sex-1-1دکتر بهار بامیان

همه ما به محافظت خودمان و عزیزان‌مان در برابر بیماری‌ها اهمیت می‌دهیم. این محافظت در افراد دارای فعالیت جنسی به معنای به کار بستن شیوه‌های سکس ایمن است. این شیوه‌ها به کاهش خطر دچار شدن به “بیماری‌های آمیزشی” و نیز پیشگیری از “بارداری‌های ناخواسته” کمک می‌کنند. سکس ایمن باعث حفاظت ما – و نیز همدم‌مان- در عین لذت بردن از رابطه جنسی می‌شود. سکس ایمن برای افرادی است که به لذت و سلامت خودشان – و همدم‌شان – اهمیت می‌دهند.

بیماری‌های آمیزشی بیماری‌هایی هستند که با تماس جنسی از طریق آلت تناسلی مردانه یا زنانه، دهان یا مقعد، منتشر می‌شوند؛ این بیماری‌ها همچنین هنگام زایمان از مادر به نوزاد هم منتقل می‌شوند. این بیماری‌ها هم زنان و هم مردان را دچار خود می‌کنند، و در سراسر جهان یک مشکل بهداشت عمومی به شمار می‌رود.

اغلب بیماری‌های منتقل‌شونده از راه جنسی علاج‌پذیرند، اما برخی از آنها از جمله “ویروس نقص ایمنی انسانی” یا HIV (عامل نشانگان نقص ایمنی اکتسابی یا ایدز)، “ویروس تبخال تناسلی” (HSV) و “ویروس پاپیلوم انسانی” (HPV) که باعث زگیل تناسلی می‌شود در حال حاضر غیرقابل علاج اند.

بیماری‌‌های آمیزشی را معمولا افرادی منتقل می‌کنند که نمی‌دانند دچارعفونت هستند. بنابراین، هر تماس جنسی از جمله “سکس دهانی” باید با حفاظ انجام شود.

پرهیز یا تاخیر جنسی: پرهیز کامل از تماس جنسی چه سکس مهبلی، مقعدی یا دهانی تنها روش قطعی برای پیشگیری از عفونت جنسی است. اگر با شخصی رابطه برقرار کرده‌اید، سکس را به تاخیر بیندازید. با یکدیگر توافق کنید فقط با هم رابطه عاطفی داشته باشید، و هر دو از لحاظ بیماری‌های آمیزشی آزمایش دهید. در باره تصمیم به تاخیرانداختن آمیزش جنسی تا زمانی که به یک رابطه متعهد دوطرفه برسید، با همدم‌تان صحبت کنید.

درباره سکس ایمن بحث کنید: پیش از برقراری رابطه جنسی درباره بیماری‌‎های آمیزشی با همدم‌تان بحث کنید. حتی اگر همدم‌تان هیچ علامتی از بیماری‌های آمیزشی نداشته باشد، هنوز ممکن است عفونت داشته باشد.

این پرسش‌ها را از هم بپرسید:

قبلا با چند نفر رابطه جنسی داشته‌است؟
آیا سکس بدون کاندوم داشته‌؟
آیا تا به حال سکس دهانی بدون حفاظ داشته؟
آیا مواد مخدر تزریقی مصرف می‌کند یا با فردی که مواد مخدر تزریق می‌کند، رابطه جنسی داشته؟
آیا سکس بدون حفاظ با روسپی داشته‌؟
آیا آزمایش HIV داده‌؟ نتایج آزمایش چه بوده است؟
آیا بیماری آمیزشی از جمله هپاتیت B یا هپاتیت C گرفته‌ است؟ آیا بیماری اش درمان شده است؟
sex-2-1شیوه‌های سکس ایمن

در برخی از بیماری‌های آمیزشی، از جمله HIV ممکن است بین زمان وارد شدن ویروس به بدن تا زمانی که بتوان آن را در خون شناسایی کرد تا ۶ ماه فاصله زمانی وجود داشته باشد. ویروس‌های تبخال تناسلی یا زگیل تناسلی نیز ممکن است حتی زمانی که علامت‌دار نیستند، به دیگران سرایت کنند.

بنابراین حتی اگر آزمایش شما و همدم‌تان از لحاظ بیماری‌های آمیزشی از جمله HIV منفی بوده باشد، باید در همه موارد روابط جنسی‌تان از کاندوم استفاده کنید تا زمانی که شما و همدم‌تان برای شش ماه با هیچکس دیگری رابطه جنسی نداشته باشید. بعد از این مدت باید دوباره آزمایش دهید.

در سکس ایمن این نکات را باید به کار ببندید:

به نشانه ها دقت کنید: مراقب علائم بیماری‌های آمیزشی مانند ترشح غیرمعمول، زخم، قرمزی، یا دانه‌ها و توده‌ها در ناحیه تناسلی خودتان یا همدم‌تان، درد در هنگام ادرار کردن باشید.
فقط یک شریک جنسی داشته باشید: در یک زمان با بیش از یک نفر رابطه جنسی نداشته باشید. ایمن‌ترین رابطه جنسی هنگامی ممکن می‌شود که شما همدمی داشته باشید که فقط با شما رابطه جنسی داشته باشد. هر بار که با یک فرد جدید رابطه جنسی برقرار می‌کنید، خودتان را در معرض همه بیماری‌هایی قرار می‌دهید که همخوابه‌های او داشته‌اند. توجه داشته باشید که خطر بیماری‌های آمیزشی در صورت داشتن همخوابه‌های متعدد به طور همزمان افزایش می‌یابد.
قدر کاندوم را بدانید: در هر بار رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید. کاندوم بهترین راه برای محافظت در برابر بیماری‌های آمیزشی است. کاندوم‌های ساخته شده از “لاتکس” یا “پلی‌اورتان” اجازه عبور ویروس‌های آمیزشی را نمی‌دهند، و بنابراین حفاظ خوبی دربرابر بیماری‌های آمیزشی شمرده می‌شوند. کاندوم‌های ساخته شده از “روده گوسفند” در مقابل بیماری‌های آمیزشی محافظت ایجاد نمی‌کنند. در مقاربت مهبلی “کاندوم‌های زنانه” نیز می‌توانند از بیماری آمیزشی پیشگیری کنند، اما نباید از هر دو نوع کاندوم مردانه و زنانه همراه هم استفاده کرد.
از مواد لغزنده استفاده کنید: در صورتی که در حین مقاربت جنسی لغزندگی به قدر کافی ایجاد نمی‌شود، از مواد لغزنده‌کننده با پایه آبی (ژل لوبریکانت) استفاده کنید تا از ایجاد پارگی‌های پوستی جلوگیری شود. پارگی‌های ریزی که در مهبل در حین سکس مهبلی یا در مقعد در حین سکس معقدی ایجاد می‌شود، امکان ورود عوامل بیماری‌زای آمیزشی را به خون می‌دهد.
از دوش پرفشار استفاده نکنید: اگر زن هستید از “دوش واژینال” (شستشوی مهبل با آب فشار دار) استفاده نکنید، این کار تعادل طبیعی میکروبی در واژن را به هم می‌ریزد و شما را در معرض خطر بیشتر بیماری‌های آمیزشی قرار می‌دهد.
مسئول باشید: اگر علائم عفونت جنسی دارید یا برای بیماری‌های آمیزشی یا HIV آزمایش داده‌اید، از تماس جنسی خودداری کنید. اگر شما یا همخوابه‌تان تبخال تناسلی دارد، در هنگامی که تاول‌های بیماری وجود دارند از تماس جنسی پرهیز کنید و در سایر موارد از کاندوم استفاده کنید.
رده‌بندی فعالیت‌های جنسی از لحاظ خطر انتقال بیماری آمیزشی

فعالیت‌های جنسی بی‌خطر

استمنا / خودارضایی
خودارضایی دوجانبه
سکس آنلاین
سکس تلفنی
درمیان گذاشتن فانتزی‌ها

فعالیت‌های جنسی کم‌خطر

بوسیدن
نوازش، تحریک دستی یکدیگر
مالش بدن به بدن
سکس دهانی (ایمن‌ترین شکل آن با استفاده از کاندوم، dental dam* یا سایر حفاظ‌ها)
استفاده از بازیچه‌های جنسی

فعالیت‌های جنسی پرخطر

مقاربت مهبلی بدون کاندوم
مقاربت مقعدی بدون کاندوم

Dental dam*: یک غلاف لاتکسی یا سیلیکونی مربع‌شکل که درون دهان قرار می‌گیرد، به جز استفاده در دندانپزشکی، در سکس ایمن برای جلوگیری از انتقال بیماری‌های آمیزشی به کار می‌رود.

چطور از کاندوم استفاده کنیم؟

هم کاندوم مردانه و هم کاندوم زنانه برای پیشگیری از انتقال بیماری‌های آمیزشی موثرند. اما نباید آنها را به طور همزمان به کار برد، چرا که در این صورت ار جای خود خارج می‌شوند و احتمال پارگی یا آسیب‌دیدن‌شان وجود دارد. هنگام استفاده از کاندوم باید به دستورات سازنده محصول توجه کنید.

کاندوم مردانه

کاندوم مردانه از لاتکس یا پلی‌اورتان (برای افراد دچار آلرژی به لاتکس) ساخته می‌شود. در سکس مهبلی، مقعدی و دهانی می‌توان از کاندوم مردانه استفاده کرد.

محل نگهداری: کاندوم‌های مردانه را در جایی خنک و خشک نگهدارید. آنها را در کیف بغلی یا ماشین‌تان نگه ندارید! این کار باعث پارگی یا از هم گسیختگی آنها می‌شود.
تازگی و کهنگی: بسته کاندوم را از لحاظ پاره بودن یا تاریخ انقضا بررسی کنید تا مطمئن شوید که کاندوم کهنه نیست. با دقت بسته را باز کنید. از دندان یا ناخن برای این کار استفاده نکنید. پس از باز کردن بسته از سالم بودن کاندوم مطمئن شوید. از استفاده کاندومی که تغییررنگ داده، چسبناک یا انعطاف‌ناپذیرشده ، سوراخی حتی ریز دارد، خودداری کنید.
زمان استفاده: کاندوم را به محض نعوظ آلت و پیش از تماس آن با مهبل، مقعد یا دهان روی آن بگذارید.
لغزاننده آبی نه روغنی: فقط از مواد لغزنده‌کننده با پایه آبی (ژل لوبریکانت) استفاده کنید. لغزنده‌کننده‌های با پایه روغنی مانند وازلین کاندوم را تضعیف می‌کنند. ژل لغزنده‌کننده باید در سطح خارجی کاندوم مالیده می‌شود. استفاده از ژل به جلوگیری از پارگی کاندوم کمک می‌کند.
پس از استفاده: پس از سکس، کاندوم را در حالیکه هنوز نعوظ آلت باقی مانده است، در حالیکه کاندوم را در پایه آلت محکم در دست گرفته‌اید تا نشت نکند، از روی آلت بردارید.
هر کاندوم فقط یکبار: اگر بار دیگر یا به طریقی متفاوت می‌خواهید آمیزش داشته باشید، از یک کاندوم جدید استفاده کنید. هیچگاه کاندوم را نشویید و دوباره مصرف نکنید؛ کاندوم یک‌بارمصرف است!
sex-3کاندوم زنانه

کاندوم زنانه از ماده لاستیکی ساخته شده است، اما این ماده لاتکس نیست. این کاندوم فقط برای سکس مهبلی است. این کاندوم در هر انتها یک حلقه دارد. حلقه داخلی آن درون مهبل قرار می‌گیرد. حلقه خارجی در بیرون از مهبل قرار می‌گیرد و لب‌های واژن را می‌پوشاند. احتیاطاتی که درباره کاندوم مردانه گفته شد، را در مورد کاندوم زنانه هم باید رعایت کنید.

ساعت استفاده: کاندوم زنانه را می‎توانید تا هشت ساعت پیش از سکس درون مهبل بگذارید. نگران نباشید این کاندوم درون بدن‌تان ناپدید نخواهد شد.
نحوه کارگذاری: برای گذاشتن این کاندوم حلقه داخلی را با شست و انگشت میانه فشار دهید و آن را مانند تامپون به درون مهبل فروبرید. بعد با استفاده از فشار انگشت اشاره روی حلقه داخلی کاندوم را تا جایی که بالا می‌رود، به درون بفرستید، بدون اینکه به دور خودش پیچ بخورد. حدود ۲.۵ سانتی‌متر از کاندوم باید بیرون از مهبل باقی بماند تا امکان کش‌آمدن کاندوم حین سکس وجود داشته باشد.
لغزنده ها: کاندوم زنانه از پیش لغزنده‌شده هست، اما می‌توانید از لغزنده‌کننده‌های با پایه آبی یا روغنی هم استفاده کنید. ماده لغزنده‌کننده در بیرون و درون کاندوم قرار داده می‌شود.
پس از استفاده: در حین سکس مراقب باشید که حلقه بیرونی به درون مهبل رانده نشود. پس از سکس، کاندوم را تا هنگامی که آلت مرد خارج شود، در جای باقی بگذارید. پیش از برخاستن از جای خود کاندوم را خارج کنید. حلقه بیرونی را به دست بگیرید، و کاندوم را دور خودش بپیچانید تا مایع درون آن خارج نشود و بعد به آرامی آن را بیرون بکشید. را ه دیگر این است که کاندوم را محکم روی آلت مرد نگهدارید تا او بتواند آلت و کاندوم را در حالیکه مراقب است هیچ مایعی بیرون نمی‌ریزد، خارج کند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)