کودکان کار در ایران و افزایش روزافزون

آمارهای رسمی و غیررسمی حاکی از آن است که تعداد کودکان کار در ایران تحت حاکمیت ولایت فقیه روزانه در حال افزایش است و این پدیده می‌رود تا بخش عمده‌یی از جمعیت کودکان ایران را تسخیر کند.

آمار دقیقی در دسترس نیست، این شاید دقیق‌‌ترین توصیف از تعداد کودکان کار در ایران تحت حاکمیت ولایت فقیه باشد؛ چرا که حکومت ولایت فقیه در پی خردنمایی و سفیدسازی حکومتش هرگز اقدام به انتشار و آمارگیری از کودکان کار نمی‌کند.

اعلام و اعلان آمار در این زمینه نیز با برخوردهای قضایی با افراد و رسانه‌ها مواجه می‌شود، از این رو آمار واقعی کودکان کار البته اگر بتوان به دلیل گستردگی و پراکندگی،‌ از همه‌ی آنها یا بخش عمده‌ی آنها، آماری تهیه کرد، در اتاق‌های خاکستری حکومت و تاریک‌خانه‌هایش بایگانی شده و اجازه انتشار آنها داده نمی‌شود.

این در حالی است که بنا بر اعلام خبرگزاری فارس در حکومت ایران ۱۳ سازمان متولی موضوع کودکان کار هستند اما هیچ یک از آنها آمار دقیقی از تعداد این کودکان منتشر نمی‌کنند!

تعداد دستگاه‌های متولی کودکان کار پیشتر از سوی مهدی‌عیسی‌زاده، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس حکومت ایران نیز ۱۳ سازمان اعلام شده و اضافه گردیده بود که جای شرمندگی است که با وجود این همه ارگان، هنوز هیچ آمار دقیقی در این زمینه وجود ندارد.

اما رسانه‌های حکومتی در سالیان اخیر و در برخی موارد از زبان ارگان‌های آماری و برخی موارد از زبان برخی فعالان حقوق کودکان و جامعه‌شناسان آماری از میزان کودکان کار ارائه می‌دهند که شوکه‌کننده است. [فاجعه کودکان کار در ایران]

خبرگزاری ایسنا در تاریخ ۸ اسفند ۱۳۹۵، به نقل از دکتر سیدمحسن طباطبایی مزدآبادی، دبیر وقت انجمن علمی حقوق کودک، آمار کودکان کار در آن زمان را تابعی متغیر بین ۳ تا ۷ میلیون نفر اعلام کرد.

این آمار در سال بعد نیز مورد تایید و اعلان قرار گرفت؛ خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران در ۵ مهر سال ۱۳۹۶ آمار کودکان کار در ایران را به نقل از ناهید تاج‌الدین، یک عضو مجلس وقت حکومت ایران، بین ۳ تا ۷ میلیون نفر اعلام کرد.

تقلیل آمار کودکان کار، چرا؟

شایان ذکر است حکومت ولایت فقیه از شهریور سال ۱۳۹۶ با اجرای طرحی اقدام به جمع‌‌آوری کودکان کار در تهران و سایر شهرهای کشور کرد اما نتیجه آن فاجعه‌آمیز بود.

از آن سال آمارهای این حوزه مرتبا مهندسی و دستکاری شده و حکومت سعی در آن دارد که رقم‌های بسیار حداقلی در این زمینه در رسانه‌هایش منتشر شود.

اما در چرایی تقلیل آمار کودکان کار علاوه بر سفیدسازی معضلات اجتماعی در حکومت ایران دلایل دیگری نیز دخیلند.

پیشتر در سال ۱۴۰۰، ‌وحید قبادی دانا، رئیس پیشین سازمان بهزیستی حکومت ایران، اعلام کرده بود که کودکان زباله‌گرد از سوی پیمانکاران شهرداری به کار گرفته می‌شوند و این پیمانکاران زیر نظر شهرداری هستند.

گردش مالی ناشی از کار کودکان کار فقط در شهر تهران، بنا بر اعلام محمود علی‌گو، مدیرکل وقت دفتر آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی حکومت ایران، ۱۰۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ عنوان شده بود!

همچنین بنا بر اعلام فاطمه اشرفی، مدیر عامل انجمن حمایت از زنان و کودکان… ۳۵ درصد از کودکان کار در ایران قربانی قاچاق انسان می‌شوند!

اخیرا مرکز پژوهش‌های مجلس حکومت ایران مدعی شده است که در حال حاضر شمار کودکان کار به ۱۵ درصد کل کودکان افزایش یافته است بدون اینکه آماری در مورد دو جزء این خبر اعلام کند.

این در حالی است که روزنامه تعادل در ۲۵ خرداد ۱۳۹۸، به نقل از میرفلاح نصری، رئیس وقت مرکز آمار و راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی حکومت ایران، تعداد کودکان ۶ تا ۱۸ ساله در سال ‍۱۳۹۶ را حدود ۱۷ میلیون نفر اعلام کرده اما در اعلام تعداد کودکان کار، بازه سنی ۱۰ تا ۱۷ ساله را لحاظ کرده و آمار کودکان کار را محاسبه کرده که به نسبت سال‌های ۹۴ و ۹۵ به ترتیب ۹۶ و ۶۰۰ درصد افزایش داشته است.

در حالی که بسیاری از کودکان کار در ایران زیر ۱۰ سال سن دارند و در این آمار اصلا لحاظ نشده‌اند.

حالا با گذشت چند سال و در حالی که آمار دقیقی در این زمینه داده نمی‌شود و با توجه به افزایش کودکان کار، به نظر می‌رسد ارقام واقعی بسیار بیشتر از این تعداد باشند.

نظرات

نظر (به‌وسیله فیس‌بوک)