم. ما به تمام طرفدارانمان گفته‌ایم که ما باید سلاح به دست گرفته و آماده مقابله با نیروهای اشغالی روسیه باشیم.

در همین حال بی‌ثباتی در اوکراین و اتهامات دخالت روسیه موجب شدت گرفتن تنش‌های دیپلماتیک شده است. شورای امنیت سازمان ملل روز شنبه در نشستی علنی پس از رایزنی‌های پشت درهای بسته اوضاع در اوکراین را بررسی کرد و بان کی مون،‌ دبیرکل سازمان ملل و چندین تن از نمایندگان کشورها سخنرانی ایراد کردند.

دبیرکل سازمان ملل خواستار برقرار آرامش در اوکراین شد و سخنگوی وی گفت که دبیرکل نگرانی‌ شدید خود را در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین به وی اعلام داشته است.

مارتین نسیرکی، سخنگوی وی گفت که دبیرکل خواستار برقرار آرامش و مذاکرات مستقیم میان تمامی طرفین در اوکراین برای حل و فصل بحران کنونی شده است.

به گفته نسیرکی، بان کی‌مون در سخنان خود حفظ استقلال و تمامیت ارضی اوکراین را خواستار شده است.

هم‌زمان کاخ کرملین امروز اعلام کرد که پوتین با بان کی‌مون گفت‌وگوی تلفنی انجام داده و در این گفت‌وگو تاکید کرده اگر روس زبان‌های مناطق شرقی اوکراین و کریمه مورد خشونت قرار گیرند، روسیه نمی‌تواند کنار بایستد و براساس قوانین بین‌المللی اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری ایتارتاس، براساس اعلام دفتر مطبوعاتی کرملین هر دو طرف تاکید کردند باید جلوی تشدید هر چه بیشتر بحران در اوکراین را گرفت.

از طرف دیگر دیمیتری مدودف، نخست‌وزیر روسیه نیز با آرسنی یاتسنیوک، نخست‌وزیر جدید اوکراین گفت‌وگوی تلفنی انجام داد و بر تمایل روسیه برای حفظ روابط دوستانه و پایدار با اوکراین تاکید کرد.

دفتر مطبوعاتی کرملین در این خصوص نیز گفت: طی این مکالمه تاکید شد که روسیه حق دارد منافع مشروع شهروندان و نیروهای نظامی روسیه مستقر در جمهوری خودمختار کریمه را حفظ کند.

مدودف خاطرنشان ساخت: نیروهای مسلح روسیه مجاز هستند در صورت لزوم مطابق با حکمی که شورای فدراسیون روسیه یعنی مجلس علیای پارلمان روسیه به رئیس جمهوری روسیه داده، عمل کنند.

همسو با مدودف، ویتالی چورکین، نماینده روسیه در سازمان ملل نیز گفت که دولت کی‌یف باید از رادیکال‌ها پاک شود و هشدار داد که اقداماتی که دولت جدید اوکراین در پیش گرفته می‌تواند منجر به تحولات متفاوتی شود که فدراسیون روسیه در تلاش برای ممانعت از وقوع آن است.

وی گفت که مسکو به درخواست دولت حامی روسیه در منطقه خودمختار کریمه که بخشی از اوکراین است در امور این منطقه مداخله کرده است.

در مقابل، سامانتا پاور، سفیر آمریکا در سازمان ملل نیز شرایط اوکراین را به دلیل بی‌ثبات شدن بسیار خطرناک خواند و گفت: اکنون وقت آن است که مداخله نظامی روسیه در اوکراین خاتمه یابد.

وی هشدار داد که اقدامات تحریک آمیز روسیه می‌تواند شرایط را به نقطه عطف برساند. وی با زیر سوال بردن مداخله مستقیم روسیه در اوکراین خواستار اعزام ناظران بین‌المللی به اوکراین برای نظارت بر اوضاع شد.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا نیز خاطرنشان کرد: عملیات نظامی روسیه در اوکراین تنها موجب افزایش تنش‌ها در منطقه و بدتر شدن روابط ‌آمریکا و روسیه خواهد شد.

در همین حال نهاد تصمیم‌گیری‌های سیاسی ائتلاف آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز اعلام کرده است امروز (یکشنبه) نشستی ویژه برگزار می‌کند و همچنین کمیسیون ناتو-اوکراین نیز نشستی خواهد داشت.

دبیرکل ناتو تاکید کرد، ناتو همواره در کنار اوکراین به عنوان یک شریک اساسی باقی می‌ماند. وی از جامعه بین‌المللی خواست اقدامات جدی برای رفع تنش‌ها در اوکراین انجام دهد.

آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو در این کنفرانس مطبوعاتی گفت: ما با دخالت نظامی ناتو به هر شکلی مخالفیم و خواهان حمایت از وحدت ارضی این کشور هستیم.

راسموسن از تمامی طرفین بخصوص روسیه خواست برای رفع وضعیت خطرناک در اوکراین تلاش کنند.

وی گفت: ما از روسیه می‌خواهیم تا اوضاع در اوکراین را مد نظر داشته باشد و مواضع عاقلانه‌ای اتخاذ کند.

آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل ناتو گفته است که این ائتلاف هماهنگی بسیار نزدیکی در خصوص اوکراین دارد.

هم‌زمان وزیر امور خارجه انگلیس تصمیم پارلمان روسیه را در استقرار نیرو در اوکراین تقبیح و سفیر روسیه را برای اعلام نگرانی لندن در این باره احضار کرد.

ویلیام هیگ، وزیر امور خارجه انگلیس در بیانیه‌ای اعلام کرد: این اقدام و تصمیم اتخاذ شده از سوی روسیه یک تهدید جدی برای یکپارچگی، استقلال و تمامیت ارضی اوکراین است. هرگونه اقدام خصمانه علیه اوکراین را محکوم می‌کنیم.

هیگ همچنین قرار است امروز به کی‌یف، پایتخت اوکراین برود و با دولت موقت این کشور درباره افزایش تنش‌ها در شبه جزیره خودمختار کریمه گفت‌وگو کند.

شبه‌ جزیره‌ کریمه در شمال ساحل دریای سیاه است و بخشی از خاک اوکراین بوده و از نظر سیاسی منطقه‌ای خودمختار محسوب می‌شود و جدا از حکومت اوکراین دارای مجلس و دولت مستقل بوده و رئیس دولت نیز عضو هیئت وزیران اوکراین است.

هیگ در جریان سفر امروزش به کی‌یف درباره چگونگی کمک لندن به دولت اوکراین برای احیای دارایی‌های مسدود شده این کشور با مقام‌های اوکراین به گفت‌وگو می‌پردازد.

از سوی دیگر کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز گفت، تصمیم پارلمان روسیه درباره صدور حکم اعزام نیروهای روسی به منطقه خودمختار کریمه عامل تشدید غیرموجه تنش‌هاست.

به گزارش خبرگزاری رویترز، اشتون در بیانیه‌ای گفت: من از روسیه می‌خواهم تا نیرو به منطقه کریمه اعزام نکند و از طریق راه حل‌های صلح‌آمیز دیدگاه خود را پیش ببرد.

اشتون افزود، پس از نشست فوق‌العاده روز دوشنبه وزرای امور خارجه اتحادیه اروپا، وی با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه دیدار می‌کند تا درباره واکنش این اتحادیه نسبت به وضعیت اوکراین مذاکره کنند.

نخست‌وزیر انگلیس نیز پس از تصویب استقرار سربازان روسیه توسط پارلمان این کشور در اوکراین هشدار داد، برای مداخله نظامی در اوکراین هیچ توجیهی وجود ندارد.

دیوید کامرون گفت: همان‌طور که من روز جمعه در گفت‌وگو با ولادیمیر پوتین گفتم، مداخله نظامی خارجی در اوکراین قابل توجیه نیست.

وی تصریح کرد: همه باید پیش از اقدام به دقت بیندیشند و برای کاستن از تنش‌ها تلاش کنند، نه تشدید آن.

کامرون در بیانیه‌ای گفت: وقتی من با پوتین صحبت کردم، به این نکته اشاره کردم که هیچ عذر و بهانه‌ای برای مداخله نظامی در اوکراین وجود ندارد.

رئیس‌جمهوری فرانسه نیز در تماسی تلفنی با رئیس‌جمهور روسیه از وی خواست از توسل به زور در اوکراین خودداری کند.

کاخ الیزه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه با ابراز نگرانی به رئیس‌جمهوری روسیه از وی خواست در کنار جامعه بین‌المللی در جست‌وجوی راه حلی برای خروج از بحران در اوکراین باشد.

اولاند شامگاه شنبه با باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا، هرمان فان رومپوی، رئیس شورای اروپا و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان نیز درباره اوضاع وخیم و نگران‌کننده اوکراین گفت‌وگو کرد.

در همین حال دولت فرانسه اعلام کرد که نشست‌های مقدماتی گروه ٨ را که قرار است در سوچی روسیه برگزار شود، تحریم می‌کند. دولت فرانسه همچنین از سایر کشورها درخواست کرد تا اقدامی مشابه در اعتراض به تحرکات نظامی روسیه انجام دهند.

آرسنی یاتسیوک، نخست وزیر اوکراین از پوتین خواسته است نظامیان روسیه را از کریمه خارج کند و هشدار داد که کشورش در آستانه یک فاجعه است.

 

 

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)