مردم ایران نگرانند به زودی به «عمله‌ی» کشورهای همسایه تبدیل شوند!

مهدی غضنفری، رئیس صندوق توسعه‌ی ملی اخیرا اعلام کرده است که «مردم ایران نگرانند به زودی به عمله‌ی کشورهای همسایه تبدیل شوند!». سوالی که در اینجا رخ می‌نماید این است که چه کسی ایران را  به جزیره خالی از فرصت تبدیل کرد؟

صندوق توسعه ملی، یک ارگان دولتی است که نقش صندوق ثروت ملی را دارد.

این صندوق پس از شکست و تجربه ناموفق حساب ذخیره ارزی که در سال ۱۳۷۹ به تصویب رسید، بر اساس ماده ۸۴ قانون «برنامه پنجم توسعه» حکومت ولایت فقیه، با چشم‌انداز تبدیل بخشی از عواید ناشی از فروش نفت و گاز، میعانات گازی و فراورده‌های نفتی به ثروت‌های ماندگار، مولد و سرمایه‌های زاینده اقتصادی و نیز حفظ سهم نسل‌های آینده از منابع نفت و گاز و فراورده‌های نفتی تأسیس گردید.

اما سرانجام این صندوق به مانند حساب ذخیره ارزی به تنفس مصنوعی رسید.

بهار ۱۴۰۲ مهدی غضنفری، رئیس صندوق توسعه ملی اعلام کرد که از موجودی ۱۵۰ میلیارد دلاری صندوق توسعه ملی، تنها ۱۰ میلیارد دلار باقی مانده است. [شوخی بی‌جایی بنام صندوق توسعه ملی!]

غضنفری در آن زمان افزود از ۱۵۰ میلیارد دلار موجودی پیشین این صندوق، ۱۰۰ میلیارد دلار توسط دولت‌‌های منصوب خامنه‌ای برداشت شده و ۴۰ میلیارد دلار آن نیز به عنوان تسهیلات به کارگزاران حکومتی پرداخت شده است.

در ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ جبار کوچکی‌نژاد، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس حکومت اعلام کرد «در بودجه سال ۱۴۰۱ با کسری شدیدی مواجه شدیم که ۲۰ درصد صندوق توسعه ملی و… این مشکل را حل کرد».

یعنی دولت رئیسی تنها برای سال ۱۴۰۱ تقریبا حدود ۲۰ درصد از ۱۰۰ میلیارد مورد اشاره‌ی غضنفری از صندوق توسعه‌ی ملی را برای هزینه‌‌های جاری مصرف کرده است.

با این وجود دولت رئیسی بنا بر اذعان کوچکی‌نژاد در پایان سال ۱۴۰۱، باز هم حدود ۴۰۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه به بار آورد!!!

در همین زمینه علیرضا صالح، یکی دیگر از اعضای هیئت عامل صندوق توسعه ملی در ابتدای بهمن ۱۴۰۱ اعلام داشت که «از سوی نمایندگان مجلس… از جاهای دیگر به شدت تحت فشاریم که فلانی که از صندوق توسعه وام گرفته، اقساطش را ۲ سال ۴ سال… عقب بیندازید»!

۵۰ میلیارد دلار مردم ایران در سوریه وصندوق توسعه ملی خالی!

در همین زمینه عباس عبدی از مهره‌‌های جناح مغلوب حاکمیت در مورد دست‌اندازی و غارت سرمایه مردم ایران در این صندوق از سوی حاکمیت ولایت فقیه اعلام کرد که «ارزی که در این صندوق است قدرت دارد و ساختار سیاسی حکومت ولایت فقیه اجازه نمی‌دهد که پول و قدرت مستقل در جایی وجود داشته باشد و آن را بر اساس اولویت‌های سیاسی و نه اقتصادی اختصاص می‌دهد».

همچنین اخیرا اسناد فاش‌شده توسط گروه هکری «قیام تا سرنگونی» نزدیک به سازمان مجاهدین خلق، جنبش مقاومت که برای براندازی حکومت ملایان تلاش می‌کند اخیرا اسنادی را از درون حکومت به دست آورده که نشان می‌دهد حکومت ولایت فقیه در دهه اخیر ۵۰ میلیارد دلار در سوریه هزینه کرده است تا دیکتاتور این کشور را از سقوط نجات دهد.

حالا پس از ۶ ماه مهدی غضنفری، رئیس صندوق توسعه‌ی ملی اعلام داشته که «مردم ایران نگرانند به زودی به عمله‌ی کشورهای همسایه تبدیل شوند!».

وی ضمن اشاره به پیشرفت اقتصادی کشورهای همسایه افزوده است ممکن است در آینده‌یی نزدیک، ایران به کشوری تبدیل شود که گاز را از ترکمنستان و گندم را از عربستان وارد سازد و کارهای پزشکی و لجستیک هوایی و دریایی کشور در اختیار کشورهای همسایه باشد.

شایان ذکر است این اظهارات در حالی ایراد می‌شود که حکومت ولایت فقیه هم اکنون از ترکمنستان گاز وارد می‌کند.

از سوی دیگر در حالی که ذخیره صندوق توسعه ملی به صفر نزدیک شده است کشوری چون امارات در نزدیکی ایران و با ثروت‌‌های طبیعی بسیار کمتر از ایران، ۱۰۰۰ میلیارد دلار، عربستان ۷۷۸ میلیارد دلار، قطر ۴۷۵ میلیارد دلار، کویت ۷۰۸ میلیارد دلار، پس‌انداز در صندوق ذخیره‌ی خود دارند.

غضنفری افزوده است با این روند ممکن است در آینده‌یی نزدیک ایران تبدیل به «جزیره خالی از فرصت‌ها» شود، اما وی خود را مجاب نکرد به این سوال پاسخ دهد که چه کسی ایران را  به جزیره خالی از فرصت تبدیل کرده است؟

پاسخ بسیار کوتاه است؛ حاکمیت شوم ولایت فقیه.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)