اخراج هزاران استاد حق‌التدریسی از سیتسم آموزشی کشور

به دنبال پروژه حکومت ملایان ایران مبنی بر اخراج اساتید مخالف حکومت در دانشگاه‌های کشور، در روزهای اخیر اعلام شد که دانشگاه آزاد ۳۲ هزار استاد حق‌التدریسی این دانشگاه را از کار برکنار کرده است.

بحران در حال تبدیل‌شدن به ابر بحران است؛ روزگاری که حکومت ملایان در پی تثبیت حکومت شکننده‌ی خود در ابتدای سال‌های پس از انقلاب ۱۳۵۷ بود، برای مقابله با احزاب و سازمان‌های مخالف و به عبارتی عام‌تر برای مقابله با مخالفت عامه ایرانیان،‌ اقدام به تعطیلی دانشگاه‌‌ها در ایران کرد.

این اقدام که در فرهنگ سیاسی ایران به عنوان کودتای «انقلاب فرهنگی» نامیده می‌شود هدفش این بود که دانشگاه را که محل اجتماع و تبلور قشر آگاه و اندیشمند جامعه بود را به طور فیزیکی مهار و تعطیل کرده و در یک پروسه زمانی و پس از تصفیه استادان و دانشجویان مخالف حکومت و سیاست «حوزه‌سازی» دانشگاه و ساختن دانشگاهی بی‌خطر و به سایز ملاها، اقدام به بازگشایی آن کند.

این اقدام در عمل صورت پذیرفت، اما از آنجا که ساحت دانشگاه در ماهیت و بطن خود همواره با آگاه‌ترین اقشار جامعه سر و کار دارد و به عبارتی به تولید آنان می‌پردازد، با شکست مواجه شد.

بدین معنا که حاکمیت به گمان این که توانسته است این کودتای فرهنگی را پیش ببرد اقدام به بازگشایی دانشگاه‌های مرسوم در آن زمان نمود و حالی که این توهم را داشت که دانشگاه طابق النعل بالنعل در اختیارش است، اقدام به تاسیس دانشگاه آزاد «اسلامی» نیز نمود.

از اسم هویداست که لعاب ایدئولوژیک به آن زده شده است و به مانند عناوین سخره‌آور دیگر همچون مدارس «غیرانتفاعی» که در پی انتفاع و سوددهی برای سران حاکمیت ساخته شده‌اند، این دانشگاه نیز تریلی ایدئولوژیک «اسلامی» را یدک می‌کشید تا شاید سودبری و دکان دو نبش علم و ثروت  ملایان را مخفی سازد.

اما از آنجا که دانشگاه در ذات خود تولید علم و فرهنگ و اندیشه را در بطن خود می‌پرورد، این آمال ملایان نیز به زودی به دیگر موهومات دست‌نیافتنی آنان پیوست و دانشگاه آزاد نیز تبدیل به استخوان لای زخم برای مرتجعین ایران شد.

ربط قیام‌ها و حذف ۳۲ هزار استاد حق‌التدریسی در دانشگاه آزاد!

در سال‌های اخیر که با اوج گرفتن قیام‌ها و خیزش‌های انقلابی مردم ایران، دانشگاه و اساتید آن سهم بسزایی در شکل‌گیری، پیشبرد و پیشرفت این قیام‌ها داشته و دارند،‌ دانشگاه و دانشگاهی،‌ بار دیگر ترس را بر قامت خمیده و فرتوت ملایان مستولی ساخته است.

از این رو ملایان در پی مقابله مذبوح و یک بار از پیش امتحان شده با آن برآمده‌اند.

به دبنال اخراج بسیاری از اساتید در دانشگاه‌های دولتی کشور، حالا کار و راه به اخراج هزاران استاد حق‌التدریسی دانشگاه آزاد نیز کشیده شده است. [اخراج اساتید دانشگاه؛ شکاف بین حکومت و مردم را  به شدت افزایش داد]

روزنامه اعتماد در روز پنجشنبه ۲۰ مهر ۱۴۰۲ طی مطلبی اختصاصی اعلام داشت که حکومت ملایان با حذف ۳۲ هزار استاد حق‌التدریسی و اخراج آنان در حال سپردن این کرسی‌های استادی به ۲۰ هزار دانشجوی دکترا می‌باشند!!!

طبق گزارش اعتماد اخراج ۳۲ هزار استاد حق‌التدریسی از ابتدای سال تحصیلی جاری و به دنبال تصمیم مهدی تهرانچی، رئیس دانشگاه آزاد صورت پذیرفته است.

این گزارش افزوده است مابه‌ازاء این ۳۲ هزار استاد حق‌التدریسی که از کار بیکار شده‌اند، ۲۰ هزار دانشجوی ترم‌های اول و دوم دکترای دانشگاه آزاد که در حال حاضر در حال گذران مقطع تحصیلی خود هستند، برای تدریس به دانشجویان مقطع کاردانی و کارشناسی این دانشگاه جذب کار شده‌اند؛ امری شاذ که شاید تنها نمونه از نوع خود در جهان در این حد از وسعت و گستردگی باشد.

ملایان برای تشویق این ۲۰ هزار دانشجوی به کار گرفته‌شده، قرار است پس از یک دوره آموزشی ۴۰ ساعته «مدرسی»، برای آنان یک «جایزه تحصیلی» و شهریه کمتر در مقطع تحصیلی خودشان، در نظر گرفته و آنان را مابه‌ازاء ۳۲ هزار استاد حق‌التدریسی که از کار اخراج شده‌اند به کار گیرند.

این در حالی که بنا بر اظهارات برخی از ۳۲ هزار استاد حق‌التدریسی که پیشتر در این دانشگاه مشغول به تدریس بوده‌اند، با اخراج از کار،‌ آنان با توجه به سابقه کار ۱۰،‌۲۰ و… ساله، عملا از سقف سنی استخدام در هیئت علمی دانشگاه‌های و سایر نهادهای دولتی و غیردولتی رد شده و عملا تنها شغل خود را از دست داده‌اند؛ ابر بحرانی که در آینده‌یی نزدیک به دیگر بحران‌های لاعلاج دیگر ملایان افزوده خواهد شد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)