دولت فدرال بلژیک امسال مقرری خانواده سلطنتی را با جزئیات به اطلاع عموم رسانده است. برای کل خانواده، در مجموع حدود ۳۸،۷۰۰۰،۰۰۰ یورو.

برای ما ایرانی‌ ها، واژه “شاه” یعنی‌ زمامدار و صاحب‌اختیار همه چیز، که در صورت میل و صلاح‌دید، هر از چندگاهی امتیازی، افتخاری، مال و مکنتی به دیگران می‌بخشد. اما در کشورهای با حکومت پادشاهی مشروط در واقع چنین نیست. روال کار این‌طوراست که دولت و مجلس کشور برای شاه یا ملکه و اعضای خانواده‌اش یک مقرری (حق سلطنت) سالانه تعیین می‌‌کنند.

در بلژیک، دولت فدرال، چندی پیش مقرری همه‌ی اعضای خانواده سلطنتی را در سه سال گذشته منتشر کرده است. علاوه بر این، امسال برای اولین بار مخارج و بودجه پیش‌بینی شده سال ۲۰۱۴ را با جزئیات اعلام کرده است.
انتشار این جزئیات درست سه روز بعد از انتشار این خبر رخ داد که روزنامه‌های Le Soir و Standaard نوشتند که آلبرت II (آلبرت دوم)، پادشاه مستعفی بلژیک که مقرری‌ش بعد از استعفا از ۱۱.۵ میلیون به ۹۲۳.۰۰۰ یورو تنزل پیدا کرده، از دولت شکایت و خواسته است که دولت پرداخت بخشی از خرج‌هایش را بر عهده بگیرد. مثلاً خرج سوخت کشتی شاهانه را بدهد یا خرج تعمیر، نگهداری و گرم کردن کاخ همایونی. یکی از اعضای کابینه درخواست پادشاه سابق را تکان‌دهنده خوانده بود.

در سال ۲۰۱۲ دولت هلند اعلام کرد که بیش از ۳۹.۴ میلیون یورو به خانواده‌ی سلطنتی، مقرری پرداخته و از کاخ سلطنتی هلند به عنوان پر هزینه ترین کاخ اروپا یاد کرده است.
عایدی خانواده‌ی سلطنتی نروژ در همان سال حدود ۲۵ میلیون یورو و برای خانواده‌ی پادشاه سوئد نزدیک ۱۴ میلیون یورو بوده است.
حق سلطنت خانواده‌ی سلطنتی اسپانیا در سال ۲۰۱۲ با ۷.۱ درصد کاهش در مقایسه با سال قبل، کمتر از ۸.۲ میلیون یورو بود.

درخواست آلبرتII  برای بازپرداخت هزینه‌هایش توسط دولت

سلطنت، سال گذشته برای مردم  بلژیک ۳۷.۸ میلیون یورو آب خورده است.

جزئیات مقرری خانواده‌ی سلطنتی بلژیک توسط دولت فدرال (فایل PDF)

کاهش ۷.۱ درصدی مقرری پادشاه اسپانیا

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)