سازمان حقوق بشر ایران؛ ۹ آذر ۱۴۰۲: حکم دو زندانی بلوچ به‌نام‌های ناصر عالیزهی و ناصر ازبکزهی که با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بودند، در زندان مرکزی زاهدان به اجرا درآمد.
ناصر عالیزهی و ناصر ازبکزهی

بنا به گزارش حال وش، صبح امروز پنج‌شنبه ۹ آذر ماه، حکم اعدام دو مرد بلوچ در زندان مرکزی زاهدان به اجرا درآمد. این دو زندانی که هویتشان ناصر عالیزهی، ۲۷ ساله و ناصر ازبکزهی (رخشانی)، ۲۲ ساله، هر دو اهل زاهدان احراز شده، با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بودند.

در این گزارش به نقل یک منبع مطلع آمده است: «ناصر ازبگزهی( رخشانی) در سال ۱۴۰۰، با اتهام مرتبط به مواد مخدر در زاهدان بازداشت و از دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده است و ناصر عالیزهی نیز در ۲۸ آبانماه ۱۴۰۰، با اتهام مرتبط به مواد مخدر در زاهدان بازداشت و از دادگاه انقلاب به اعدام محکوم شده که وی این اتهام را دادگاه رد کرده است».

اعدام این دو زندانی بلوچ تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

اقلیت‌های اتنیکی در ایران در مقایسه با سایر نقاط ایران، با درصد بالاتری در آمار مجازات اعدام حضور دارند. استان سیستان و بلوچستان با ۳۹ اعدام به ازای هر یک میلیون نفر در سال ۲۰۲۲ دارای بیشترین سرانه اعدام در کشور بوده است. تحقیقات و نظارت سازمان حقوق بشر ایران نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۲، حداقل ۱۷۴ زندانی بلوچ اعدام شده‌اند که ۳۰ درصد از کل اعدام‌ها در ایران را شامل می‌شود.

تصویر سمت راست ناصر عالیزهی و تصویر سمت چپ ناصر ازبکزهی است:

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)