Forotan Drs
نوشته ای از دکتور خاتول فروتن

استفاده الکل به شکل مشروبات الکلی اززمانه های خیلی قدیم دراکثر نقاط جهان مروج بوده است. تاریخ نویسان در این مورد نظریات گوناگونی دارند اولین الکلی که مورد استفاده انسان قرار گرفته از انگورهای وحشی و یا توت ها و عسل تهیه می گردید که به اسم شهد آب یا Mead مسمی شده بود . استفاده این نوع الکل قدامت تاریخی زیادی داشته و در کشور های مثل هندوستان ، افریقای جنوبی ، چین و مصر مروج بوده است .

بعد از اینکه کشت وزرع گندم رونق پیدا کرد مشروبات الکلی هم آهسته ، آهسته شکل گرفت ، در قدم اول تشکیل الکول از جو و برنج بوجود آمد و بعدأ به انواع و اشکال گوناگون تهیه شده ، حتی با رنگ ها و ذائقه های متفاوت ، نکته جالب آن است که در آن زمان مردم که سخت علاقه مند الکل بودند ، تنها طبقه ای از مردمی که الکل را مصرف نه میکرد شکارچی ها بودند ، آنها زیادتر از شکار و یا سائر گوشت ها بهره میبردند و آنقدر علاقه به الکل نداشتند .

در سال ۱۹۷۴ میلادی برخی محققین ابرهای را در فضأ کشف نمودند که متشکل از الکل بوده فزیکدانان ستاره شناس انګلیسی یک مقایسه نسبی از این ابر ها انجام داده اند که معادل سیصد هزار گیلاس بیر در هر روز برای یک فرد به مدت یک میلیار د سال کفایت میکند . باید تذکر داد که الکل این ابر ها غیر قابل استفاده است چون ابر های متذکره با مواد کیمیاوی و سمی آلوده هستند .

همانطوریکه تاریخ بشر مبیین استفاده الکل از زمانه های خیلی قدیم است این مشروبات در تمام نقاط جهان منجمله کشور های اسلامی مصرف کننده گان زیادی دارد . احصایه و آمار نشان دهنده آن است که در کشور های غیر اسلامی تقریبأ هشتاد در صد مردم ازاین مشروبات استفاده مینمایند که در حدود ۱۰ تا ‍۱۲ درصد این افراد معتاد به الکل هستند . اما اینکه الکل چه تأثیراتی بالای وجود انسان دارد ، بحث طولانی است که امیدوارم در یادداشت های بعدی ام در این رابطه اشاراتی داشته باشم .

مطلبی را که همین اکنون مطالعه می نمائید نوشیدن الکل در زمان بارداری و تأثیرات آن بالای جنین یا طفلی که در بطن مادر است را در برمیگیرد . امیدوارم که این اطلاعات را به خانم ها بخصوص آنهای که علاقمند مادر شدن هستند حد اقل یکمرتبه مرور نمایند

فاس سیندروم FAS Syndrome چیست ؟

سندروم یک اصطلاح طبی است که مجموعه ای از اعراض و علائم یک مریضی یا یک اختلال را ارائیه میدارد یعنی بصورت بسیار ساده میتوان گفت عبارت از نشانه های یک بیماری است که اگر یکی از این نشانه ها مشخص شود طبیب در باره بقیه خصوصیات این بیماری متوجه میشود . اولین بارابو علی سینا ی بلخی به علامات مریضی ها درکتاب القانون اشــاراتی به امـــراض نموده است . F.A.S مخفف Fetal Alcohol Syndrome است یعنی زمانیکه یک زن حامله حین بار داری الکول بنوشد طفلیکه در بطن اش در حال نشوونمااست به یک سلسله معیوبیت ها مواجه میشود که مهمترین آن معیوبیت ها صدمات مغزی است ، این مسأله کاملأ روشن و هویدا است که اگر مادر حامله و باردار در ایام بارداری الکل بنوشد این ماده داخل جریان خون مادر شده و بعدأ از طریق پلاسنتا یا جوره داخل وجود طفل و یا جنین میشود ، مادر طفل که قادر به تجزیه الکول توسط جگرمیباشد تأثیرات الکل را آنقدر درک نه میکند اما طفل که چنین قدرت و توانمندی را در حیات جنینی ندارد ، بنأ تأثیرات سمی الکول مستقیمأ به مغز طفل وارد شده وسبب صدمه غیر قابل رجعت میگردد . احصایه های جهانی نشان میدهند که در حدود از ۰.۴ تا ۱،۵ % مادران در زمان حاملگی شان الکل می نوشند برویت همین احصایه در کشور هالند که نفوس آن حدود ۱۷ میلیون است دست کم ۵۰۰ طفل سالانه با سندرم FAS تولد میشوند این کودکان آسیب های را که از الکل میبینند در تمام عمر شان با معیوبیت های گوناگون جسمی و روحی و روانی مبتلا میگردند . با تأسف فراوان ” سندروم یا مریضی FAS به مشکل شناسائی میگردد حتی در بسیاری مواقع این مریضی توسط متخصصین و علمای طب نیز به آسانی شناخته نه میشود روی همین دلیل اکثریتی اطفال مصاب به این بیماری از تشخیص به موقع و اتخاذ اهتمامات لازم محروم میباشند . اطفال مصاب به F.A.S توان تشخیص خوب و بد را ندارند و با نگاه کردن به ساعت توجه نه دارند ، اطفال مصاب با این بیماری معمولأ بسیار صمیمی و دوستانه برخورد میکنند . این اطفال بی پرده صحبت میکنند و نکات دقیق و ظریفی را نه میدانند ، بی الائیش هستند و در عین زمان آسیب پذیرمیباشند . چون مغز این ها تکامل درست نیافته است لهذا نه میتوانند در باره حوادث گوناگون فکر نمایند و حتی وجدان این اطفال هم به پایه اکمال نرسیده به همین خاطر این اطفال اکثرقربانی حوادث و افراد نا خلف واقع میگردند .در کشور ما افغانستان شناخت چنین امراض بخصوص امراض عقلی ، روحی ، روانی و عصبی بسیار به سطح ابتدائی است اکثرأ ما یک اصطلاحی داریم که برای هرنوع اینگونه امراض بکار میبریم و میگوئیم که وی دیوانه است و برای اطفالی که معیوبیت ها دارند می گوئیم که یک کمی (می زوف) است ، همین امر سبب میشود که شناخت از یک مریضی و راه های حل برای پیشبرد زندگی چنین مریضان اصلأ جستجو نگردند و فرد مصاب به مریضی واقعأ دیوانه وار مورد آزار و آذیت دیگران قرار گیرند .

من در اینجا به چند نشانه های جسمی این اطفال اشاره مینمائیم تا باشد که طفلی با چنین اعراض وعلائیم نظر شما را جلب کرد با یک طبیبی که با این مرض آشنائی دارد مشوره نمائید .

علائیم جسمی سندروم FAS عبارت اند از :

لب بالائی شان بسیار نازک و حتی مستقیم می باشد ،

حفره یا چقوریی که میان بینی و لب بالائی وجود دارد

در این اطفال دیده نه میشود .

چشم ها پژمرده و خسته معلوم میشود .

دندان های شان خراب می باشد سرشان کوچک است .

گونه ها یا رخسار شان پهن است تیغه بینی هم پهن میباشد .

زنخ کوچک دارند ، کنج های چشم بهم نزدیک است

تغییر شکل استخوانها وکوچک بودن مغز هم از علائیم آن است

مشوره لازم :

سندروم FAS را متأسفانه نه میتوان علاج نمود اما این پدیده درد آوررا میتوان صد در صد وقایه نمود. خانم های که میخواهند مادر شوند هیچگاهی از این ماده کیمیاوی نه تنها درزمان بارداری بلکه قبل از آنکه مادر شوند از نوشیدن این مشروبات فریبنده خودداری نمایند و حتی شوهران شان هم اگر می خواهند طفل معیوب نداشته باشند در زمان بسته شدن نطفه از استفاده الکل بصورت جدی خودداری نمایند زیرا این اطفال نه تنها بارگران برای والدین میگردند بلکه سبب پرابلم های محیطی و اجتماعی نیز گردیده و اضافه از شصت در صد این اطفال با جرائیم درگیر اند و بیشتر از پنجاه در صد آن به مواد مخدر آغشته میگردند و اکثریت آنها توسط پدر اصلی پرورش نه می یابند .

بهترین مشوره برای ادامه حیات این اطفال ، تنظیم زندگی روزمره شان به شکل بسیار ساده و عام فهم باید برنامه ریزی گردد که یا از طرف والدین و یا هم توسط یک مدد کار اجتماعی صورت گیرد و حتی دروس مکتب شان نیز مطابق با توانمندی ها ی ذهنی شان عیار گردد . والدین این اطفال نیازمند فراگیریی مشوره های لازم طبی و اجتماعی اند که میتوانند به کمک یک دکتور با تجربه این نوع مشلات را حل وفصل نمایند .

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)