جمعی از فعالان کارگری سنندج، با انتشار بیانیه‌ای مشترک خواستار بهبود وضعیت کارگران، پایان دادن به فشارهای امنیتی و آزادی کارگران زندانی شدند.

به گزارش تارنمای “کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری” این فعالان در بخشی از بیانیه خود با اشاره به وضعت کارگران در ایران نوشته‌اند: “ مشکلات معیشتی، تمامی روزنه‌های امید رنجبران را مسدود نموده، و هر گونه چشم‌اندازی را در گشایش افق‌های بسته‌ی پیشارویشان تیره و تار نموده است. بهره‌کشی و استثمار بر گرده‌ی کارگران و محرومان سنگینی کرده، و کمر آنان را در زیر بار مشکلات شکسته است. استانداردهای زندگی، خصوصاً در میان کارگران و محرومان تنزل یافته، و امید به زندگی در میان آنان لحظه به لحظه کمتر گشته و جای خود را به بیم و هراسی وحشتناک از سرنوشتی نا معلوم داده است.”

این فعالان کارگری در بخش دیگری از بیانیه خود، خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط کارگران زندانی و نیز پایان دادن به فشارهای امنیتی بر تشکل‌های مستقل کارگری شده‌اند.

رضا شهابی، شاهرخ زمانی، محمد جراحی، رسول بداغی، بهنام ابراهیم زاده، پدرام نصراللهی، وفا قادری، واحد سیده، محمد مولانایی، یوسف آب خرابات، خالد حسینی و غالب حسینی از جمله فعالان کارگری هستند که در این سال‌ها بازداشت شده‌اند و هم‌اکنون با محکومیت‌های گوناگون در زندان‌ها به سر می‌برند.

هم‌زمان، دو تشکل مستقل کارگری در ایران هم خواستار رسیدگی فوری به وضعیت جسمی رضا شهابی، کارگر زندانی در زندان اوین شدند.

سندیکای کارگران فلزکار و مکانیک و هیات بازگشایی سندیکای کارگران نقاش و تزیینات، در بیانیه مشترک خود با اشاره به وخامت حال رضا شهابی، خواهان آزادی وی و معالجه فوری و موثر این کارگر زندانی شدند.

رضا شهابی، شاهرخ زمانی، محمد جراحی، رسول بداغی، بهنام ابراهیم زاده، پدرام نصراللهی، وفا قادری، واحد سیده، محمد مولانایی، یوسف آب‌خرابات، خالد حسینی و غالب حسینی، از جمله فعالان کارگری هستند که در این سال‌ها بازداشت شده‌اند و هم‌اکنون با محکومیت‌های گوناگون در زندان‌ها به سر می‌برند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران نیز در آخرین بیانیه خود توجه مراکز معتبر کارگری و حقوق بشری را به وضعیت ویژه این عضو زندانی خود جلب کرده بود.

رضا شهابی، عضو هیأت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد، در خردادماه سال ۱۳۸۹ به شش سال زندان و پنج سال محرومیت از فعالیت سندیکایی محکوم شد.

وی در دوران حبس‌ خود از مشکلات شدید جسمی‌ از جمله آسیب‌دیدگی شدید مهره‌های گردن و تغییرات شدید فشار رنج می‌‌برد و در اعتراض به عدم صدور مرخصی درمانی خود تا کنون چند مرتبه دست به اعتصاب غذا زده است.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)