قالیباف آیا آخرین سنگر حمله خالص‌سازان خواهد بود؟

با نزدیک‌شدن به موعد نمایش انتخابات مجلس ملایان در اسفند ماه،‌ به نظر می‌رسد تیغ جریان «خالص‌سازی» بر روی گردن قالیباف سنگینی می‌‌کند.

شورای نگهبان و نظارت استصوابی کم بود، حالا تیغ وزارت کشور که مجری برگزاری انتخابات مجلس ملایان است نیز بر گردن کاندیداها سنگینی می‌کند.

البته این امر سابقه تاریخی دارد. در سال‌های ابتدایی استقرار حاکمیت ملایان، برخی کاندیداها به «فتوای» خمینی از گردونه رقابت‌ها حذف شدند.

۴ دهه از آن روزها گذشته و حاکمیت ملایان ثابت کرده است، روند انقباض ناشی از بی‌کفایتی، تنها روندی است که به کارش می‌آید.

این روزها بازار مکاره حذف صلاحیت یا عدم احراز صلاحیت کاندیداهای مجلس ملایان داغ است و ظاهرا بسیاری از قالیبافی‌ها نیز زیر تیغ‌اند.

به عبارت بهتر برای پیشبرد بازی «بد و بدتر» اتاق‌های فکر ملایان آن را داغ نشان داده و ابعاد دیگری از مهندسی را نشان می‌دهند.

پیشینه جراحی‌ها

در ابتدای امر در ۱۲ مرداد ۴۰۲ پیش ‌ثبت‌نام انتخابات مجلس با دعوت پیامکی آغاز شد.

تحلیل‌گران این امر را پیش‌زمینه‌ی برآورد اطلاعاتی «خالص‌سازان» برای جراحی‌‌های بیشتر در آینده ارزیابی کردند.

ثبت‌نام اولیه در اواخر مهر و اوایل آبان انجام شد و در ۱۹ آبان اعلام گردید بررسی «صلاحیت» داوطلبان در هیئت‌های اجرایی به پایان رسیده است.

اما معدود مهره‌‌های جناح مغلوب و برخی از یاران کنونی باقر قالیباف و نه‌خودی‌های امروز خامنه‌ای به تیغ جراحی سپرده شدند.

احمد علیرضابیگی نماینده کنونی مجلس و افشاء‌کننده رشوه خودروهای شاسی‌بلند، پاسدار احمد وحیدی، وزیر کشور رئیسی را اصلی‌ترین چهره‌یی معرفی کرد که اقدام به رد صلاحیت گسترده کاندیداها کرده است.

علیرضابیگی موضوع پیگیری وی و شماری دیگر در مجلس قالیباف برای استیضاح وحیدی را، دلیل تسویه‌حساب وحیدی با آنان دانست.

حاکمیت ملایان روی دست کره شمالی

مسیح مهاجری، مدیر روزنامه «جمهوری اسلامی» متعلق به خامنه‌ای، رد صلاحیت گسترده را «شاهکار یکدست‌بودن حاکمیت» خواند.

وی افزود چنین روشی را تنها در جایی مانند کره شمالی می‌توان سراغ گرفت که استبدادی‌ترین حاکمیت را دارد.

دلیل رد صلاحیت‌ها در این بین از سوی هیئت‌های اجرایی، «عدم التزام عملی به ولایت فقیه» عنوان شده است.

جالب آن که اعضای کنونی مجلس «انقلابی» قالیباف، نیز اکنون از سوی هیئت‌های اجرایی و نه شورای نگهبان، به «عدم التزام به ولایت فقیه» متهم شده‌اند.

حال اما هر چه به موعد نمایش انتخابات مجلس نزدیک می‌شویم، آش شورتر می‌شود.

رسانه‌های جناح مغلوب و برخا غالب و برخی از مهره‌های جریان قالیباف، از این امر ابراز نگرانی می‌‌کنند که خود قالیباف نیز زیر تیغ قربانیان روند «خالص‌سازی» قرار خواهد گرفت. [خالص‌سازی در اردوگاه خامنه‌ای؛ چرا؟]

حیدری عضو کمیسیون ملی امنیت و سیاست خارجی مجلس قالیباف، در گفتگو با «خبرآنلاین» در این زمره هستند که تیتر «گام به گام تا حذف قالیباف» می‌زنند.

در این بین باید هوشیار نسبت به بازی چندوجهی و مهندسی انتخابات خامنه‌ای نیز بود.

یک نکته در مورد هدف‌گرفتن قالیباف

به این معنا که چنین موضوعات و مطالبی با این نیت و انگیزه از سوی جریان‌های داخلی ملایان بیرونی و رسانه‌یی می‌شود تا برای تنورگرمی انتخاباتی ملایان سوخت تهیه سازد.

بدین معنا که در هنگامه‌یی که حاکمیت ملایان از چند سال پیش خیز یکپایگی و انقباض برداشته، این امر تبعاتی برای ملایان دارد.

اولین و پایه‌یی‌ترین آن، حذف جناح مغلوب به مثابه سوپاپ اطمینان می‌باشد. دومین اثر آن تحریم نمایش انتخابات از سوی مردم است.

در این بین که دیگر اصلاح‌طلبان قلابی دستاویزی برای تهییج و تشویق مردم برای شرکت در انتخابات ندارند، راه دیگری ممکن است به یاری گرفته شود.

بدین مفهوم که با برجسته‌ساختن جریان موسوم به «خالص‌سازی» و پرهیز و هشداردادن نسبت به آن، عده‌یی، ولو هر چند اندک، به پای صندوق رای کشیده و فریفته شوند.

در استدلال این امر نیز باید به این امر اشاره داشت که قالیباف به دلیل خویشاوندی نزدیکی که با خامنه‌ای دارد، بعید می‌‌نماید که گردنش به زیر تیغ جراحی برود.

از این رو هیاهو و جنجال‌سازی دلواپسان انتخاباتی نظام، به مانند بسیاری دیگر از حربه‌های انتخاباتی آنان، تنها یک حربه برای کشیدن مردم به پای صندوق می‌باشد.

نیازی که به نظر می‌رسد آن قدر غلیظ است که اتاق‌های فکر ملایان را وا می‌دارد تا هر روز به حیله‌یی جدید دست یازند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)