طبق اطلاعات به دست آمده از یک منبع بلند پایه امارات متحده عربی‌،امارات و ایران در ارتباط با ۳ جزیره مورد مناقشه نزدیک به تنگه هرمز به توافق رسیده اند.

طبق گفته این منبع، سران اماراتی و ایرانی‌ طی‌ ۶ ماه گذشته سرگرم مذاکرات پنهانی با کمک دولت عمان بوده اند.

به گفته این منبع،”در ارتباط با تنب بزرگ و کوچک توافق حاصل شده است”. “در حال حاضر ۲تا از ۳ جزیره مورد مناقشه ضمیمه خاک امارات خواهد شد و در ارتباط با جزیره ابوموسی‌ مذاکرات همچنان ادامه دارد.”

” ایران کنترل کامل دریا در اطراف هر ۳ جزیره را حفظ خواهد کرد در حالی‌ که امارات حاکمیت خاک جزیره را به دست می‌گیرد، در عین حل عمان کنترل کوه استراتژیک رأس موسندم را که یک نقطه استراتژیک مسلط بر کل خلیج فارس است را در اختیار ایران قرار می دهد . در مقابل رأس موسندم، عمان از ایران گاز و نفت مجانی‌ دریافت خواهد کرد، که پس از حدود ۲ سال دیگر احداث خط لوله آن به پایان می‌رسد.”

“این منبع همچنین اضافه کرده که جایگاه عمان در منطقه اهمیت بسیاری پیدا خواهد کرد.”آمریکا و ایران به عمان در جهت کاستن تنش و کسب توافق برای کاستن نفوذ عربستان سعودی چراغ سبز نشان دادند “.

این توافق در تاریخ ۲۴ دسامبر و در جریان ملاقات شیخ محمد بین زاید ال -نهیان و فرماندهٔ نیروهای مسلّح عمارات متحده عربی‌ با سلطان قابوس پادشاه عمان نها‌یی شد.

جزیر استراتژیک ابو موسی‌ و تنب بزرگ و کوچک در نزدیکی‌ تنگه هرمز، مهمترین شاه راه عبور نفت خام جهان هستند. این جزیره توسط محمد رضا شاه تنها ۴۸ ساعت قبل از اعلام شکل گیری امارات متحده عربی‌ در سال ۱۹۷۱ اشغال شدند.

بنا بر مدارک ارایه شده توسط امارات متحده عربی‌،ابو موسی‌ که بزرگترین جزیره در بین ۳ جزیره مورد مناقشه می‌باشد به صورت مشترک بین ایران و امیر نشین شارجه اداره میشد و تنب کوچک و تنب بزرگ به امیر نشین راس ال خیمه تعلق داشت.

سال گذشته، سپاه پاسداران ایران، یک پایگاه دریایی‌ در ابوموسی‌ مستقر کرد . این منبع تأیید کرده که نیروهای مسلح ایران در ابوموسی‌ در حال ترک این پایگاه دریایی‌ می‌باشد. این منبع اظهار کرده ” آنها در حال نبود کردن استحکامات خود در جزیره هستند”.

به علاوه یکی‌ از مقامات سطح بالای آمریکایی در دسامبر سال گذشته اظهار کرد که ایران یک اسکادران از هواپیماهای سوخو ۲۵ خود را از جزیره خارج کرده است.

بعد از توافق هسته‌‌ی ۵+۱ با ایران، وزیر امور خارج امارت متعهد عربی‌ شیخ عبدالله بن زاید در صفری به تهران در رابطه با موضوع این سه جزیره بحث وگفتگو کرد. وزیر امور خارج ایران، محمد جواد ظریف هم در سفری پس از یک هفته به امارات، با شیخ خلیفه بن زاید ال نهیان و سایر مقامات بلند پایه امارات در ادامه مذاکرات تهران برای نها‌یی کردن قرار داد به گفتگو نشست.

این منبع اضافه کرده که در ایران نگرانی از عکس العمل شدید مردم نسبت به این قرار داد وجود دارد.

علی‌ واعظ، تحلیل گار ارشد مسائل ایران در گروه بین المللی بحران، گفت که به صحت این خبر مشکوک است.

 

منبع : دیفنس نیوز http://www.defensenews.com/article/20140115/DEFREG04/301150034/Source-UAE-Iran-Reach-Accord-Disputed-Hormuz-Islands

ترجمه : علی رضا نیک بخش

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)