پر کشیدن گوشت از سفره شهروندان ایرانی

به دلیل قیمت بالای گوشت در ایران، تهیه آن برای بسیاری خانوارهای ایرانی تبدیل به آرزو شده است. بسیاری از ارگان‌های آماری حکومت ایران هشدار می‌دهند که خطر حذف کامل گوشت از سفره ایرانیان بسیار جدی شده است.

تورم افسار گسیخته در کالاها و مقولاتی مانند مسکن، طلا، ارز، خودرو و… از این دست در ایران تحت حاکمیت ملایان امری بدیهی بوده و نیازی به توضیح و تفسیر ندارد.

شاید در نگاه اول این مقولات لوکس به نظر رسیده و یا در درجه دوم مایحتاج ضروری زندگی شهروندی تلقی شود که البته بدین گونه نیست، اما اقلام و مواد خوراکی پایه و ضروری را که دیگر نمی‌توان در این شمار آورد.

گرانی روزافزون اقلام و مواد خوراکی در سال‌های اخیر نیز بی‌نیاز از توضیح است و جامعه شهروندی آن را با گوشت و پوست لمس می‌کند.

اما در این بین برخی اقلام افزایش نرخ تصاعدی را تجربه کرده و می‌کنند که به طور مستقیم روی سلامت جسم و روان جامعه شهروندی یتاثیر مستقیم می‌گذارد.

این افزایش نرخ افسار گسیخته در حالی که کشور نه در شرایط جنگ و نه در شرایط قحطی است، بسیار تعجب‌ برانگیز است.

یکی از این اقلام و کالاهای خوراکی گوشت قرمز است که قیمت آن دیگر سر به آسمان سائیده و در میان نجوم سیر می‌کند.

بنا بر بررسی‌های آماری مراکز آماری و همچنین رسانه‌های حکومت ایران، طی ۵ سال گذشته، قیمت گوشت شاهد افزایش ۳۰۰ درصدی بوده است.

این روند تنها طی یک سال اخیر رشدی ۱۴۰ درصدی داشته، رقمی که مرکز آمار ایران اخیرا اعلام داشته است.

گزارش مرکز آمار ایران که پیرامون تورم اقلام خوراکی منتشر شده اذعان می‌دارد که در بازه زمانی شهریور ۱۴۰۱ تا شهریور ۱۴۰۲ قیمت گوشت گوسفندی نزدیک ۱۵۰ درصد رشد داشته و به عبارتی قیمت آن ۲.۵ برابر شده است!

در همین بازه زمانی، قیمت گوشت گوساله و گاو و قیمت کنسرو ماهی نیز به ترتیب ۱۲۸ درصد و ۱۰۸ درصد جهش را شاهد بوده است.

آمارهای جهانی در مورد قیمت گوشت در ایران

افزایش شگفت‌انگیز قیمت گوشت و دیگر مواد پروتئینی در سال‌ها و ماه‌های اخیر به اندازه‌یی بوده است که بنا بر آمارهای بانک جهانی، میانگین رشد قیمت اقلام غذایی در ایران تحت حاکمیت ملایان، در زمره بدترین کشورهای جهان قرار گرفته است.

بانک جهانی میانگین رشد قیمت کالاهای خوراکی در بهار و اوایل تابستان سال جاری را معادل ۸۰ درصد اعلام کرده است.

در این بین افزایش قیمت گوشت شاید یکی از چشمگیرترین افزایش‌ها باشد به نحوی که فائو، سازمان خواروبار و کشاورزی سازمان ملل متحد در خرداد ماه سال جاری با انتشار آماری اعلام داشت که مصرف گوشت و لبنیات در میان خانوارهای ایران سقوط سهمگینی داشته است.

پیش از این و در مرداد ماه سال ۱‍۴۰۱، پوریان، رئیس شورای تامین دام ایران از کاهش ۵۰ درصدی مصرف گوشت خانوارهای ایرانی تنها طی یک سال تا آن زمان خبر داده بود.

این در حالی که بود که مرکز آمار ایران کاهش مصرف سرانه گوشت در بین خانوارهای ایرانی را حد فاصل سال ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۸ از ۱۳ کیلوگرم به ۸ کیلوگرم نشان می‌داد.

تطبیق و مقایسه داده‌های آماری مرکز آمار ایران و اظهارات پوریان، به روشنی، شتاب گرفتن افزایش نرخ تورم گوشت در ۲ سال اخیر و روند فاجعه‌بار آن را نشان می‌دهد.

در ادامه اظهارات مقامات مسئول در این زمینه و در اردیبهشت سال جاری، مسعود رسولی، دبیر انجمن صنعت بسته‌بندی گوشت و مواد پروتئینی اعلام داشت که سرانه مصرف گوشت شهروندان ایرانی در سال ۱۴۰۲ به تنها ۴ کیلوگرم رسیده است.

قطع یقین وقتی صحبت از سرانه می‌شود این شاخص، از میزان کل گوشت مصرفی در سال در کشور، تقسیم بر تعداد کل شهروندان یک کشور به دست می‌آید که البته عدد بسیار ناچیزی معادل ۱۱۰ گرم گوشت در روز به ازای هر شهروند است.

اما قطعا دهک‌های پردرآمد جامعه در حالی بیشترین مصرف گوشت را دارند که اقشار کم‌درآمد شاید ماه‌‌ها قدرت تامین حداقل گوشت را نداشته باشند و مطلقا توان تامین روزانه ۱۱۰ گرم گوشت به ازاء‌ هر عضو خانواده را ندارند. [گوشت از سبد مصرف فرودستان حذف شده است]

از سوی دیگر برخی منابع غیررسمی سرانه مصرف گوشت در حال حاضر در کشور را ۳ کیلوگرم اعلام داشته‌اند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)