سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲ آذر ۱۴۰۲: حکم دو زندانی بلوچ به‌نام‌های رسول گرگیج و شاه مراد داوودی که با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بودند، در زندان مرکزی مشهد (وکیل آباد) به اجرا درآمد.
زندان مرکزی مشهد (وکیل آباد)

بنا به گزارش حال وش، صبح امروز پنج‌شنبه ۲ آذر ماه، حکم اعدام دو مرد بلوچ در زندان مرکزی مشهد به اجرا درآمد. این دو زندانی که هویتشان رسول گرگیج، ۳۴ ساله و شاه مراد داوودی، حدودا ۴۴ ساله ، هردو اهل زاهدان اعلام شده، با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بودند.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: «رسول و شاه مراد در سال ۱۴۰۰ در مشهد بازداشت و از دادگاه انقلاب این شهر به اعدام محکوم شده بودند که روز گذشته یکم آذر به سلول انفرادی منتقل و سحرگاه امروز حکم اعدام آنان در زندان وکیل آباد به اجرا در آمده است».

اعدام این دو زندانی بلوچ تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

اقلیت‌های اتنیکی در ایران در مقایسه با سایر نقاط ایران، با درصد بالاتری در آمار مجازات اعدام حضور دارند. استان سیستان و بلوچستان با ۳۹ اعدام به ازای هر یک میلیون نفر در سال ۲۰۲۲ دارای بیشترین سرانه اعدام در کشور بوده است. تحقیقات و نظارت سازمان حقوق بشر ایران نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۲، حداقل ۱۷۴ زندانی بلوچ اعدام شده‌اند که ۳۰ درصد از کل اعدام‌ها در ایران را شامل می‌شود.

تصویر زیر متعلق به رسول گرگیج است که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده:

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)