موارد نقض فاحش حقوق بشر

فشار مقامات قضایی و امنیتی استان کُردستان برای اجرای حکم اعدام دو زندانی سیاسی کُرد
کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران ۲ آبان ۱۳۹۲ طی روزهای گذشته مقامات قضایی و امنیتی استان کُردستان در تلاش هستند تا حکم اعدام تایید شده دو زندانی عقیدتی کرد به نام زانیار و لقمان مرادی را که هم اکنون در زندان رجایی شهر زندانی هستند هر چه سریعتر اجرا شود.

حبیب‌الله گُلپری‌پور، زندانی سیاسی کُرد اعدام شد
کمیته گزارشگران حقوق بشر ۴ آبان ۱۳۹۲ حبیب الله گلپری‌پور، زندانی سیاسی کرد، نیمه شب گذشته در زندان ارومیه اعدام شد. حبیب الله گلپری‌پور پیش‌تر به اتهام “محاربه” و ارتباط با احزاب سیاسی کرد بازداشت و محاکمه شده بود. رضا اسماعیلی دیگر زندانی سیاسی کرد در زندان سلماس اعدام شدجزئیات اجرای حکم اعدام دو زندانی سیاسی کُرد در زندانهای ارومیه و سلماس 

انتقال عباس غفاری به بند ۳۵۰ زندان اوین
کلمه ۴ آبان ۱۳۹۲ عباس غفاری که معروف رمال و جن گیر دولت احمدی نژاد  شده بود، به بند ۳۵۰ زندان اوین منتقل شد.  بازداشت الهام موقن، نمایشنامه نویس و شهروند بهائی در اصفهان

اقدام خلاف قانون دادگستری اردبیل و واکنش هیات مدیره کانون وکلای آن استان
کمپین استقلال کانون وکلا ۱ آبان ۱۳۹۲ دادگستری اردبیل در اقدامی خلاف قانون، دادخواست های تقدیمی را بدوا به واحدی به نام “واحد مصالحه” ارجاع داده و در اواخر هر ماه از پذیرش و ثبت دادخواست خودداری به عمل می آورد.

ضرب و شتم دختران موسوی و رهنورد
دویچه وله ۳ آبان ۱۳۹۲ نرگس موسوی از برخورد فیزیکی یک مامور زن با خود و خواهرش خبر داد. علت این اقدام، سرپیچی آنان از کندن لباس‌هایشان برای کنترل بدنی اعلام شده است. پیشتر فاطمه کروبی، همسر مهدی کروبی به بدرفتاری با همسرش اعتراض کرده بود.

۱۶ نفر در زاهدان اعدام شدند
خبرگزاری ایسنا ۴ آبان ۱۳۹۲ ‌دادستان عمومی زاهدان از اعدام ۱۶ نفر از کسانی خبر داد که در پاسخ به کشته شدن ۱۴ سرباز ایرانی در سروان حکم‌شان اجرا شد.

گروه ‘جیش العدل’ قتل مرزبانان ایران را بر عهده گرفت  / سپاه پاسداران از کشته شدن ۶ تن از نیروهایش در بانه و سه نفر از مهاجمان خبر داد

روزنامه بهار توسط هیات نظارت بر مطبوعات توقیف شد
شبکه‌ی ایران ۶ آبان ۱۳۹۲ روزنامه «بهار» با رای هیئت نظارت بر مطبوعات، توقیف و پرونده آن برای رسیدگی قضایی به دادگاه ارسال شد.

  زندان

پدر مریم شفیع پور: بازجوی پرونده غرض ورزی کرده؛ از دادگاه تنها تبرئه و آزادی دخترم را انتظار داریم
کلمه ۲۸ مهر ۱۳۹۲ پدر زندانی سیاسی مریم شفیع پور در آستانه دادگاه فرزند خود گفت: دوره طولانی حضور در جبهه ها انتظار این را نداشتیم که در آینده با چنین برخوردهایی با دخترم مواجه شویم. ما در جبهه ها جنگیدیم تا شاهد چنین رفتاری در کشورمان نباشیم.

نامه مادر هنرورشجاعی به دادگاه ویژه روحانیت: حرف‌های زیادی دارم اما سکوتم از امید به حسن نیت شما بود
جرس ۳۰ مهر ۱۳۹۲ مادر محمدصادق هنرور شجاعی، در نامه ای به مسئولین دادگاه ویژه روحانیت نوشته است: آقایان مدعی حسن نیت! ما نیز از روی سادگی علیرغم تجربه ها و اخطارهای پسرم حسن نیت شما را باور کردیم اما، اینک می دانیم که چه بازی‌ای خوردیم و بدانید که اگر در این چند سال سکوت کردیم به خاطر آن بوده که ذره ای حسن نیت در شما امید داشتیم و ابداً به خاطر آن نبوده که سخنی برای گفتن نداشته ایم.

نسیم باقری به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شد
جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی ۲ آبان ۱۳۹۲  نسیم باقری شهروند بهائی ساکن تهران و از مرتبطین موسسه علمی آنلاین بهائیان به ۴ سال حبس تعزیری محکوم شد.

پدر دو زندانی سیاسی: نصب دستگاه های پارازیت در زندان رجایی شهر باعث بیماری فرزندم شد
کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران ۳ آبان ۱۳۹۲ عبدالعلی مددزاده، پدر فرزاد و شبنم مدد زاده، دانشجویان زندانی به کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران گفت که  چهارشنبه اول آبان ماه پسرش را در زندان رجایی شهر کرج در حالی ملاقات کرده که به گفته او به دلیل آنکه توسط مقامات زندان دستگاه های پارازیت موبایل در این زندان نصب کرده اند، فرزندش دچار بیماری پوستی شده است. به گفته او شماری دیگر از زندانیان نیز با سر درد و بیماری پوستی دست و پنجه نرم می کنند که از زمان نصب دستگاه های پارازیت انداز به وجود آمده است.

تشدید بیماری نوید خانجانی و مصطفی دانشجو در زندان
جرس ۴ آبان ماه ۱۳۹۲ نوید خانجانی و مصطفی دانشجو، دو زندانی عقیدتی که اینک دوران محکومیت خود را در زندان می گذرانند با تشدید بیماری مواجه شده‌اند.

پنج سال حبس تعزیری و تشکیل پرونده جدید برای اکبر امینی
کلمه ۴ آبان ۱۳۹۲ با گذشت بیش از چهارماه از بازداشت اکبر امینى محکومیت پنج ساله وى قطعى شده و پرونده دیگرى نیز با اتهامات واهى و سنگین در دادسراى اوین علیه این زندانى سیاسى محبوس در بند٣۵٠ اوین گشوده شده است.

نامه ۵۰ زندانی سیاسی، عقیدتی زندان رجایی شهر به روحانی: جان ما در خطر است
جرس ۴ آبان ۱۳۹۲ پنجاه زندانی سیاسی-عقیدتی در نامه‌ای به رئیس جمهور نسبت به شرایط نامناسب زندان هشدار داده و نوشته‌اند: جان ما در خطر است. از کشتار سفید و تکنولوژیک زندانیان سیاسی عقیدتی جلوگیری کنید.

بیانیه ۳۷ زندانی سیاسی: دولت‌مردان روشن کنند که در این وقایع، چه جایگاهی دارند
کلمه ۴ آبان ۱۳۹۲  ۳۷ زندانی سیاسی حوادث پس از انتخابات محبوس در زندان های سراسر کشور با انتشار بیانیه ای آنچه در روز عید غدیر بر دختران میر حسین موسوی و زهرا رهنورد در ملاقات با پدر و مادرشان رفته است را محکوم کردند.

پگاه آهنگرانی به «۱۸ ماه حبس تعزیری» محکوم شده است
رادیو فردا ۶ آبان ماه ۱۳۹۲ پگاه آهنگرانی، بازیگر سینمای ایران، در دادگاه بدوی به ۱۸ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

  زنان

آزادی صدای زن در ایران
رادیو زمانه ۳۰ مهر ۱۳۹۲ در چهاردهمین سال بنیاد خانه موسیقی ایران، داریوش پیرنیاکان، تارنواز، عضو هیأت مدیره و هیأت مؤسس خانه موسیقی در حضور معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، آزادی صدای زن را نخستین خواسته جامعه موسیقی ایران خواند و گفت: «فقها باید پاسخگو باشند که چرا می‌گویند موسیقی حرام است؟»

تبعیض جنسی در کتاب‌های درسی کودکان ایرانی
دویچه وله ۳ آبان ماه ۱۳۹۲ تبعیض جنسی همواره یکی از موضوعات مورد بحث در فضای اجتماعی و آموزشی ایران است. پژوهشی که به‌تازگی درباره کتاب فارسی سوم دبستان صورت گرفته نشان از القاء روش‌مند تبعیض جنسی در ایران دارد.

نامه نرگس محمدی به سردار احمدی مقدم: استفاده از واژه وقیح برای سنجش پوشش‌ام درست نیست
مدرسه فمینیستی ۴ آبان ۱۳۹۲ اظهارنظر جنابعالی پیرامون مسئله “مبارزه با بدحجابی” قابل تامل بود. از اینکه به اعتراض صورت گرفته توسط یک زن عنایت نموده و این اعتراض را به جا دانسته اید، خرسند شدم و قطعا این اقدام موجب دلگرمی و بیانگر این واقعیت است که رفتار مدنی در کشور و در میان مسئولان روی خوش می بیند و می تواند الگو باشد….

خیزش زنان ایران در اسفند ۱۳۵۷”؛ حرکتی که بی‌پشتیبان ماند
دویچه وله ۵ آبان ۱۳۹۲ حرکت اعتراضی ۶ روزه‌ی ده‌ها هزار زن ایرانی علیه حکم حجاب اجباری “رهبر انقلاب اسلامی ایران” نخستین واکنش آزادی‌خواهانه‌‌ی پس از سرنگونی رژیم پهلوی بود. کتابی ۱۰۰۰ صفحه‌ای به دلایل عدم تداوم این حرکت می‌پردازد..

  دفاع از حقوق بشر

آخرین گزارش احمد شهید گزارش‌گر ویژه به سازمان ملل
کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران ۱ آبان ۱۳۹۲ احمدشهید،  در بیست و چهارمین جلسه کمیته سوم مجمع عمومی سازمان ملل با سومین گزارش میان دوره ای خود به طرح مهمترین موضوعات حقوق بشری در ایران به خصوص موضوع اعدام های فزآینده، حضور صدها زندانی سیاسی و عقیدتی در زندان‌ها، دشواری و موانع آزادی بیان و فشار بر مطبوعات و روزنامه نگاران و همچنین نقض گسترده حقوق اقلیت های مذهبی و قومی به خصوص اقلیت دینی بهایی پرداخت.

سازمان عفو بین‌الملل؛ محمدرضا پورشجری و عدم دسترسی به امکانات پزشکی
سازمان عفو بین الملل ۲ آبان ۱۳۹۲ امنستی خواستار دسترسی فوری محمدرضا پورشجری وبلاگ‌نویس زندانی به دارو و خدمات درمانی شد.

نامه شیرین عبادی به گزارش‌گر ویژه در مورد اعدام‌های اخیر
جرس ۵ آبان ۱۳۹۲  شیرین عبادی، رئیس مرکز حامیان حقوق بشر، در نامه ای به احمد شهید، با اظهار نگرانی از اعدام های اخیر در ایران از او خواسته تا اعتراض خود را نسبت به “اعدام های فراقانونی در ایران” اعلام کند.

مولانا عبدالحمید اقدام تروریستی علیه مرزبانان را محکوم کرد
سایت مولانا عبدالحمید ۴ آبان ۱۳۹۲ در پی شهادت تنی چند از نیروهای مرزبانی جمهوری اسلامی در حمله افراد مسلح ناشناس، که دیروز جمعه (۳ آبان ۱۳۹۲) اتفاق افتاد، مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، طی بیانیه ای این اقدام را به شدت محکوم کرد.

  حقوق نسل سوم

اهواز آلوده‌ترین شهر دنیا است
روزنامه همشهری ۲۷ مهر ۱۳۹۲ چهار روز پس از انتشار گزارش سازمان بهداشت جهانی درباره ارتباط آلودگی هوا با سرطان ریه، موسسه کوارتز براساس اطلاعات این سازمان لیستی از آلوده‌ترین شهر‌های جهان را منتشر کرده‌است.

مرگ قریب‌الوقوع دریاچه ارومیه و عواقب آن برای ایران
خبرگزاری مهر ۵ آبان ۱۳۹۲ هماهنگ کننده مقیم سازمان ملل متحد در ایران ضمن تشریح وضعیت دریاچه ارومیه و اهمیت این دریاچه برای زیست بوم کره زمین، چهار راهکار اساسی و علمی برای نجات ان عنوان کرده است.

  فرهنگ و جامعه

ارحام صدر درگذشت
فرارو ۳۰ مهر ۱۳۹۲ اسماعیل ارحام صدر از هنرمندان عرصه بازیگری، طراحی دکور، طراحی لباس، طراح پوستر و بروشور که مدتی بود ازعفونت ریه رنج می برد سرانجام بعد از ظهر یکشنبه ۲۸ مهر در سن ۸۵ سالگی در بیمارستان قلب شهیدرجایی در اثر ایست قلبی دار فانی را وداع گفت.

خانه «استاد بنان» با خاک یکسان شد
تابناک ۱ آبان ۱۳۹۲ خانه استاد بنان هم به فهرست بلند تخریبی‌های خانه‌های تاریخی تهران پیوست. خانه استاد آواز ایران تخریب شد تا جایش ساختمان بلند سیمانی سر به فلک بگذارد.

  سیاست

عراقچی: زمان رویکرد جدید در روابط ایران و آژانس فرا رسیده است
بی‌بی‌سی‌ فارسی ۶ آبان ۱۳۹۲ ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی سازمان ملل در فضای جدید ایجاد شده پس از “مذاکرات مثبت” ژنو، دور تازه ای از مذاکرات را آغاز کردند. احمد خاتمی بار دیگر بر ادامه شعار “مرگ بر آمریکا” تاکید کرد

  آرمان‌شهر

کتاب‌خانه آنلاین حقوق بشر آرمان‌شهر
هدف از راه‌اندازی «کتابخانه آنلاین حقوق بشر» ایجاد جامع‌ترین پایگاه اطلاعاتی در این زمینه است. کوشش ما بر این است که تمام عهدنامه‌ها و اسناد حقوق بشری به زبان فارسی را در یک کتابخانه مجهز گرد آوریم. اسناد و مطالب موجود را از وبگاه‌های مختلف برگرفته‌ایم و در همه جا کوشیده‌ایم منبع نشر ترجمه آنها را ذکر و منبع اصلی این اسناد را نیز ارایه کنیم تا خواننده علاقه‌مند و آشنا به زبان دیگر بتواند از آن بهره ببرد.

انتشارات آرما‌ن‌شهر
در این بخش از تارنمای بنیاد آرمان‌شهر می‌توانید مجموعه‌ کتاب‌های منتشر شده توسط این بنیاد را که برخی از آن‌ها به شکل آنلاین قابل مطالعه است، مطالعه کنید. این کتاب‌ها در حوزه‌های شهروند و دموکراسی، حقوق بشر و عدالت، زنان، فرهنگ و ادبیات و کودک و نوجوان دسته‌بندی شده‌اند.

منابع بولتن این هفته؛ خبرگزاری‌های مهر، ایسنا، تابناک روزنامه‌های همشهری سایت‌های  رادیو فردا، جرس، شبکه ایران، کلمه، رادیوزمانه، هرانا، دویچه وله، بی‌بی‌سی‌ فارسی، کردپا، سایت مولان عبدالحمید، مدرسه فمینیستی  سازمان‌های حقوق‌بشری؛ امنستی، کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران، کمپین استقلال کانون وکلا، سازمان عفو بین الملل، کمیته گزارشگران حقوق بشر، جمعیت مبارزه با تبعیض تحصیلی

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)