سازمان حقوق بشر ایران؛ ۱۹ مرداد ۱۴۰۲: حکم دو زندانی بلوچ که با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بودند، به‌صورت مخفیانه در زندان مرکزی مشهد (وکیل آباد) به اجرا درآمد.
حمید براهویی و احمد نارویی

بنا به گزارش حال وش، صبح امروز، پنج‌شنبه ۱۹ مرداد ماه، حکم اعدام دو زندانی بلوچ به‌صورت مخفیانه و بدون اطلاع خانواده‌هایشان به اجرا درآمد. این دو زندانی که هویتشان حمید براهویی (بریچی)، ۴۵ ساله و احمد نارویی، ۴۴ ساله احراز شده، در یک پرونده مشترک با اتهامات مربوط به «مواد مخدر» به اعدام محکوم شده بودند.

براساس این گزارش، حمید براهویی پدر ۵ فرزند و اهل روستای مارگان از توابع شهر دوست محمد، مرکز شهرستان هیرمند بود. احمد نارویی نیز، پدر ۲ فرزند و اهل شهرستان زهک و ساکن مشهد بود.

یک منبع مطلع درخصوص اعدام این دو زندانی گفت: «حمید و احمد در سال ۱۴۰۰، با اتهام مرتبط با مواد مخدر در یک پرونده مشترک در مشهد بازداشت شده‌اند و از دادگاه انقلاب این شهر به اعدام محکوم و روز گذشته چهارشنبه ۱۸ مرداد ماه از بند عموم به قرنطینه این زندان جهت اجرای حکم اعدام منتقل شده که سحرگاه امروز بدون اطلاع و دیدار آخر با خانواده حکم اعدام آنها به اجر در آمده است».

اعدام این دو زندانی بلوچ تا لحظه تنظیم این خبر از سوی رسانه‌های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.

اقلیت‌های اتنیکی در ایران در مقایسه با سایر نقاط ایران، با درصد بالاتری در آمار مجازات اعدام حضور دارند. استان سیستان و بلوچستان با ۳۹ اعدام به ازای هر یک میلیون نفر در سال ۲۰۲۲ دارای بیشترین سرانه اعدام در کشور بوده است. تحقیقات و نظارت سازمان حقوق بشر ایران نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۲، حداقل ۱۷۴ زندانی بلوچ اعدام شده‌اند که ۳۰ درصد از کل اعدام‌ها در ایران را شامل می‌شود.

 

تصویر زیر متعلق به حمید براهویی است:

تصویر زیر متعلق به احمد نارویی است:

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)