هرچند حفظ امنیت در اینترنت ضروری است٬ اما گاهی تنها با برداشتن چند گام ساده‌ی غیر پیچیده می‌توان امنیت را ارتقا داد. در این‌جا پنج پیشنهاد امنیتی برای استفاده امن‌تر از توییتر آورده شده است.

معمولا گفته می‌شود حفظ امنیت در اینترنت امری صد در صد نیست. اما گاه آن‌چه کاربر را از هک و از دست دادن حساب‌های شخصی یا دیگر تبعات محتمل آن دور می‌کند نه اقدامات پیچیده‌ی فنی که برداشتن گام‌های کوچک موثر است. (بیشتر بخوانید: امکان پسورد دومرحله‌ای در توییتر برای ارتقای امنیت)

وقتی بحث به وب‌سایت‌های اجتماعی نظیر فیس‌بوک و توییتر می‌رسد٬ می‌توان کاربر را خاطرجمع کرد که در تنظیمات بسیاری از این وب‌سایت‌ها نکاتی وجود دارد که در صورت توجه به آن‌ و انتخاب هوشمندانه‌تر گزینه‌ها امکان دور کردن خطر هک تا درصد قابل قبولی وجود دارد. (بیشتر بخوانید:توییتر و حفاظت از کاربران در برابر حملات هکرها)

البته خود توییتر و فیس‌بوک با استفاده از HTTPS به جایHTTP در آدرس خود به امنیت کاربرانش کمک می‌کند. توییتر از اواسط مارس ۲۰۱۱ HTTPS را به صورت اتوماتیک برای همه کاربرانش فعال کرد و فیس‌بوک نیز از اواخر ژانویه ۲۰۱۱ این امکان را به کاربرانش داده که بتوانند از طریق HTTPS به وب‌سایت وصل شوند. https پروتکلی‌ست که امکان فعالیت امن کاربر در اینترنت را فراهم می‌کند.

اما این‌جا به ذکر پنج نکته‌ای می‌پردازیم که می‌تواند فعالیت در توییتر را با امنیت بیش‌تری همراه کند:

۱- کاربر می‌تواند با مراجعه به تنظیمات (Settings) حساب توییتر خود در سمت چپ صفحه بر روی گزینه‌ی apps کلیک کند. سپس اگر مشاهده کرد که به ده‌ها اپلیکیشنی توییتر خود را متصل کرده‌ که بسیاری از آن‌ها برایش کارآیی ندارد می‌تواند از تعدادشان کم کند. کافی‌ست بر Revoke access کنار هر اپلیکیشن کلیک کند. این اپلیکیشن‌ها می‌توانند حفره‌های امنیتی برای هکرها برای نفوذ به حساب کاربر ایجاد کنند.

۲- کاربر بار دیگر می‌تواند در منوی سمت چپ صفحه این بار بر امنیت و حریم شخصی (Security and privacy) کلیک کند. اولین بخش صفحه درباره امنیت است و امکانی در اختیار کاربر قرار می‌دهد تا در صورتی که کسی از کامپیوتر پیش از این استفاده نشده تلاش کرد به توییتر کاربر- با وارد کردن شناسه کاربری و رمز عبور وارد شود- مطلع شود. توییتر در این صورت به کاربر پیغام می‌دهد. فقط کافی‌ است در این بخش گزینه‌ای انتخاب شود که به توییتر اعلام شود کاربر تمایل دارد چنین پیامی را از توییتر دریافت کند. بنابراین یکی از این دو گزینه باید انتخاب شود:
Send login verification requests to my phone
یا
Send login verification requests to the Twitter app

۳- کاربر همچنین می‌تواند در بخش امنیت و حریم شخصی با انتخاب گزینه Protect my Tweets از عمومی بودن توییت‌ها جلوگیری کرده و تنها توییت‌های خود را با کسانی که آن‌ها را تایید کرده است به اشتراک بگذارد(protected).

۴- در بخش امنیت و حریم شخصی کاربر می‌تواند انتخاب کند که موقعیت ‌جغرافیایی‌اش در توییت‌ها مشخص باشد یا خیر. برای حفظ امنیت می‌توان این گزینه را خاموش کرد. بنابراین کاربر می‌تواند از تیک زدن کنار گزینه Add a location to my Tweets خودداری کند. خصوصا این کار می‌تواند برای کاربرانی که در کشورهایی نظیر ایران و با اسم مستعار می‌نویسند و توییت‌های منتقدانه‌ای دارند ضروری باشد. با کلیک بر گزینه‌ی delete all location information همچنین کاربر قادر می‌شود اطلاعاتی را که پیش از این درباره موقعیت ‌جغرافیایی‌اش به توییتر داده است پاک کند.

توجه: بعد از انجام دستور‌العمل‌های ۲ یا ۳ یا ۴ بر گزینه‌ی ذخیره (save) در پایین صفحه کلیک شود.

۵- حالا نوبت آن است که کاربر رمز عبور خود را عوض کند و این کار را به صورت متناوب انجام دهد. به هیچ وجه استفاده از یک رمز عبور برای مدت طولانی یا رمز عبور مشترک بین همه حساب‌های شخصی دیگر مثلا رمز عبور مشابه برای فیس‌بوک و توییتر و ایمیل و … توصیه نمی‌شود.

توجه به چنین نکاتی است که رمز عبور کاربر را قوی می‌کند. انتخاب رمز عبور قوی برای حفظ امنیت ضرورت دارد. برای انتخاب رمز عبور قوی مروری بر این پیشنهادها نیز می‌تواند کارگشا باشد:

– از انتخاب رمز عبورهایی که شامل اطلاعات شخصی‌ نظیر تاریخ تولد خود یا اسامی بستگان نزدیک است بهتر است دوری شود
– استفاده از تک کلمات مشخص مثلا rain به عنوان رمز عبور درست نیست
– از حروف کوچک و بزرگ هر دو در رمز عبور استفاده شود
– از ترکیبی از حروف و اعداد و علایم نگارشی و نیم فاصله استفاده شود

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)