shenood“فال گوش ” کلمه ای آشنا و پرکاربرد در زبان فارسی است. از دیرباز در فرهنگ ایرانی استراق سمع یا گوش دادن به مکالمه های دیگران از دریچه های مختلف کاربرد فراوان داشته است .
این کاربرد وقتی جنبه ی مهم و استراتژی به خود گرفت که از خانه و اجتماع خانواده پا به عرصه ی سیاست و مسائل امنیتی کشور گذاشت .
جمهوری اسلامی در سال های گذشته و با توجه به کنکاش ها و جریانات سیاسی در عرصه های مختلف استفاه ی خود را از این امکانات بیشتر کرده است .شاید شنود مکالمه اولین بار در زمان خاتمی و بحران های سیاسی آن زمان بیشتر در بین مردم شنیده شد . خرید دستگاه های شنود مکالمه از کشور هایی نظیر روسیه و چین و هزینه های گزاف برای اینکار ره آوردی جز دستگیری و باز داشت صدها نفر در کشور را نداشت که فکر نمیکردند حتی خصوصی ترین مکالمه ها و پیامک هایشان مورد تجاوز نیروهای اطلاعاتی یا سربازان گمنام امام زمان قرار بگیرد.
در حال حاضر وزارت اطلاعات با روش فیلترینگ کلمات کلیدی ، مکالمات و پیامک ها را در سراسر شبکه مخابراتی کنترل میکند . برای مثال اگر از کلمات خاصی به تعداد دفعات خاص در آن مکالمات استفاده شود ، سیستم به صورت اتوماتیک یک نسخه ی آنلاین از آن مکالمه را در سرور شنود اطلاعات ذخیره میکند.
در روز های اخیر خبری مبنی بر راه اندازی خط تولید سیم کارت های داخلی در کشور شنیده شده است که موجب نگرانی هایی در بین مشترکین برای ورود به حریم خصوصی آنها شده است . به نقل از خبرگزاری صبحانه آنلاین مدیرعامل شرکت تولید کننده سیم‌کارت در داخل کشور – می گوید: در زمینه تولید سیم‌کارت کار ما در این شرکت این است که پکیج مورد نظر را آماده کنیم و در این میان اطلاعاتی که برروی سیم کارت قرار می‌گیرد از سوی اپراتور مربوطه تعیین می‌شود. وی ادامه می دهد: حتی زمانی که سیم کارت‌ها در شرکتهای خارجی تولید می‌شوند هم این امکان وجود دارد که شرکت سازنده آنها به اطلاعات شما دسترسی داشته باشد. به هر صورت از زمانی که شما یک دستگاه تلفن همراه را مورد استفاده قرار می‌دهید چه از طریق گوشی و چه از طریق سیم کارت این احتمال وجود دارد که اطلاعات شما مورد سوء‌استفاده قرار گیرد و مکالمات شما شنود شود. به هر حال بحث شنود اطلاعات موبایلی همواره بوده و هست و نمی‌توان آن را با اپراتورها مربوط دانست. این تولیدکننده در عین حال عنوان کرد: در حوزه مباحث امنیتی هم بعید به نظر می‌آید که دستگاه‌های مسوول، تمام مکالمات مردم را شنود و بررسی کنند. وی ادامه داد: درنهایت مباحث امنیتی مربوط به سیم‌کارت بستگی به اپراتور دارد و ما در این میان دیتایی که از طریق اپراتور در اختیارمان گذاشته شود را برروی سیم کارت‌ها نصب می‌کنیم.
با توجه به پیشینه ی سیستم مخابراتی ایران و تلاش بالای دستگاه های اطلاعاتی و امنیتی برای دستیابی به اطلاعات و سلطه بر افکار عمومی باید دید استفاده از این سیم کارت ها تا چه حد میتواند آمار شنود و دسترسی به اطلاعات تلفن همراه را را در کشور افزایش دهد.
http://sobhanehonline.com/fa/news

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)