بیش از ۳۰۰ حادثه مسمومیت در مدارس سراسر ایران رخ داده است، که منتقدان معتقدند بدون تایید یا تایید تهران ممکن نیست اتفاق بیفتد.

سعید قاسمی نژاد، مشاور ارشد اقتصاد ایران در بنیاد دفاع از دموکراسی ها گفت: «این حملات به احتمال زیاد برای مجازات و ترساندن مردم ایران به دلیل اعتراضات گسترده ای است که در سپتامبر ۲۰۲۲ پس از قتل مهسا امینی آغاز شد بود.

یک اندیشکده غیرحزبی مستقر در واشینگتن، حملات در سراسر ایران را ردیابی کرد و تا ۱۴ آوریل ۳۲۸ حمله شیمیایی را شمارش کرد و اطلاعاتی را از گزارش‌ها و ویدئوهای محلی منتشر شده در توییتر به دست‌آورد. بیشتر گزارش‌ها شامل تعداد قربانیان می‌شد که در برخی موارد از یک دوجین تا تقریباً ۱۰۰ نفر متغیر بود.

قاسمی نژاد که به دلیل مخالفت با رژیم آخوندی در تهران در زندان به نام اوین در تهران بود، صراحتاً مسبب این حوادث را متوجه حکومت ایران می‌دانست و استدلال می‌کرد که اگر حکومت می‌بود چنین حملاتی به‌خصوص در تعداد قابل توجهی که دارند امکان‌پذیر نبود.

قاسمی‌نژاد گفت: «حملات شیمیایی مداوم، پیچیده و گسترده علیه مدارس که عمدتاً دختران را هدف قرار می‌دهند، اثر انگشت رژیم روی آنهاست.

با توجه به ماهیت تمامیت خواه رژیم در تهران و سرمایه گذاری گسترده و وسواس در نظارت و کنترل جامعه، تصور اینکه چنین حملاتی بدون چراغ سبز نهادهای امنیتی و اطلاعاتی می توانسته اتفاق بیفتد، مضحک است.

ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ناخواستەی ایران در ماه مارس به مقامات دستور داد تا برخی از مسمومیت‌هایی را که در مدارس دخترانه رخ داده است، بررسی کنند و آنها را به عنوان “دودهای مضر” توصیف کرد که باعث بیمار شدن دختران شده است. مقامات در آن زمان پیشنهاد کردند که این حملات عمدتاً آموزش زنان را هدف قرار داده است، اما گزارش FDD حداقل به ۱۲ مورد اشاره کرده است که مدارس پسرانه و مختلط را نیز هدف قرار داده است.

کودکان از سردرد، تپش قلب، احساس بی حالی یا ناتوانی در حرکت شکایت داشتند. برخی بوی نارنگی، کلر یا مواد پاک کننده را توصیف کردند.

رئیسی در جلسه هیئت دولت گفت: وزارت کشور باید با کمک وزارتخانه های بهداشت و اطلاعات این حوادث را بررسی کند و نتایج را سریعا به اطلاع مردم برساند و این اولین اعتراف عمومی به مسمومیت ها باشد. یک مقام ارشد یک روز قبل از اعتراف تلاش کرد این موضوع را به عنوان “جنگ روانی” توسط دشمنان ناشناس کشور کم اهمیت جلوه دهد.

  مجید میراحمدی، معاون وزیر کشور در گفت و گو با تلویزیون دولتی این کشور گفت: بیش از ۹۹ درصد این موارد ناشی از استرس، شایعه و جنگ روانی است که به ویژه از سوی شبکه های تلویزیونی متخاصم برای ایجاد شرایط پر استرس و پر استرس برای دانش آموزان و والدین آنها آغاز شده است و هدف آنها این بود که مدارس را مجبور به تعطیلی کنند.

پس از مرگ مهسا امینی ۲۲ ساله در ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۲ که پس از بازداشت پلیس اخلاقی کشور به دلیل عدم رعایت حجاب یا روسری توسط پلیس اخلاقی کشور، به سرعت به بیمارستان منتقل شد، اعتراضات در سراسر ایران آغاز شد.

شاهدان او را طوری توصیف می کنند که انگار کتک خورده است. او یک ساعت پس از رسیدن به بیمارستان درگذشت.

اعتراضات ناشی از آن، از آن زمان تاکنون ادامه داشته است و بزرگترین مقاومت را در برابر رژیم از دهه ۱۹۸۰ نشان داده است.

رژیم در ماه مارس اعلام کرد که حدود ۲۲۰۰۰ معترض را که در جریان اعتراضات دستگیر شده بودند عفو کرده است. بیانیه غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه ایران، برای اولین بار گوشه‌ای از دامنه کامل سرکوب دولت ارائه می‌دهد.

این همچنین نشان می‌دهد که حکومت دینی ایران اکنون به اندازه کافی احساس امنیت می‌کند که ابعاد ناآرامی‌ها را بپذیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا اخیراً در توییتی نوشت: «این اعدام‌ها جزء کلیدی تلاش رژیم برای سرکوب اعتراض‌ها هستند.

علیرغم اذعان به اینکه رژیم سرکوب شدید و «وحشیانه» اعتراضات را انجام داده است، دولت بایدن همچنان متعهد به دنبال کردن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) – که به توافق هسته‌ای ایران نیز معروف است، باقی می‌ماند.

گزارش‌ها حاکی از آن است که بازگشت به این قرارداد تنها در سال اول به تهران امکان دسترسی به ۲۷۵ میلیارد دلار منافع مالی را می‌دهد.

مذاکرات بر سر این توافق در اواخر سال گذشته با مشکل مواجه شد، زیرا آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده اعتراف کرد که مذاکرات «به عقب» رفته است، زیرا ایران همچنان به اضافه کردن «خواسته‌های خارجی، خواسته‌های غیرمرتبط با خود برجام» ادامه می‌دهد.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)