sex-4-1تاریخچه کاندوم در اروپا از قرن شانزدهم آغاز می‌شود، هنگامی که بیماری آمیزشی سیفیلیس همه‌گیر شده بود.کاندوم قدیمی ساخته شده از روده گوسفند

پزشک ایتالیایی گابریله فالوپیوس- همان کسی که لوله‌های رحم را در بدن زن شناسایی کرد و این لوله‌ها به نام او لوله‌های فالوپ خوانده می‌شود- در ۱۵۴۰ درباره سیفیلیس نوشت، و استفاده از کیسه چندلایه پارچه‌ای خیسانده شده در محلولی از نمک یا گیاهان دارویی را برای مردان “ماجراجوتر” (به عبارت دیگر “بی‌بندوبارتر”) توصیه کرد. کازانووای مشهور درباره مشکلاتش با کاندوم‌های قرون وسطایی که از روده خشک‌شده حیوانات ساخته می‌شدند، نوشت و در خاطراتش آنها را “پوست‌های مرده” نامید.

با این وجود، این کاندوم‌های ساخته شده از روده حیوانات- که در انگلیس آنها را کاغذهای فرانسوی (French Letters) می‌نامیدند و در فرانسه کت سوارکاری انگلیسی (la capote anglaise) – قرن‌ها پرطرفدار ماند؛ اما این کاندوم‌ها گران‌ قیمت بودند و دسترسی به آنها مشکل بود، و در نتیجه اغلب هر کاندوم چند بار استفاده می‌شد.

هنگامی که چارلز گودیر در سال ۱۸۴۴ فرآیند “ولکانیدن لاستیک” را اختراع کرد یعنی افزودن گوگرد یا سایر مواد شیمیایی به لاستیک که آن را انعطاف‌پذیرتر می‌کند، ناخواسته باعث آغاز عصر کاملا جدیدی در پیشگیری از بارداری با ساخت کاندوم‌های لاستیکی شد.

کاندوم‌های لاستیکی قابلیت کش‌آمدن داشتند و مانند کاندوم‌های روده گوسفند به سادگی پاره نمی‌شدند؛ اما کاندوم‌های لاستیکی هنوز بسیار ضخیم بودند، و مشکل استفاده چندباره به جای خود باقی بود.

اختراع لاتکس در دهه ۱۹۲۰ تحول جدیدی در استفاده از کاندوم را به وجود آورد؛ کاندوم‌های لاتکس مستحکم‌تر و نازک‌تر از کاندوم‌های لاستیکی بودند، و تاریخ انقضای ۵ ساله (در مقایسه با سه ماه برای کاندوم لاستیکی) داشتند، و مهمتر این که با توجه به ارزان بودن‌شان یک‌بارمصرف بودند.

استفاده از کاندوم با بازار آمدن قرص‌های پیشگیری از بارداری در دهه ۱۹۶۰ کاستی گرفت، اما در دهه ۱۹۸۰ با ظهور “ویروس ایدز” (HIV) دوباره فروش کاندوم بالا رفت.

امروزه هر سال ۶ میلیارد کاندوم در سراسر جهان فروخته می‌شود، اما فروش کاندوم در دهه گذشته در جهان ثابت مانده است؛ سیاستگذاران بهداشتی این ثابت شدن فروش را به “خستگی از پیشگیری” تعبیر می کنند، و سازندگان کاندوم در واکنش به این روند سعی کرده‌اندخلاقیت‌هایی به خرج دهند.

انواع کاندوم که زمانی به انتخابی ساده میان انواع لغزنده‌شده، خاردار یا در اندازه شخصی فرد محدود می‌شد، اکنون به کاندوم‌های رایحه‌دار، عروسکی (برای مثال کاندوم جنگ ستارگان!) و کاندوم درخشنده در تاریکی رسیده است. و حتی در مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۰۴ میان اوباما و مک کین کاندوم‌های تماتیک با شعارهای مربوط به هر نامزد (“کی میگه تجربه لازمه؟” برای اوباما و “کهنه، اما منقضی‌نشده” برای مک‌کین) به بازار آمد!

یکی از مشکلات در ترغیب افراد به استفاده از کاندوم کاهش لذت در تماس جنسی است و نازک‌تر شدن کاندوم در عین حفظ استحکام آن می‌تواند، نقش مهمی در گسترش استفاده از آن داشته باشد.

امسال “بنیاد بیل و ملیندا گیتس” که از طرح‌های خلاق در زمینه بهبود سلامت عمومی در کشورهای در حال توسعه حمایت می‌کند، یک کمک مالی ۱۰۰ هزار دلاری در اختیار پژوهشگران دانشگاه منچستر گذاشت که می‌خواهند “ابرکاندوم” بسازند.

این پژوهشگران قصد دارند از ماده گرافن، شکلی بلوری از کربن به ضخامت یک اتم و محکمترین ماده شناخته‌شده برای بشر، در ترکیب با لاتکس، نانو-ماده‌ای ایجاد کنند که بتوان برای ساخت کاندومی بسیار مستحکم و در عین حال بسیار انعطاف‌پذیر و نازکتر استفاده کنند که مشکل کاهش لذت در رابطه جنسی را نداشته باشد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)