“دکتر رضا حیدرپور”، پزشک زندان اوین به دلیل شهادت در خصوص آثار شکنجه در پیکر وبلاگ نویس جان باخته، ستار بهشتی، بازداشت و به بند ۲۰۹ اوین منتقل شد.

به گزارش وب‌سایت”کمپین صلح فعالان در تبعید”، دوشنبه ١٣ آبان، دکتر رضا حیدرپور به شماره نظام پزشکی ١١٠۶۵٩ ، پزشک زندان اوین به دلیل شهادت و نوشتن گزارش آثار ضرب و شتم ستار بهشتی در پرونده وی، بعد از ظهر همان روز به هنگام خروج از زندان توسط وزارت اطلاعات دستگیر شده است.

بنا بر این گزارش، دکتر حیدرپور به ۲۰۹ منتقل شده و  از وضعیت وی اطلاعی در دسترس نیست.

پانزدهم آبان “کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران” به نقل از یک منبع آگاه به پرونده ستاربهشتی، خبر داده بود که یکسال پس از این واقعه، خانواده وی مطلع شده است که در یک گزارش پزشک قانونی خونریزی ریه، کبد، کلیه و مخچه، در زمان بازداشت آقای بهشتی مطرح شده است. به گفته این منبع این گزارش پزشکی قانونی که درپرونده وجود دارد، جای تردیدی باقی نمی‌گذارد که مرگ این وب لاگ نویس بر اساس خونریزی داخلی و مغزی بوده است.

این منبع با اشاره به اینکه پس از ارسال پرونده مرگ ستار بهشتی به دادگاه کیفری آن‌ها از وجود این گزارش پزشک قانونی در میان پرونده ۳۰۰۰ هزار صفحه‌ای این مرگ مطلع شدند به کمپین گفت: «این گزارش یکی از پزشکان پزشک قانونی است که برای تالار تشریح پزشک قانونی سال گذشته فرستاده است اما خانواده و وکیل ستار تا زمانیکه پرونده در مهرماه امسال به دادگاه فرستاده نشده بود حق خواندن پرونده را نداشتند و از آن بی‌اطلاع بودند.»

او همچنین گفت: «اواخر مهرماه امسال وکیل ستار بهشتی توانست اجازه کپی نظر پزشک قانونی را از دادگاه بگیرد. پس از آن چون ما متوجه اصطلاحات پزشکی نبودیم آن را به چند دکتر متخصص نشان دادیم. پزشکان متخصص توضیح دادند در این گزارش عنوان شده ستار دچار خونریزی ریه، کبد، کلیه و زیر مخچه در مغز شده و همه پزشکان متفق القول بودند که ستار در اثر این خونریزی‌ها فوت کرده است.»

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)