سازمان حقوق بشر ایران؛ ۲۶ آبان ۱۴۰۲: حکم دو زندانی بلوچ که که با اتهام «قتل عمد» و یا «محاربه» به قصاص نفس و یا «اعدام» محکوم شده بودند، در زندان جیرفت و زندان مرکزی زاهدان به اجرا درآمد. 
اعدام

بنا به گزارش حال وش، صبح روز یک‌شنبه ۲۱ آبان ماه، حکم اعدام یک مرد بلوچ در زندان جیرفت به اجرا درآمد. این زندانی که هویتش فهیم مقبلی، ۲۴ ساله اعلام شده، با اتهام «قتل عمد» به قصاص نفس محکوم شده بود.

براساس این گزارش، فهیم مقبلی از حدود دو سال و نیم پیش با اتهام «قتل عمد» در جیرفت بازداشت و باوجودی که این اتهام را رد کرده بود، به قصاص نفس محکوم شده بود.

علاوه براین، به گزارش جوان آنلاین و به نقل از سردار دوستعلی جلیلیان، صبح روز سه‌شنبه ۲۳ آبان ماه، حکم اعدام یک زندانی به‌نام محسن گمشادزهی به اجرا درآمده است. 

جلیلیان فرد اعدام شده را «شرور» نامید، و مدعی شد وی در سال ۱۳۹۲ با تیراندازی به سمت واحد گشت کلانتری ۱۲ زاهدان، دو مامور نیروی انتظامی را به قتل رسانده است.

در این گزارش مورد اتهامی که این زندانی بلوچ بخاطر آن اعدام شده، ذکر نگردیده است. با این وجود، مسیولان در حکومت ایران معمولا کسانی که با اتهام «محاربه» به اعدام محکوم می‌شوند را «شرور» صدا می‌کنند، از این رو به نظر میرسد اعدام محسن گمشادزهی با اتهام «محاربه» صورت گرفته باشد.

به گزرش حال وش، حکم محسن گمشادزهی در زندان مرکزی زاهدان به اجرا درآمده است.

اقلیت‌های اتنیکی در ایران در مقایسه با سایر نقاط ایران، با درصد بالاتری در آمار مجازات اعدام حضور دارند. استان سیستان و بلوچستان با ۳۹ اعدام به ازای هر یک میلیون نفر در سال ۲۰۲۲ دارای بیشترین سرانه اعدام در کشور بوده است. تحقیقات و نظارت سازمان حقوق بشر ایران نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۲، حداقل ۱۷۴ زندانی بلوچ اعدام شده‌اند که ۳۰ درصد از کل اعدام‌ها در ایران را شامل می‌شود.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)